Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 25d. 19:00

10 požymių, kad auginate gabų vaiką

Vaikas
123RF.com nuotr. / Vaikas

Kiekvienai mamai jos vaikas – protingiausias, ypatingas ir gražiausias. Niekas nedrįstų tam prieštarauti ir ginčytis. Tačiau vieni vaikai taip ryškiai suspindi savo talentais, kad jų neįmanoma nepastebėti.

Į ką tėvai, rūpindamiesi savo atžalomis, turėti atkreipti dėmesį, kad pastebėtų, jog jų vaikai apdovanoti ypatingais gabumais?

Nacionalinė talentingų vaikų asociacija (The National Association for Gifted Children) mano, kad JAV yra apie 3 milijonus talentais apdovanotų vaikų, t. y. tokių, kurie demonstruoja puikų žinių lygį vienoje ar keliose srityse. Tačiau kokiais būdais galima nustatyti, kad vaikas talentingas?

Mokslininkai mano, kad to tikrai neatskleis vien testų ar egzaminų rezultatai – reikalinga visuma ir kur kas subtilesni ženklai. Štai kokius bruožus aprašo rd.com.

Žingsnis į priekį dar vaikystėje

Daugelis specialistų sako, kad vaiko genialumas ir talentai išryškėja dar vaikystėje. Pavyzdžiui, jeigu jis pradeda daugelį dalykų daryti gerokai anksčiau negu jam „priklauso“ pagal amžių, tai gali būti ženklas apie jo išskirtinumą. Kaip sako gydytoja Eboni Hollier, „daugelis apdovanotų vaikų tėvų pastebi, kad vystymosi etapai pasiekiami anksčiau nei tikimasi. Pavyzdžiui, kalbos įgūdžiai – talentingi vaikai anksčiau pradeda kalbėti ir jungti sudėtingus sakinius“.

Ankstyvi atminties ir atpažinimo įgūdžiai

Tai nėra vien tik spalvos ar formos, kurias pastebi mažyliai. Kalba, pasak specialisto Niranjan Reddy, eina apie tai, kad talentingi vaikai gali lengviau pastebėti ir pamatyti pasikartojantį elgesį, veiksmus, veiklą nei palyginti jų bendraamžiai. „Vaikai pastebi viską – koks autobusas sustojo prie stotelės po pusryčių ir kiek kaladėlių telpa į jo sunkvežimį. Jie labai geri stebėtojai, tyrinėtojai, pasižymi puikia atmintimi“, teigia Niranjan Reddy.

Smalsus pasaulio pažinimas

Smalsus ir protingas vaikas domisi, koks pasaulis jį supa, tačiau talentingi žvelgia dar giliau – juos kamuoja nepasotinamas smalsumas sužinoti, „kaip viskas veikia“. Tėvams prireiks kantrumo atsakinėjant į klausimus, kaip veikia skrudintuvas ir kokie individualių žinduolių mitybos įpročiai.

Detalios žinios apie labiausiai dominančią sritį

Apdovanoti vaikai turi labai daug specifinių žinių srityje, kuri juos domina, pavyzdžiui, jie gali išsamiai papasakoti, kaip veikia variklis ar išvardinti visų dinozaurų pavadinimus. Kaip rašoma „Science Daily“, gabus yra tas, kuris maždaug iki 11 metų parodo tokias ekspertų žinias ar gilų supratimą, koks būdingas jau suaugusio žmogaus aplinkoje.

Pirmenybę teikia vyresnei kompanijai

Taip gali nutikti dėl to, kad talentingiems vaikams sudėtingiau bendrauti su bendraamžiais, turinčiais visai kitokias interesų sritis. Labai protingi vaikai nuobodžiauja, kai jie daro per lengvas užduotis ir kitus dalykus, todėl pokalbiai su vyresniais žmonėmis jiems suteikia motyvacijos.

Dėmesys, ryžtingumas, kūrybingumas

Gabūs vaikais nepasiduos tol, kol neįgyvendins savo tikslų. Specialistai sako, kad talentingi vaikai turi nuostabų susitelkimo jausmą, todėl užduotį vykdo susikaupę tol, kol padaro, nesiblaško, neatitrūksta. Socialinės medijos, TV ar video žaidimai taip pat negali pavogti jų dėmesio.

Lyderio įgūdžiai

Dėl savo brandumo ir įgimtų organizacinių įgūdžių, daugelis talentingų vaikų tampa lyderiais. Jie prisiima atsakomybę tam, kad rastų geriausią sprendimą, vadovauja savo bendraamžiams, nes labiau pasitiki savo veiksmais, patirtimi ir pan.

„Scanpix“ nuotr./Vaikas skaito knygą
„Scanpix“ nuotr./Vaikas skaito knygą

Jie mėgsta skaityti

Dažniausiai gabūs vaikai pradeda skaityti gerokai anksčiau nei kiti jų bendraamžiais ir skaitymu mėgaujasi, kadangi tai jiems teikia didelį malonumą. Belieka padėti jiems atrasti nuostabius dalykus, kurie slepiasi knygose.

Jie originalūs

Tai reiškia, kad jie ne tik supranta, kas vyksta aplink juos, bet ir gali pasiūlyti įdomių ir unikalių sprendimų. Genijai visada ieško būdų, kaip išspręsti problemas ir pažvelgti į pasaulį kitu kampu. Jie visada savęs klausia – kaip skirtingai galima pažvelgti į tuos pačius dalykus, kaip kitaip pažvelgti į savo supratimą, kokiais skirtingais būdais galima viską išspręsti.

Talentingi vaikai nėra tobuli

Talentingas vaikas – yra vaikas, to nepamirškite. Jis darys klaidas, ne visada elgsis taip, kaip norite jūs, jam gali viskas atsibosti, – nes jis vaikas. Galiausiai, vienoje srityje galima pasiekti aukštumų, o kita jam bus visiškai neįdomi. Mallory Kojkowski iš Fusion akademijos Majamyje primena tėvams, kad kiekvienas vaikas turi savo silpnybių, pavyzdžiui, jį gali užklupti nusivylimas, koncentracijos stoka, nerūpestingumas ir pan.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:07
01:20
02:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką