Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 2d. 21:07

Tik ištekėjusi sužinojo, kad vyras – gėjus: ar bažnytinė santuoka galioja?

Nuotaka ir jaunikis
„Fotolia“ nuotr. / Nuotaka ir jaunikis

Tik gyvenant santuokoje Elena sužinojo, kad sutuoktinis yra gėjus. Tai buvo siaubinga realybė. Eidama prie altoriaus su šiuo žmogumi ji tikėjo, kad tai visam gyvenimui, tačiau viskas akimirksniu sugriuvo, sužinojus nuslėptą tiesą. Kaip į tokį atvejį žvelgia Bažnyčia? Ar tokia santuoka Bažnyčios tribunolo gali būti pripažinta negaliojančia?

„Gyvendama santuokoje sužinojau, kad vyras yra gėjus. Manau, kad mums esant susituokus, fiziškai jis buvo man ištikimas, bet daug metų internetu bendrauja su vienu vyru, net ir naktimis, yra naršęs (gal ir tebenaršo) gėjų portaluose.

Vyrą palikau, noriu skirtis, bet bijau nusidėti. Nes santuokoje paskutinius 10 metų visai neturėjome seksualinių santykių, o aš esu sveika moteris ir to man labai trūksta“, – tinklalapyje klauskkunigo.lt, kuriame galima užduoti klausimą dvasininkui, klausia moteris. Pavadinkime ją Elena.

Ji dėstė skaitanti Bibliją ir žinanti, kad yra parašyta, jog jeigu tekėtų antrą kartą, esant gyvam sutuoktiniui (jei ir būtų oficialiai išsiskyrusi), tai būtų paleistuvystė.

„Esu labai pasimetusi, man 40 metų, jaučiuosi, kaip prievarta įstumta į vienuolyną. Netgi bijau, kad kada nors iš tikrųjų nenusidėčiau paleistuvyste, nes kartą jau buvo tokia galimybė, bet atsispyriau, bet labai sunkiai.

Oficialiai esu ištekėjusi moteris, bet praktiškai – ne. Mūsų santuoka sudaryta ir bažnyčioje. Pagalvoju, kad gal tokiu atveju mūsų santuoka negaliojanti, bet vėl bijau, kad gal taip mąstau tik iš savo savanaudiškumo ir geismų nesuvaldymo. Kaip jūs vertintumėte tokią situaciją?“ – teiravosi ji.

Kunigas po šiuo komentaru pasiūlė kreiptis į Bažnyčios tribunolą, kuris nustatys, ar santuoka buvo galiojanti. Jo teigimu, jei nustatys, kad tikrai buvo nuslėptos svarbios aplinkybės, santuoka bus paskelbta negaliojančia, ir moteris bus laisva tuoktis su kitu.

Vieno atsakymo nėra

Lietuvos vyskupų konferencijos Generalinio sekretoriaus padėjėjas, kun. Mykolas Sotničenka 15min paaiškino, kad Bažnytinis teismas savo darbe ieško, ar būta priežasčių, dėl kurių santuoką galima paskelbti negaliojančia nuo pat sudarymo akimirkos.

„Negalima konkrečiai atsakyti į jūsų minimą situaciją, nes tai, kad žmogus turi polinkį tos pačios lyties asmeniui, dar savaime nereiškia, kad jis praktikuoja santykius su tos pačios lyties asmenimis. Bažnyčia myli ir gerbia kiekvieną, tačiau nepritaria nuodėmei ir nepritaria santykiams su tos pačios lyties asmenimis“, – teigė M.Sotničenka.

Tai, kad žmogus turi polinkį tos pačios lyties asmeniui, dar savaime nereiškia, kad jis praktikuoja santykius su tos pačios lyties asmenimis, – teigė M.Sotničenka.

Anot kunigo, kai kuriais atvejais asmenys siekia nuslėpti kokią nors savo savybę tam, kad gautų santuokinį sutikimą. Apie tokius atvejus Bažnyčios teisės kodeksas 1098 kanone sako: „Tas, kuris sudaro santuoką apgaule, siekdamas išgauti sutikimą, dėl kokios nors kitos šalies savybės, savo prigimtimi galinčios smarkiai sudrumsti santuokinio gyvenimo bendrystę, ją sudaro negaliojamai.“

„Santuokos paskelbimo negaliojančia procesas prasideda parašius prašymą su konkrečiais faktais ir įrodymais bei galimais liudytojais. Bažnytinis teismas pateikia iš anksto parengtą klausimyną, kuris palengvina prašymo rašymą“, – dėstė M.Sotničenka.

Pasak kunigo, gali būti ir taip, kad buvęs sutuoktinis nereaguoja į teismo kvietimą įsijungti ir dalyvauti procese – tokiu atveju procesas vyksta atsakovui nedalyvaujant. Dažniausiai atsakovas esą dalyvauja ir atvykęs patvirtina ieškovo išdėstytus teiginius, pateikia papildomų duomenų, taip proceso eiga tampa greitesnė bei lengvesnė.

„Procese yra apklausiamos ne vien abi šalys, bet ir patikimi liudininkai, kurie patvirtina arba paneigia šalių išdėstytus argumentus. Esant reikalui pasitelkiami ir ekspertai bei daiktiniai įrodymai“, – kalbėjo jis.

15min ieško žmonių, galinčių papasakoti savo istoriją „Kad mano sutuoktinis gėjus, sužinojau tik po vestuvių: ką tuomet teko išgyventi?“ Rašykite el. paštu k.aksamitaite@15min.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

08:17
00:52
08:29

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką