Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 4d. 21:00

Aštuonių vaikų mama apie gyvenimo netektis ir savo džiaugsmą – vaikus

Moteris parke
Vida Press nuotr. / Moteris parke

Visiška našlaite Ramunė liko vos 5 metų, tragiškai netekusi savo mamos, o prieš 6 metus našlaičiais tapo ir jos pačios vaikai, plaučių vėžys įveikė Ramunės vyrą ir 8 jų vaikų tėtį. Netekčių ir sunkumų šiai moteriai gyvenimas tikrai nepagailėjo, bet kaip pati sako už viską svarbiau, kad dabar viskas gerai didžiausiai jos laimei – vaikams.

Rasti laiko pokalbiui 8 vaikų mamai Ramunei nėra taip lengva. Ir ne todėl, kad vaikai maži ir reikalautų daug mamos dėmesio. Su mama gimtuosiuose namuose šiuo metu likę tik 3, kurie dar mokosi mokykloje, kiti jau pakėlę sparnus į gyvenimą ir, kaip dažnai būna, į Angliją.

Paskambinus pirmąjį kartą Ramunės balsą užgožia vėjas, nes ji miške sodina eglaites. Kitą kartą sako, jog negali kalbėti, nes šiuo metu renka akmenis laukuose, na o trečiąjį ragelyje girdėti tik garsus traktoriaus ūžimas.

Ramunė sako, jog pavasaris toks metas, kai mažame jų kaime Joniškio rajone galima rasti darbo, nes žiemą jo nebūna visiškai. Šitą laiką moteris išnaudoja su kaupu ir imasi visko, kad tik prisidurtų prie labai kuklių savo šeimos pajamų.

Asmeninio archyvo nuotr./Ramunė
Asmeninio archyvo nuotr./Ramunė

Tragiškai neteko mamos

Ramia ir laiminga vaikyste pasimėgauti Ramunė, deja, neturėjo galimybės. Savo tėčio mergaitė net neprisimena, jis mirė, kai ji buvo dar visai mažutė. Prisiminimai apie mamą blankūs, bet labai šilti. Atminty likę vakarai, kai kartu su kitais broliais ir seserimis bėgdavo jos pasitikti grįžtančios iš darbo, kaip visi pakibdavo ant rankų ir kaklo.

Ramunė gimė ir augo gausioje septynių vaikų šeimoje, labai anksti likę be tėčio, vaikai greitai neteko ir mamos. Moteris prisimena, jog tą dieną sirgo, gulėjo namuose, todėl mamos laukimas ir ilgesys buvo dar stipresni nei visada. Tačiau įprastu laiku mama negrįžo. Pasigedę moters jos ieškoti ėmėsi vyresni vaikai ir kaimynai.

Dar ir dabar kalbant apie tai Ramunės balse girdisi ašaros. Po paieškų sudarkytą mamos kūną žmonės rado paslėptą miške po lapais. Ją nužudė to paties kolūkio darbininkas, vairavęs traktorių. Ir nors žudikas buvo nuteistas, tai niekaip nepalengvino skausmo, tekusio našlaičiais likusiems vaikams. Po tragedijos visus 7 savo anūkus auginti ėmėsi močiutė, mamos mama.

Dar nesulaukusi pilnametystės, būdama septyniolikos, Ramunė neteko ir jos. Tuomet moteris jau mokėsi profesinėje mokykloje ir draugavo su būsimu savo vyru, į jo namus ir persikėlė ieškodama prieglobsčio.

Gyvenimas gausioje šeimoje

Paklausta, ar gražus buvo jųdviejų su vyru gyvenimas, Ramunė nedaugžodžiauja.„Buvo visko: ir labai gražių, ir visai prastų dienų“, – sako ji. Ir prisipažįsta, kad į tą „viską“ įeina ir smurto atvejai, kai vyras pakeldavo ranką.

„Dabar jam nebejaučiu jokių nuoskaudų ar pykčio. Esu tik labai dėkinga už mūsų vaikus, kurie visi yra tokie geri“, – sako moteris.

Nuo dienos, kai sužinojo diagnozę, vyras pagyveno vos aštuonis mėnesius. Jį sugraužė tiesiog akyse.

Auginti 8 vaikus, kurių vyriausiam šiuo metu 29, o jauniausiai dar tik 13, nėra ir niekada nebuvo lengva. „Aš pati esu našlaitė, mano vyras savo tėvų irgi neteko anksti. Mūsų vaikai neturėjo nei vienos močiutės ar senelio, visai nebuvo kas padeda. Kapstėmės dviese kaip sugebėjom“, – gyvenimą apibūdina moteris.

„Taip, tikrai buvo labai sunku, bet aš nieko nekeisčiau ir nesigailiu nei dėl vieno savo vaiko“, – sako paklausta, kaip pavyko užauginti ir išauklėti aštuonis vaikus.

Prieš beveik septynerius metus vyrui buvo diagnozuotas plaučių vėžys. „Labai baisi liga, buvo be galo sunku“, – apie tą laiką dabar pasakoja Ramunė. Nuo dienos, kai sužinojo diagnozę, vyras pagyveno vos aštuonis mėnesius. „Jį sugraužė tiesiog akyse, žmogus nyko dienom“, – prisimena ir ilgam nutyla paklausta, kaip pavyko visa tai ištverti.

Vaikai gyvenimą kuria Anglijoje

Paklausus kiek jos vaikų išvažiavę Ramunė atsako, jog „visi, kurie negyvena su manimi“. Moteris pasakoja, jog visi ten apsistoję viename mieste ir laikosi kartu.

„Jie vienas per kitą ten ir darbus, ir kur gyvent susirado“, – pasakoja ji. Gyvenimo svetur rožinėmis spalvomis moteris nepiešia. Sako, jog visi jos vaikai dirba labai sunkiai, tačiau pragyvena.

„Ką jie veiktų čia, kaime? Čia nėra jokio darbo nei galimybės užsidirbti, tiek daug žmonių, kurie liko, tiesiog prasigėrė“, – pasakoja ir džiaugiasi, jog nors ir nelengvai dirbdami, jos vaikai išlaiko save ir nė vienas nepasuko klystkeliais.

Aplankyti mamos ir jaunesnių brolių bei sesers jie sugrįžta bent pora kartų per metus. Ramunė pasakoja, jog vyresnieji labai padeda mažiesiems: nuperka drabužių, reikalingų daiktų, padeda susiruošti mokyklai.

Štai praėjusiais metais visi susidėjo ir sumokėjo už jauniausiam broliui taip reikalingas kabes. Berniukas jas nešioja jau pusę metų ir nešios dar tiek pat ar ilgiau. Be kitų vaikų pagalbos toks gydymas Ramunei būtų neįkandamas.

Iniciatyva „Sugrąžintos šypsenos“

Moteris neslepia, jog jos pačios dantų būklė tragiška. „Su kiekvienu nėštumu iškrisdavo bent keli“, – pasakoja. Dabar, būdama 49 metų amžiaus, ji beveik nebeturi nuosavų dantų. „Visą gyvenimą labai bijojau odontologų, nėjau gydytis, bet dabar jau taip blogai, kad net baimės nebejaučiu“, – sako paklausta, kada paskutinį kartą buvo pas dantų gydytoją.

Lietuvos odontologų labdaros ir paramos fondo anketą Ramunė užpildė dar žiemą ir pagaliau atėjo laikas, kai ji sulauks pagalbos.

Ramunė – viena iš daugelio Lietuvos moterų, dėl nėštumų, žindymo, smurto ar nepritekliaus netekusi sveikų dantų ir galimybės drąsiai šypsotis. Padėti šioms moterims šiuo metu yra Lietuvos odontologų labdaros ir paramos fondo prioritetas.

Fondas visoje Lietuvoje vienija gydytojus, norinčius neatlygintinai prisidėti prie pagalbos sunkumus patiriantiems žmonėms. Nors visas gydytojų darbas yra nemokamas, nemažą pagalbos kaštų dalį sudaro reikalingų medžiagų, priemonių ir vaistų kaina.

Į prašymą skirti lėšų pagalbai atsiliepė vienas didžiausių vaistinių tinklų Lietuvoje „Eurovaistinė“ ir lietuviško burnos priežiūros priemonių prekės ženklo „Ecodenta“ gamintojai „BIOK laboratorija“. Jų ir fondo bendros iniciatyvos „Sugrąžintos šypsenos“ dėka Ramunė jau netrukus galės valgyti be skausmo ir šypsotis drąsiai!

Visus, norinčius, kad Lietuvoje būtų daugiau besišypsančių moterų, Lietuvos odontologų labdaros ir paramos fondas nuoširdžiai kviečia prisidėti prie iniciatyvos ir įsigyti „Ecodenta“ burnos priežiūros priemonių „Eurovaistinė“ tinklo vaistinėse. 32 centai nuo kiekvienos parduotos prekės bus skirti grąžinti šypsenas Lietuvos moterims.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Priekabiavimu apkaltintas Šakių meras Edgaras Pilypaitis: esu šantažuojamas ir terorizuojamas

Gazas

Vilniaus planuose – naujas tunelis, sujungsiantis Konstitucijos pr. ir Rinktinės g.

Gazas

Lietuvos kariuomenės sunkvežimis „Unimog“: bekele važiuoja ir neaimanuoja

15min recenzija Kultūra

Istorijos ir ateities pamokos 31-ajame „Vilnius Jazz“

Ginčas dėl „Žalgirio“: pavojus ar tiesiog geras sprigtas?

Aktualu

Prekyba žmonėmis besivertusiai grupuotei – teismo verdiktas: nuteisti ir du broliai

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine: kaip meksikiečiai linksminasi kapinėse

24sek

„Ryto“ naujokas iš arti: nenuginčijamų stiprybių ir žalingų įpročių intriga

Kultūra

Kultūros ministerija kaltinama dariusi spaudimą savivaldybėms dėl algų kėlimo

Vardai

Į Lietuvą grįžusi Jūratė Bitinaitė pristatė nėštumo metu rašytą knygą: „Dukra man suteikė sparnus“

Sportas

Nerijus Kesminas: „Sveikinimai – misija įvykdyta, lietuviškas futbolas mirė“

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

Vardai

Karolina Meschino pasidarė tatuiruotę ant veido – išsitatuiravo širdį

Vardai

Grupės „Golden Parazyth“ gerbėjams – ypatinga dovana: surengė išankstinę albumo perklausą

Maistas

Paprasčiau, nei atrodo: ryškaus skonio ir spalvos figų želė saldainiai

24sek

„Bleacher Report“ NBA 100-ukas: pagyrė J.Valančiūną, bet D.Sabonio net neįtraukė

Vardai

Po 2 metų į Lietuvą grįžusi Evelina Young – apie santykius su vyru ir išsiilgtus gruzdintus koldūnus

Gazas

Automobilių slalome Plungėje – netikėta dviejų sesių dvikova

Sportas

„Skrieja kamuolys“: stadionas, Lietuvos rinktinė ir vokiško futbolo bėdos

Gyvenimas

Interneto duomenų analitikas atskleidžia: „Negalima pasitikėti jokiomis apklausomis apie mūsų seksualinį gyvenimą“

Naujienos

Gazas

Elektromobilių varžybose greičiausia – „Spark“ komanda su „Nissan Leaf“

Kultūra

2019–2021 Lietuvos kultūros tarybos strateginės kryptys: įvairovė, edukacija, prieinamumas

Kultūra

Išdalinti „Lietuvos spaudos fotografijos 2018“ apdovanojimai

Aktualu

N.Pašinianas pasirengęs rengti naujus protestus, jei nebus išrinktas Armėnijos premjeru

Aktualu

LSDDP rinkimų štabo vadovas – J.Bernatonis

Verslas

Ž.Vaičiūnas : Energetikos ministerija susitarė su „Danpower“

Gazas

Lenktynininkas Ramūnas Čapkauskas pristatė savo komandą „DHL Racing“, kurioje lenktyniaus ir 15-mečiai

Sportas

Klaipėdos „Atlantą“ paliko prezidentas

Kultūra

Į Kauną siūlo sugrąžinti pasakas: miestas apipintas magiškomis istorijoms

Mokslas.IT

Kiek Lietuvoje uždirba programuotojai ir ar dar ilgai bus reikalinga jų profesija?

Verslas

TV bokšto apgultis, tarptautinės spaudos dėmesys ir naujas „Open House Vilnius“ rekordas

Sportas

Anglijos „Premier“ lyga: dešimt intrigų prieš 37-ąjį turą

24sek

„Žalgirio“ medžiojamas amerikietis į Čempionų lygos finalą neprasibrovė

Gyvenimas

Sunkia liga sergantį V.Garastą glumina, kad dvigubai gyvenimą galintys pratęsti vaistai Lietuvoje neprieinami

Aktualu

Tarp lenkų ir JAV miesto pareigūnų įsiplieskė žodžių karas dėl statulos

Aktualu

Salininkuose dingo iš namų išėjęs senjoras

Sportas

Pasaulio ledo ritulio čempionatas startavo Kanados ir JAV spektakliu bei Rusijos pergale

Gyvenimas

Tyrimas atskleidė, kokios dovanos mamas džiugina labiausiai

Pasaulis kišenėje

Sunkvežimiai į Palangos paplūdimį dvi savaites veš smėlį, nes kitaip jūra gali prasiveržti į kurorto gatves

Aktualu

Kraujo centro byloje suimtas verslininkas Antanas Petrošius paleistas į laisvę

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Video

01:02
01:11
35:31

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką