Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 13, 09:31

4 žingsniai, kaip „atlepinti“ daiktais ir patirtimis apipiltą vaiką

Ar jums pažįstama situacija, kai norite paskatinti vaiką sutaupyti, o jis, rodos, nieko nenori? Žiūrite į savo vaiką ir nematote absoliučiai jokio gyvenimo alkio? Ir tada kyla klausimas: ar čia normalu šiuolaikiniams vaikams būti tokiems „atsipūtusiems“, ar visgi reikėtų kažką daryti?
Kaip „atlepinti“ vaikus?
Kaip „atlepinti“ vaikus? / Igno Krakio / 15min iliustracija

Kiekvieną savaitę 15min GYVENIMAS rasite tinklaraščio „Raising free kids“ įkūrėjos Linos Banytės-Surplienės, 16 metų dirbusios finansų ir mokesčių srityje, pastaruosius ketverius metus aktyviai besidominčios vaikų ir pinigų tema, straipsnius.


Tėvai, norėdami savo vaikams parodyti kuo nuostabesnį pasaulį (nes ne visi mes galėjome sau tai leisti, kai patys buvome vaikai), dažnai padaro vieną klaidą – jie vaikui perka viską, ko tik jis užsimano, o dažnai – dar prieš tai, kai jis ko nors užsimano.

Pavyzdžiui, nuo 5 metų vaikas jau gali mokytis plaukti, todėl tėvai užrašo jį į plaukimo būrelį. Nuo 6-erių gali mokytis slidinėti, todėl kitą dieną jis jau stovi ant slidžių. Dar labai svarbu, kad vaikas mokytųsi elgtis su kompiuteriu (kaip be kompiuterio šiais laikais!), todėl tėvai nuperka jam naują kompiuterį. Stalo žaidimai – lavina, todėl negailima pinigų tokiems žaidimams pirkti.

Atrodytų, nieko blogo, jei norime, kad vaikas ką nors patirtų ar išmoktų, tačiau rezultatas – kad vaikas nieko nebenori, nes yra apipilamas patirtimis ir daiktais anksčiau, nei pats to užsimano.

Jei jūs irgi susiduriate su šia problema, turiu jums 4 paprastus žingsnius, kuriuos įgyvendinus viskas turėtų stoti į savo vietas.

1. Sutarkite, už ką vaikui duodate pinigų

Jei savo vaikui duodate kišenpinigių, labai svarbu sutarti, ką jis už juos turėtų pirkti. Pavyzdžiui, jei iki šiol pirkdavote dovanas, kai vaikas eidavo į savo draugų gimtadienius, galite sutarti, kad nuo šiol dovanas už gautus kišenpinigius pirks jis.

Net jei neduodate reguliarių pinigų, bet vaikas gauna vienkartinių pajamų (per Kalėdas, gimtadienius ar be progos iš senelių), pats metas sutarti, kam jie bus skirti. Geriausia – iš anksto aptarti, kad dalis turėtų eiti taupymui (didesniam pirkiniui, pavyzdžiui, kompiuteriui, telefonui ar dviračiui), o kita dalis – leidimui vaiko nuožiūra.

Niekuomet neduokite pinigų vaikui neapibrėžtiems „smulkiems pirkiniams“.

Pagrindinė taisyklė – niekuomet neduokite pinigų vaikui neapibrėžtiems „smulkiems pirkiniams“. Kodėl? Nes tokiu būdu patenkame į situaciją, kai mes ir toliau perkame vaikams viską, ko jiems reikia ir ko jie užsimano, bet jie turi papildomų pinigų be aiškios paskirties. Tai dar labiau įtvirtina vaikų „nieko nenorėjimą“.

2. Nustokite pirkti

Šis patarimas skamba paprastai, bet dažnai nebūna labai lengva jį įgyvendinti. Jei iki šiol vaikui pirkdavote viską, reikės pakeisti savo įprotį ir prašyti vaiko pirkti sutartus dalykus už jo paties pinigus.

Jei vaikas turi prikaupęs pinigų (dažnai, kai pradedu su tėvais kalbėti apie vaikų finansinį raštingumą, jie sako, kad vaikai būna sukaupę šimtus, o kartais ir tūkstančius eurų!), gali tekti šiek tiek palaukti, kol jis pajus, jog pinigai yra baigtiniai – t. y. kol išleis sukauptus pinigus. Tačiau ta diena ateis. O kai ta diena ateis, reikėtų nepadaryti kitų klaidų.

123RF.com nuotr./Berniukas meta pinigus į taupyklę
123RF.com nuotr./Berniukas meta pinigus į taupyklę

3. Jei vaikas pritrūksta pinigų, neduokite jų daugiau

Perspėju – vaikai pateiks jums 101 argumentą, kodėl jūs turėtumėte jiems duoti daugiau pinigų, kai jie pritrūks savųjų. Tam reikia iš anksto pasiruošti ir suprasti, kad jūs duodami vaikui papildomų pinigų jam darote „meškos paslaugą“, nes neišmokote, jog pinigai baigiasi.

Jei tada, kai vaikas pritrūksta pinigų, mes jam duodame dar – vaikas supranta, kad pinigai yra begaliniai. Mes, suaugę, per savo patirtį suprantame, kad pinigai baigiasi, bet vaikams tai gali neatrodyti savaime suprantama.

Duodami vaikui papildomų pinigų jam darote „meškos paslaugą“.

O kai jie galų gale supras, kad pinigai baigiasi (ypač, jei iki šiol jie atrodė begaliniai), gali prasidėti pykčio priepuoliai, kaltinimai, manipuliacijos ir pareiškimai, kad jūs jų nemylite. Tiesiog žinokite, kad taip gali būti, ir ramiai išlaukite, kol vaikas pripras prie naujų taisyklių.

4. Pasiūlykite vaikui įrankius įsigyti tai, ko jis nori

Kai vaikas galų gale ko nors užsimanys ir nebeturės pakankamai pinigų tam įsigyti (o jūs jam papildomų pinigų irgi neduosite), parodykite jam, kaip jis gali išspręsti susidariusią „problemą“.

Yra 2 pagrindiniai būdai – taupyti arba ieškoti būdų užsidirbti. Jei vaikas iki šiol nebuvo atsidūręs situacijoje, kai jis kažko nori, o neturi pakankamai pinigų, jis neturės ir taupymo bei pinigų uždirbimo įgūdžių. Todėl parodykite jam, kaip susidaryti taupymo planą ir kaip jis gali užsidirbti.

Būdus, kaip vaikai gali užsidirbti papildomų pinigų aprašiau savo knygoje „Apie pinigus su vaikais“. Įsigiję knygą nemokamai galėsite parsisiųsti ir taupymo planą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką