Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 3d. 12:20

Teisininkas atsako. Ar gali darbdavys mane atleisti dėl prastų pardavimo rezultatų?

Pardavėjas ir klientė
Vida Press nuotr. / Pardavėjas ir klientė

Į skaitytojų atsiųstus klausimus vaikų priežiūros, turto dalybų, sutuoktinių teisių ir pareigų bei kitomis rūpimomis temomis atsako teisininkai.

Klausimas

Sveiki, norėjau pasiteirauti, kiek laiko darbdavys gali kaip pagrindą atleidimui naudoti raštišką susitarimą dėl pardavimų apyvartos didinimo? Susitarimas yra keturiems mėnesiams. Jei šiuo atveju darbdavys rodytų iniciatyvą nutraukti darbo sutartį, tai prieš kiek laiko turėtų pranešti? Ar priklauso išeitinė išmoka, jei taip, tai kokio dydžio?

15min GYVENIMAS skaitytojas

Atsako advokatų profesinės bendrijos bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokato padėjėjas Marius Bakanauskas

Skaitytojas nenurodo susitarimo turinio, tačiau tikėtina, jog susitarimas orientuotas į tam tikrą darbdavio lūkestį, jog darbuotojas, atlikdamas darbo funkcijas, per nustatytą terminą pasieks tam tikrą darbo rezultatą.

Lietuvos Respublikos darbo kodeksas numato darbdavio teisę nutraukti darbo sutartį, kuomet darbuotojas nepasiekia nustatytų darbo rezultatų, tačiau nepatenkinami darbuotojo darbo rezultatai gali būti priežastis nutraukti darbo sutartį tik tuo atveju, jeigu darbuotojui raštu buvo nurodyti jo darbo trūkumai ir nepasiekti asmeniniai rezultatai bei buvo bendrai sudarytas rezultatų gerinimo planas, apimantis laikotarpį, ne trumpesnį negu du mėnesiai, ir šio plano vykdymo rezultatai nepatenkinami.

Advokato padėjėjas Marius Bakanauskas.
Advokato padėjėjas Marius Bakanauskas.

Vertinant Lietuvos Respublikos darbo kodekso nuostatas, skaitytojo nurodytos situacijos sąlygomis, nepaisant pirminio raštiško susitarimo, darbdavys pirmiausiai turėtų sudaryti rezultatų gerinimo planą ne mažiau nei dviem mėnesiams ir tik darbuotojui nepasiekus šio plano rezultatų, darbuotoją atleisti.

Be to, konkreti darbuotojo pozicija specifinėje sferoje – pardavimuose, suponuoja, jog darbuotojo rezultatų vertinimas turi būti objektyvus, kitaip tariant, darbdavys turi įvertinti ne tik darbuotojo pastangas, siekiant sutartų darbo rezultatų, bet ir aplinkybes, kurios darė įtaką darbuotojo darbo rezultatams ir kurių vien darbuotojo pastangomis pakeisti neįmanoma, pavyzdžiui, kaip pasaulinius ar vietos rinkos bei ekonomikos pasikeitimus ir kt.

Aptariamu atveju, kuomet bendrai sudaryto rezultatų gerinimo plano darbuotojui nepavyksta įgyvendinti, darbo sutartis nutraukiama įspėjus darbuotoją prieš vieną mėnesį, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – prieš dvi savaites. Įspėjimo terminai dvigubinami darbuotojams, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus likę mažiau kaip penkeri metai, ir trigubinami darbuotojams, kurie augina vaiką (įvaikį) iki keturiolikos metų, ir darbuotojams, kurie augina neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų, taip pat neįgaliems darbuotojams ir darbuotojams, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko mažiau kaip dveji metai.

Atleidžiamam darbuotojui priklauso dviejų jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka, jeigu darbo santykiai tęsiasi ilgiau negu vienerius metus. Tuo atveju, jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienerius metus, atleidžiamam darbuotojui priklauso pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.


Pažymėtina, jog skaitytojo atskleistoje situacijoje nėra aptartos visos aplinkybės, galinčios turėti reikšmę pasirenkant konkretų teisinį situacijos sprendimo būdą, todėl ši teisinė konsultacija nelaikytina individualiai pritaikoma nurodytai situacijai. Dėl individualios konsultacijos ir/ar situacijos maloniai prašome kreiptis.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką