TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Auklių paieška – lyg loterija

Močiutė skaito vaikui
Fotolia nuotr. / Močiutė skaito vaikui
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Turbūt kiekviena mama sutiks, kad rasti idealią auklę – beveik tas pats, kas laimėti loterijoje milijoną. Ne viena šeima, keliskart nusvilusi nagus, puola į paniką... Juk kiekviena mama savo vaikui trokšta pačios geriausios auklės, kuri ją pavaduos kone ištisą dieną. Kas gali garantuoti, kad toji diena mažyliui netaps košmaru? Juk nepažįstamai moteriai, tegul ir besidievagojančiai, kad be galo myli vaikus, į dūšią neįlįsi. Užtat patikėti savo vaiką pirmai pasitaikiusiai moteriai tikrai nevertėtų. Kaip sakoma, devynis kartus tikrink ir tik dešimtą pasitikėk…

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Atkreipkite dėmesį

Kaip atpažinti apsigimusią Merę Popins? Specialistai yra išskyrę keletą svarbiausių kriterijų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.

Ar mažylis nori su aukle pasilikti
Gera auklė yra ta, kurią pamatęs vaikutis nušvinta. Jei mažylis su ja nė už ką nenori pasilikti, o pasakiusi, jog tuoj ateis auklė, pastebite, kad jo veidelis apsiniaukia, nė nedvejodama atsisakykite jos paslaugų. Akivaizdu, jog tai ne tas žmogus, kuriam derėtų būti šalia jūsų atžalos.

Ar ji pareiginga, atsakinga bei punktuali
Atsakinga auklė niekada neleis sau neateiti ar smarkiai vėluoti be pateisinamos priežasties. Ji kuo puikiausiai suvoks, kad skubate į darbą, ir pasistengs jums nekelti papildomų rūpesčių. O jei jos gyvenime įvyks kažkas nenumatyta, praneš apie tai iš anksto. 

Ar stengiasi su jumis palaikyti ryšį
Gera auklė kasdien pasistengs informuoti, ką su jūsų vaiku veikė, ką jis sakė, kaip reagavo. Supras, kad apie savo mažylį norite žinoti viską. Taip pat nedelsdama praneš apie iškilusias auklėjimo ar kitokias problemas.

Ar atsakingai rūpinasi vaikučiu
Rūpestingai savo darbą atliekanti auklė niekada nepaliks vaikučio iki ausų išsitepusio koše, varvančia nosimi ar šlapiomis kelnytėmis. Ji prižiūrės jo kambarį ir žaislus.

Ar stengiasi ne tik prižiūrėti, bet ir lavinti
Parėjus iš darbo, pasitinka linksmas vaikutis ir deklamuoja naujus eilėraštukus, dainuoja daineles, be perstojo čiauška, kad auklė sakė tą ir aną? Jums iš tiesų pasisekė!

Kaip išsirinkti geriausią

 • • Neskubėkite į savo namus įsileisti visiškai nepažįstamos moters. Geriausia, kad pasiūlytų draugai, pažįstami, patikimos agentūros arba ji turėtų buvusių šeimininkų rekomendacijas.
 • • Plačiai atmerkite akis ir atidžiai stebėkite. Nepraleiskite pro akis ir ausis nė vienos net pačios menkiausios nerimą keliančios detalės. Kartais iš pažiūros menki niuansai gali slėpti kur kas didesnę problemą.
 • • Kai kurie tėvai linkę pirmenybę teikti vyresnio amžiaus auklėms. Esą jos turi daugiau patirties. Patirtis patirtimi, bet yra ir daugiau niuansų. Prieš priimdami tokią auklę dirbti, būtinai atkreipkite dėmesį į jos sveikatą bei fizinį pajėgumą. Įsitikinkite, ar jai užteks jėgų lakstyti paskui judrų mažylį, ar pajėgs jį kilnoti ant rankų, tampyti vežimėlį ir pan. Kartais vyresnio amžiaus auklėms stinga ir lankstumo, pakantumo, fantazijos.
 • • Atminkite: gera auklė ne ta, kuri žiūri, kad vaikas laiku pavalgytų ir pamiegotų. Ji turi būti dar ir įdomi asmenybė, sugebanti mažylį lavinti. Auklė gali būti auksinės širdies, tačiau jei ji yra netvarkinga, neišprususi, pagalvokite, kokį pavyzdį mato jūsų mylimas vaikas. Auklės įtaka vaiko asmenybei gali būti kur kas didesnė, nei įsivaizduojate.
 • • Nepamirškite, auklė – žmogus, ne robotas. Nekelkite jai nerealių reikalavimų. Jei tikitės, kad ji ne tik prižiūrės mažylį, bet ir blizgins namus, pasitiks su garuojančia vakariene, esate pasmerkta begalinėms geros auklės paieškoms. Apsispręskite, kas jums svarbiau: laiminga atžalėlė ar kiek lengvesnė buities našta.
 • • Manote, kad radote tinkamą kandidatę? Neskubinkite įvykių. Būtų idealu, jei leistumėte apšilti kojas ir keletą dienų padirbėti, kol dar pati esate namie. Taip galėsite stebėti, ar jai gerai sekasi bendrauti su mažyliu, ar ji pakankamai kompetentinga, ar atitinka jūsų lūkesčius.

Išsiaiškinkite iškart

Jei norite išvengti nesusipratimų, prieš priimdama auklę, būtinai aptarkite svarbiausias detales. Verčiau iškart viską išsamiai išsiaiškinti, nei traumuoti mažylį nuolat keičiant aukles. Turėkite galvoje, kad mažylis ypač linkęs prisirišti prie vieno žmogaus. Jei jo aplinkoje šmėžuos vis naujos auklės, tai gali turėti įvairiausių neigiamų pasekmių. Kokius klausimus būtiniausiai turėtumėte iškelti iš anksto?

 1. Kiek mokėsite ir kada – kasdien, kartą per savaitę, kartą per mėnesį.
 2. Kiek mokėsite už viršvalandžius.
 3. Kiek valandų per dieną ir kiek dienų per savaitę ji dirbs.
 4. Nuo kelintos ir iki kelintos tiksliai valandos truks jos darbo diena.
 5. Kiek laiko ji ketina dirbti jūsų namuose. Ar galėtų prireikus pabūti savaitgaliais.
 6. Kas konkrečiai turėtų įeiti į jos pareigas.
 7. Ar galite tikėtis iš auklės, kad ji tvarkys namus, gamins valgį ir pan.

Svarbu!

 • • Tiksliai paaiškinkite auklei savo namų taisykles, vaiko auklėjimo filosofiją (kas jam galima, ko negalima ir t. t.). Taip pat nurodykite auklės teises. Kitaip tariant, ar auklė gali valgyti viską, ką nori, ar jai reikia atsinešti maistą pačiai, ar galės į jūsų namus atsivesti savo vaikų ar vaikaičių, skambinti bei atsiliepti jūsų namų telefonu, atidaryti duris ir pan.
 • • Jei kyla kokių nors įtarimų, nebijokite grįžti į namus ar paskambinusi paprašyti, kad auklė leistų pasikalbėti su mažyliu. Nepraleiskite pro akis ant vaikučio kūno atsiradusių mėlynių. Aišku, panikos kelti iškart nereikėtų – galbūt jis kur nors užsigavo dūkdamas ir pan. Bet jei tai pasikartos, atsargiai ir subtiliai pakamantinėkite mažylį... Psichologai perspėja, kad, deja, ne visos auklės naudoja humaniškus auklėjimo principus.

O gal geriau močiutė?

Kad ir kokia auklė atrodytų šauni, vis dėlto šeimoje ji yra svetimas žmogus. Taigi įsileisti ją į šeimos ratą daugeliui būna išties nelengva psichologiškai. Juk ji visą dieną vaikštinės po asmeninę jūsų erdvę, galbūt netgi kaišios nosį į labai privačias jūsų namų kertes. Natūralu, kad neretai šeimai kyla klausimas – o gal įkalbinti aukle tapti savo ar vyro mamą. Juk ji – savas žmogus. Ir tikrai nekyla abejonių dėl jos nuoširdžių jausmų savo mažajam vaikaičiui. Be to, jei močiutė nedirba ir turi į valias laisvo laiko – pagunda ją paversti aukle tiesiog nenumaldoma. Tikrai puiki mintis. Juk nereta moteris, išėjusi į pensiją ir nustojusi dirbti, iš tiesų turi per daug laisvo laiko. Mažo vaikučio priežiūra jos gyvenimui gali suteikti naujos prasmės, išvaduoti iš slogių minčių. Močiutė vėl jausis gyvybinga, visiems reikalinga, patenkinta savimi. Maža to, tarp dviejų kartų užsimegs kur kas stipresnis ryšys. Tai tikrai puiku. Bet... tai tik vienas iš galimų variantų. Toli gražu ne visos močiutės dega noru tapti auklėmis. Yra ir tokių, kurioms nė iš tolo neįsiūlysi visą dieną būti su mažyliu.

 • • Jei svarstote galimybę palikti vaikutį močiutės globai, pirmiausia įsitikinkite, ar ji tikrai to nori. Ar sutinka sukandus dantis vien dėl to, kad labai prašote. Pastaruoju atveju dėl visų šventos ramybės gal būtų geriau samdyti auklę, o močiutei vaikaitį patikėti tik retkarčiais. 
 • • Turėkite galvoje ir tai: jei išsiskirs jūsų ir mamos ar anytos požiūriai į auklėjimą ir priežiūrą, bus labai sunku išsakyti savo pastabas ir juo labiau kažko reikalauti. Juk močiutė – ne samdoma auklė. Dargi yra jums labai artimas žmogus. Labai didelė tikimybė, kad jūsų pastabas priims asmeniškai, o tada ir konfliktas ne už kalnų...
 • • Močiutė gali pradėti manyti, kad, jei prižiūri jūsų vaiką, turi teisę kištis ir į jūsų šeimyninį gyvenimą, buitį, finansus, spręsti, kaip reikėtų rengti bei maitinti vaikaitį. Jei jūsų mamos turi panašių polinkių, auklė jūsų šeimai tikrai geresnis variantas.
 • • Dar vienas ne itin malonus dalykas – nereta močiutė mėgsta palepinti. Kartais jos meilė bei globa prasilenkia su sveiku protu ir trukdo vaikeliui vystytis. Jis tampa irzliu,  įnoringu, išpaikintu mažu diktatoriumi. O juk dėl to srėbti mylinčios močiutės privirtą košę paprastai tenka tėvams.
 • • Prieš prašydami savo mamą prižiūrėti vaikutį, pagalvokite ir apie jos sveikatą. Galbūt ji tikrai labai nori jį globoti, bet gal jau nebeturi pakankamai jėgų gainiotis paskui vis judresnį išdykėlį, tampyti sunkų jo vežimą. Juk prižiūrėti vaiką reikia išties nemažai energijos.
Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką