Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 gegužės 28d. 21:22

Frazės, kurių nereikėtų sakyti vaikui, jei norite jį užauginti laimingą

Šeima
Fotolia nuotr. / Šeima
Sakoma, kad kūdikiai mus girdi dar būdami įsčiose – būtent todėl svarbu jau tada spinduliuoti gerą nuotaiką ir sakyti teigiamus dalykus. Po vaiko gimimo tėvai dar kruopščiau turi rinktis žodžius: juk viskas, ką girdi vaikas, turės labai didelį poveikį jo ateičiai ir psichinei būklei.

Štai 10 dalykų, kurių jūs neturėtumėte sakyti savo vaikui, jeigu norite, kad jis augtų sveiku ir laimingu žmogumi.

1. Tau nieko neišeis. Duok, padarysiu aš. Psichologai teigia, kad ši frazė traumuoja vaiką ir iš anksto programuoja jį nesėkmei. Tai girdėdamas vaikas jaučiasi kvailas ir niekam tikęs. Ateityje jis bijos parodyti iniciatyvą, manydamas, kad tėvai vėl rėks.

2. Imk, kad tik pagaliau nusiramintum. Kai kuriems tėvams sunku atlaikyti valandų valandas trunkantį „duok, prašau, na, duok“. Tėvai, sutikę vaikui duoti tai, ko jis prašo, leidžia suprasti, kad įkyriu inkštimu ir zyzimu galima pasiekti savo. Vaikas manys, kad „ne“, kartais gali reikšti ir „taip“.

3. Dar kartą tai pamatysiu, gausi diržo. Kaip rodo praktika, dažniausiai tai ir lieka tik grasinimu. Ši ir panašios frazės sukelia vaikui baimę, sumišimą ir pasipiktinimą. Negąsdinkite vaiko. Jis turi tiksliai žinoti, ko laukti vienu ar kitu atveju. Todėl žymiai efektyviau yra iš anksto nusibrėžti tinkamo elgesio taisykles.

4. Aš pasakiau – liaukis tuoj pat! Nereikia rėkti ant vaikų. Taip, auginant vaiką, pasitaiko akimirkų, kai pratrūkstame. Geriausia, ką galite padaryti – nusiraminti ir atsiprašyti, nes rėkimas nepadės. Vaikas, tokiu atveju pasijaučia visiškai bejėgis, todėl liovęsis kažką netinkamo daryti, pradeda dar labiau zyzti ir rodyti ožius.

Taip pat skaitykite: Jokių bausmių ir rėkimų: 4 žodžiai, priverčiantys vaiką pasitaisyti ir elgtis deramai

Senelis ir mažylė.
Senelis ir mažylė.

5. Tu turi suprasti, kad... Blogiausia, kai bandote pamokslauti (o jei dar pakeltu tonu), kai vaikas yra susierzinęs, nuliūdęs ar supykęs. Tokioje situacijoje daugumai vaikų kyla gynybinė reakcija. Vaikas negirdi ir nesupranta, kas jam yra sakoma, nes tuo metu mintimis „persikelia“ kur nors kitur. Turite suprasti, kad vaikas žmogus, tik mažas, jam ne viskas suprantama, ir, jeigu jis šiuo metu yra susirūpinęs savo „problema“, vargu ar supras jūsų teisingus ir geranoriškus pamokslus.

6. Berniukai (mergaitės) taip nesielgia. Nuolat tai kartodami, įskiepysite vaikui tam tikrus stereotipus. Vėliau, kai mažas berniukas užaugs, jis savo emocionalumą laikys kažkuo netinkamu. O užaugusi mergaitė kompleksuos dėl „nemoteriškos“ profesijos  arba dėl neidealiai sutvarkytų namų.

Taip pat skaitykite: Tėvų skyrybos gali patrigubinti riziką vaikams susirgti diabetu

7. Nesijaudink dėl menkniekio. Galbūt vaikui tai visai ne menkniekis. Prisiminkite save vaikystėje. Taip, vaikas gali nusiminti, kad nedavėte jam mašinėlės ar dėl to, kad sugriuvo kaladėlių namelis. Vaiko mažame pasaulyje mašinėlė ar kaladėlių namelis yra svarbiausias dalykas. Rodydami abejingumą vaikiškiems rūpesčiams, jūs rizikuojate prarasti vaiko pasitikėjimą ir ateityje nieko nesužinoti apie visai nevaikiškas problemas.

8. Ne, šito mes nepirksime, nes nėra pinigų (yra brangu). Taip, sunku paaiškinti vaikui, kodėl negalima pirkti visko iš eilės. Be išeina taip, jog kai tėvas ar mama turės pinigų, bus galima nusipirkti viską, ko tik širdis geidžia. Vaikas būtent taip supranta šią frazę. Ar ne geriau pasakyti: „Tokį žaislą tu jau turi“, „Saldumynai kenkia dantims“? Protingiau būtų pasakyti tikrąją priežastį, kodėl neperkate vieno ar kito daikto.

9. Visi vaikai kaip vaikai, o tu... Tikras galvos skausmas, vargas, nevala, užuomarša, tinginys ir pan. Nereikia lyginti savo vaiko su kitais vaikais ir mėtytis tokiais neigiamais epitetais. Tai mažina jo savivertę. Tikėtina, kad vaikas tuo įtikės ir vieną dieną taps būtent tokiu.

Taip pat skaitykite: Dalykai, kurių nederėtų sakyti mamai, auginančiai vaiką

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

00:37
17:27
02:58

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką