Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 12d. 22:11

G.Savickas apie vaikų vasaros stovyklas: tai didelis valstybės apsileidimas

Giedrius Savickas
Tomo Ivanausko nuotr. / Giedrius Savickas

Anksčiau stovyklos vaikams būdavo geriausiose vietose – prie jūros, prie ežerų. Tos vietos labai brangios ir iš vaikų buvo atimtos, LRT.lt teigia teatro, televizijos ir kino aktorius Giedrius Savickas, ilgus metus vasaras leidžiantis vaikų neformaliojo ugdymo stovykloje. Būtent čia prasidėjo ir jo aktorystės kelias. „Man nostalgiškai smagu sugrįžti į nerenovuotas stovyklas, nes viskas taip, kaip mano vaikystėje, bet čia yra didelis valstybės apsileidimas“, – teigia G.Savickas.

Nors G.Savicką daugelis geriausiai atpažįsta kaip aktorių, jau ilgą laiką pajūrio stovyklos „Žilvitis“ stovyklautojai į jį kreipiasi kaip į būrio vadovą. „Stovyklauju nuo tada, kai man buvo 2 mėnesiai, nes tėvai dirbo stovykloje. Tuomet, tapęs moksleiviu, pradėjau stovyklauti pats, o po to tapau vadovu“, – šypsosi G.Savickas.

Lietuvoje tėvai savo atžalas gali leisti į įvairiausias dienos ar savaitės neformaliojo ugdymo stovyklas, kai kurios trunka dar ilgiau. Pagal poreikį galima rinktis jojimo, sporto, robotikos ir programavimo, kalbines, svorio korekcijos, golfo, fotografijos ir kitas specializuotas stovyklas.

Aktorystė prasidėjo stovyklaujant

G.Savickas atskleidžia, kad artistiškumą ir talentą vaidinti atrado dar vaikystėje. Vasarą moksleivių stovyklose leidęs vienas žymiausių šalies aktorių tikina, kad būtent joms yra dėkingas už dabartinį gyvenimo kelią.

„Vasaros neįsivaizdavau be moksleivių stovyklos – ten viskas prasidėjo, net aktorystė. Ten prasidėjo mano karjera. Man iki šiol tai yra vienos gražiausių gyvenimo akimirkų. Norėčiau ten sugrįžti, nes stovyklaujant viskas vyko pirmą kartą“, – prisimena aktorius.

Dabar G.Savickas stovykloje vaikus jau sutinka pats ir tikina, kad jo žinomumas jau nieko nebestebina: „Gal ir ne visi tą mano veidą atpažįsta (juokiasi). Jiems smagu, bet niekas nieko nesureikšmina, po dviejų valandų mes jau esame tiesiog draugai. Niekas ten neskirsto į įžymius ir ne – visi yra vienas kolektyvas.“

Susitinka net po 30 metų

Visgi labiausiai G.Savickas vasaros stovykloms dėkingas ne už pradmenis aktorystei, bet už atrastus žmones. Aktorius teigia, kad su daugeliu savo kartos stovyklautojų palaiko itin šiltus ryšius, dalyvauja susitikimuose, laiko juos šeimos nariais.

„Labiausiai įsiminė stovykloje sutikti žmonės. Su kai kuriais bendraujame iki šiol, tai yra vieni geriausių mano draugų – net dabar vyksta mūsų susitikimai, nors praėjo 30 metų nuo pirmos pažinties. Dabar net futbolo varžybas organizuojasi tie, kurie prieš 35 metus stovyklavo kartu – jie visi susirenka, apie 40-50 žmonių. Yra tikrai stiprus išliekamasis ryšys, nes stovykloje bendraudavome kaip šeima – ten būdavai laisvas, be tėvų. Pajusti tą laisvę, nors ji ir buvo kažkiek apvaržyta, man labai įsiminė“, – nostalgiškai kalba G.Savickas.

Komedijos „Poilsiautojai: pavydo žaidynės“ filmavimas/Gabija Jaraminaitė, Giedrius Savickas
Komedijos „Poilsiautojai: pavydo žaidynės“ filmavimas/Gabija Jaraminaitė, Giedrius Savickas

Stovyklos padeda atrasti save

Pasak G.Savicko, didžiausia vaikų vasaros poilsio stovyklų nauda – kūrybiškumo skatinimas: „Toks poilsis naudingas ir dėl žmonių, kurie supa, ir dėl kūrybos, nes jos ten labai daug, vaikai būna užimti įvairiomis kūrybinėmis veiklomis. Labai daug žmonių užaugę vasaros stovyklose yra be galo talentingi. Ten žmonės gali atsiskleisti.“

Aktorius įsitikinęs, kad stovyklos naudingos ir tiems vaikams, kuriems sunkiau pritapti mokykloje: „Jei vaikas mokykloje nepritampa, atvažiuoja į stovyklą ir visiškai pasikeičia, supranta, kad gali gyventi visai kitaip. Stovyklą reikėtų rinktis pagal tai, ko nori vaikas. Tėvai kartais savo vaikus verčia daryti tai, ko jie patys nenori.

Svarbiausia vaikui leisti pabandyti visur, o jis paskui atsirinks pats. Juk būna ir tokių, kurie paskui 10 metų važiuoja į tas pačias stovyklas – vadinasi, jie ten pritapo, rado save.“

Būrio vadovu stovykloje vasarą dirbantis G.Savickas sako, kad norint su vaikais atrasti bendrą kalbą ir padėti jiems atsiskleisti, svarbiausia yra išklausyti jų nuomonę. „Reikia klausyti vaikų ir suprasti, kad mes tikrai nesame žymiai protingesni ir gudresni arba aiškinti vaikams, kad jie kažko nežino, nemoka. Jiems reikia leisti jaustis pilnaverčiais ir lygiaverčiais“, – įsitikinęs G.Savickas.

Ragina vyriausybę remti vaikų stovyklas

Didelę stovyklavimo ir darbo vaikų poilsio stovyklose patirtį sukaupusį G.Savicką labiausiai liūdina eilę metų nesikeičiančios apgyvendinimo sąlygos. Pasak aktoriaus, daugybė stovyklų, buvusių gražiausiose Lietuvos vietose, jau uždarytos, o daugelis likusių – prastos būklės.

„Seniau stovyklos vaikams būdavo geriausiose vietose – prie jūros, prie ežerų. Tos vietos labai brangios ir iš vaikų buvo atimtos. Aš manau, kad stovyklų reikia kuo daugiau. Man nostalgiškai smagu sugrįžti į nerenovuotas stovyklas, nes viskas taip, kaip mano vaikystėje, bet čia yra didelis valstybės apsileidimas.

Stovyklose nėra interneto, bet vaikams ir nereikalingi tie kompiuteriai, jiems svarbiausias yra žmogiškas ryšys, kurį jie ten gauna – todėl tai taip svarbu. Aš siūlau vyriausybei daugiau investuoti į vaikus“, – sako G.Savickas.

Stovyklautojų skaičius kasmet auga

Pasak keturias stovyklas vaikams Lietuvoje organizuojančios VšĮ „Vaikų poilsis“ direktorės Galinos Andrejevskajos, nors susidomėjimas neformaliojo ugdymo stovyklomis lyginant su praėjusiais dešimtmečiais yra mažesnis, poilsiaujančių vaikų skaičius kasmet vėl yra linkęs augti.

„Stovyklautojų skaičius auga, bet visi ieško nuolaidų. Dalis mūsų kelialapių yra apmokami Europos Sąjungos lėšomis. Yra tokia tendencija, kad žmonės registruojasi iš anksto, pradeda stovyklomis domėtis jau pavasarį. Į pusę stovyklų vietų vaikai buvo užregistruoti jau balandžio viduryje, stovyklos prie jūros jau buvo užimtos ir užrezervuotos taip pat balandį, vietų jau nebebuvo. Kas pirmesnis užsiregistruoja, tam pavyksta gauti lengvatinį kelialapį, o jų skaičius ribotas. Galiu patvirtinti, kad susidomėjimas vaikų poilsio stovyklomis iš tikrųjų auga“, – sako G.Andrejevskaja.

Pasiteiravus apie skirtingas poilsiavimo kainas G.Andrejevskaja atkleidžia, kad jos priklauso nuo stovyklos vietos – stovyklauti pajūryje bus brangiau, taip pat, gyvenantiems toliau nuo pasirinktos stovyklos, atsieis ir pati kelionė.

Z.Stripeikienė: mokymasis vyksta žaidžiant

Panevėžio rajone įsikūrusi stovykla „Trimitas“ pailsėti nuo mokslo metų vaikus priima jau daugiau nei 50 metų. Stovyklos koordinatore 12 metus iš eilės dirbanti pedagogė Zina Stripeikienė pasakoja, kad programa stovyklautojams sudaroma atsižvelgiant į tai, ką šiuolaikiniams vaikams reikėtų geriau išmokti.

„Vaikus ugdome ateičiai. Pavyzdžiui, mūsų stovyklos šių metų programos tema – verslumo ugdymas ir finansinis raštingumas. Mes organizuojame simuliacinius ugdymo žaidimus, paskaitėles, kuriose vaikai žaidimo forma gali suprasti ir įsisavinti svarbias sąvokas, nes kai kurie dirbantys vadovai yra ekonomikos mokytojai, magistrai, patys kuria savo verslą“, – pasakoja Z.Stripeikienė.

Pasak koordinatorės, pastebėję vaikų talentus ir gabumus stovyklos vadovai skatina juos tobulėti, pagal tai programą stengiasi adaptuoti individualiai. Nežinantiems, ką vaikai veikia neformaliojo švietimo stovyklose, Z.Stripeikienė pasakoja apie kasdienes veiklas: tai komandos formavimo žaidimai, sporto rungtynės, renginiai, kuriuose vaikai patys turi kurti pasirodymus, naktiniai žaidimai.

Vis tik apie stovyklos programą teiraujasi nedaugelis tėvų, jiems labiau rūpi bendras vaikų saugumas. „Tėvai dažniausiai rūpinasi prieš stovyklą – apie tai, kokios yra buitinės sąlygos. Jiems didžiausias rūpestis yra tai, ar vaikams stovykloje bus saugu, kaip vaikai bus maitinami. Apie programą ir jos turinį paklausia labai nedaug tėvų, galbūt todėl, kad per eilę metų tėvų pasitikėjimas atsiranda savaime, jie žino, kad vaikams pas mus yra smagu“, – šypsosi Z. Stripeikienė.

„Visais būdais skatiname kūrybiškumą ir aktyvumą, o geriausiai tai padaryti žaidžiant“, – sako ilgametę pedagoginę patirtį turinti Z. Stripeikienė.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Šeima trejus metus gyvena tik viena diena: Elzė gimė su sindromu, su kuriuo išgyvena tik vienetai

Pasaulis kišenėje

Rudens magija: 5 vietos Vilniuje, kurias fotografas rekomenduoja puikioms nuotraukoms

Verslas

Obuolių supirkėjai: derlius geras, bet vaisiai – per pigūs

15min iš Londono Mokslas.IT

E.Musko idėja virto serialu: „National Geographic“ parodė pirmą mirtį Marse ir pirmą gimusį kūdikį

Gazas

Mįslė: kaip pervažiuoti iš šalies, kurioje eismas vyksta kaire puse į valstybę, kurioje automobiliai juda dešine?

„Ginčas“: kaip FIBA vadovo netektis pakeis pasaulio krepšinį?

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirį“ Stambule pasitinka drąsi serbo pranašystė ir unikali telepatija

Vardai

Ypatingą šou su būriu žvaigždžių surengęs Radžis: „Esu pirmas čigoniukas, koncertuojantis arenose“

Verslas

Teismo verdiktas: turkų pergalė Kauno stadiono rekonstrukcijos konkurse – neteisėta

Aktualu

Sumaištis Kėdainių stotyje: ne dėl savo kaltės ne į tą traukinį įlipusi moteris į namus grįžo tik paryčiais

Aktualu

Referendumo kartelės mažinimo idėja Seime sukėlė aistras: „Nebesityčiokime iš Konstitucijos“

Išankstinė Kanų liūtų reklamų peržiūra su 15min

15min recenzija Kultūra

Apgauti ir tuo patenkinti: „Gal visi drakonai...“ tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“

Vardai

Lady Gaga patvirtino, kad susižadėjo: rengiasi vestuvėms su savo agentu Christianu Carino

Verslas

Buvusios degalinės vietoje Vilniaus rajone iškils krematoriumas

Aktualu

Seimo opozicija kaltina premjerą sulaužius priesaiką, tarsis, kokių veiksmų imtis

Vardai

Kembridžo hercogienės Catherine sesuo Pippa Middleton susilaukė pirmagimio

Verslas

Turkijos įmonė į skandalą dėl Šiaurės Korėjos įsuko ir Latviją

Laisvalaikis

Užaugino rekordinį arbūzą – svėrė daugiau nei 15 kilogramų

24sek

Laukiniai NBA Vakarai – kas pasipriešins „Warriors“?

Naujienos

Aktualu

Specialistai nesistebi, kodėl Panevėžyje po liūties apsemiamos vis tos pačios gatvės

Kultūra

Kokteilių namuose jaunimas viliojamas skaityti, o jauni autoriai – pasirodyti viešai

Aktualu

Didžiosios Britanijos „Brexit“ strategija: pagrindiniai akcentai

Pasaulis kišenėje

Kaip susiplanuoti egzotinę kelionę į Fidžį: nuo ko pradėti ir kiek pinigų skirti

Aktualu

Į Londoną atvykusį D.Trumpą pasitiko protestuotojai

Vardai

Nauja teismo pamoka A.Tapinui: žodis „skuduras“ ypatingai pažemino J.Statkevičių

Gazas

Ketvirtos kartos „Hyundai Santa Fe“: pirmiausia tiems, kuriems racionalumas svarbiau už ženklelį

Laisvalaikis

Lietuvoje – vienos rimčiausių varžybų vandenlenčių pasaulyje

Aktualu

R.Karoblis: „2 proc. BVP yra riba, nusakanti, ar šalis rimtai galvoja apie gynybą“

Aktualu

Šiauliai skęsta – staigi liūtis per kelias minutes Pietinio gatves pavertė upėmis

Aktualu

D.Trumpas paskelbė „labai malonų“ Šiaurės Korėjos lyderio laišką

Vardai

Paskelbti „Emmy“ nominantai: Meghan Markle liks be apdovanojimo

Sportas

Laiminga pabaiga: Europos lygoje – „Trakų“ atremtas baudinys ir lygiosios

Kultūra

Kauno rajone savo pirmųjų kartų ieško šimtas žmonių: nuo japono iki lietuvio

Vardai

Būgnininkui patekus į avariją „Glass Animals“ atšaukia visus koncertus, įskaitant pasirodymą Vilniuje

Aktualu

Pasaulinės organizacijos atstovai Klaipėdoje: nužudyti ruoniai – žvejų kerštas

Pasaulis kišenėje

Stipri skrydžio baimė trunka apie 20 minučių: psichologė patarė, kaip ją ištverti

24sek

Dwightas Howardas vilkės „Wizards“ marškinėlius

Aktualu

Vogtą „VW Passat“ Lietuvoje vairavusį estą išdavė ranka piešti numeriai

24sek

Dar vienas latvis NBA: R.Kurucas keliasi į Brukliną

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

32:10
01:02
01:11

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką