Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 22d. 10:34

Ar linksmos vaikų maudynės gali būti saugios jų odelei?

Mama ir kūdikis
Fotolia nuotr. / Mama ir kūdikis

Daugeliui naujagimių maudymasis – tikras malonumas! Teigiama, jog vandens vonelėje kūdikis jaučiasi taip, lyg būtų mamos įsčių terpėje, kurioje praleido devynis mėnesius prieš gimdamas. Tiesa, mažojo prausimas – didžiulė atsakomybė tėvams.

Kadangi naujagimio odelė yra plonesnė, silpnesnė ir žymiai jautresnė išorės dirgikliams nei suaugusio žmogaus, prausiant kūdikį būtina žinoti, kaip ir kokiomis priemonėmis maudyti mažylį, kad maudynės būtų ne tik linksmos, bet ir saugios jų odelei. Kadangi kūdikio odelė pirmaisiais jo gyvenimo metais yra pažeidžiamesnė, todėl ją būtina aprūpinti tinkamu drėgmės kiekiu bei užtikrinti jo palaikymą.

Moksliniai tyrimai parodė, jog vien prausimosi vandeniu, maudant kūdikį vonelėje, nepakanka. Vanduo negali pašalinti aliejuje tirpių odos paviršiaus priemaišų bei atstatyti odos pH.

Priklausomai nuo maudymo dažnumo bei paties vandens kokybės, naujagimio maudynės tik vandenyje gali sukelti odos išsausėjimo efektą, kas gali ilgainiui pakenkti kūdikio odelei.

Šarminis muilas nėra tinkamiausias

Svarbu pastebėti ir tai, kad šarminis muilas, kurį kasdien naudoja suaugusieji ir kuris yra laikomas efektyvia odos valymo priemone, naujagimio prausimui nėra pats tinkamiausias. Šarminio muilo pH gali suardyti lipidinį vaikų odos paviršiaus sluoksnį, dėl ko oda gali išsausėti, sudirgti.

Šarminio muilo pH gali suardyti lipidinį vaikų odos paviršiaus sluoksnį, dėl ko oda gali išsausėti, sudirgti.

Kūdikiams skirtas prausiklis turi būti pritaikytas besivystančiai kūdikio odos apaugai. Tinkamu laikomas yra tas valiklis, kuris nesukelia odos susierzinimo, nekeičia odos paviršiaus pH bei nedirgina akių.

Geriausia odos apsauga nuo drėgmės praradimo pasiekiama, naudojant skystus minkštiklius į vonią ir drėkinamąsias priemones po vonios, kurios visiškai susijungia su vandeniu, valo odą (todėl nereikia naudoti muilo) bei sumažina odos dirglumą ir niežėjimą.

Ar putojimo efektas gali būti saugus?

Prausimosi priemonėse naudojamos taip vadinamos paviršinio aktyvumo medžiagos (PAM), arba surfaktantai, kurie padeda emulsifikuoti aliejus ir kitas odos paviršiaus priemaišas vandenyje, kurias vėliau nesunku pašalinti nuo odos paviršiaus (nereikia odos trinti, šveisti papildomu būdu).

123rf.com nuotr./Mergaitė maudosi
123rf.com nuotr./Mergaitė maudosi

Renkantis vaikų odos prausimosi ir priežiūros produktus, svarbu žinoti, kokios dedamos PAM, nes jos pasižymi skirtingomis savybėmis.

Prausiklių formulėje dažniausiai yra naudojami kelių rūšių PAM. Jie skirstomi į anijonius,tokius kaip natrio laurilsulfatas (SLS) ir natrio lauretsulfatas (SLES), neanijoninius PAM (pavyzdžiui, poloksamerai) ar amfoteriniaus PAM (pavyzdžiui, kokamidopropilo betainas).

Putojimo efektas ir prausiklio švelnumas priklauso nuo hidrofilinės PAM grupės ir sferinių struktūrų (micelių) susiformavimo, sukuriančio sąlygas aliejams ir lipidams tirpti nuo odos paviršiaus[1].

Renkantis vaikų odos prausimosi ir priežiūros produktus, svarbu žinoti, kokios dedamos PAM, nes jos pasižymi skirtingomis savybėmis.

Nors anijoniniai ir amfoteriniai PAM sukuria putojimo efektą (norimą šampūną savybę), tačiau šios medžiagos dažniausiai yra mažiau švelnios nei neanijoniniai PAM, tokie kaip polietelenglikolis (PEG) – 80 Be to, žinoma, kad SLS gali sudirginti odą.

Tuo tarpu natrio lauretsulfatas (SLES) skirtingai nuo natrio laurilsulfato (SLS) geba suformuoti didesnes miceles,todėl jo poveikis odai yra daug švelnesnis nei SLS. Dar 2010 m. Kosmetikos sudėtinių dalių komitetas (Cosmetic Ingredient Review) pateikė išvadą, kad SLES yra saugus tinkamai naudojant nesukeliančioms sudirginimo kosmetikos priemonėse. Moksliniai tyrimai parodė, jog prausikliai, kurių sudėtyje yra anijoninių ir amfoterinių PAM mišinys, gali būti odai švelnesni nei tie skysti valikliai, kurių sudėtyje yra vien tik (lygi proporcija) anijoninių PAM. Pasitelkiant šiuolaikines technologijas ir žinias galima sėkmingai derinti skirtingas PAM ir išgauti ne tik švelnias, bet ir putojimo efektą turinčias prausimosi priemones,

Ką dar svarbu žinoti, renkatis prausimosi priemones kūdikiams ?

Produkto pH. Kūdikių prausimui skirtų produktų pH turi sukeli minimalius odos paviršiaus pH pokyčius.

Apsauginė šių produktų sistema turi būti „mikrobiologiškai tvirta“; parfumerijos koncentracijos lygis turi būti žemas, kvapą suteikiantys produktai turi būti patvirtinti klinikiniais tyrimais, kaip nesukeliantys odos dirgimo, jautrumo.

Tinkamai pasirinkdami kūdikių odos priežiūrai skirtas priemones, padėsite apsaugoti kūdikio odą nuo nepageidaujamų dirgiklių, tokių kaip seilės, nosies išskyros, šlapimo išmatos, išmatų fermentai, purvo bei kitų mikrobų sukėlėjų bei užtikrinsite ilgalaikę odos apsaugą nuo drėgmės praradimo.

Be to, naudodami saugias, odos nedirginančias bei švelnias dermatologiškai patikrintas priemones, ne tik palengvinsite patį prausimosi procesą; maudymasis bus ir pačiam vaikui maloni bei žaisminga veikla. Daugiau informacijos ieškokite ČIA.

Literatūra:​ Lorena S. Telofski et al. The Infant Skin Barrier: Can We Preserve, Protect and Enhance The Barrier?, Dermatology Research and Practice 2012, 1-18.

CHLT/CHOIL/0005/15

Informacija parengta 2015.06.15

Daugiau informacijos teiraukitės UAB „GlaxoSmithKline Lietuva“, Ukmergės g. 120 Vilnius, tel. (8 5) 264 9000.


Parengta kartu su projekto partneriu:

         stiefel logotipas

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką