Dabar populiaru
Publikuota: 2021 vasario 4d. 15:17

Garsus gydytojas ginekologas R.Šemeta atskleidžia tris didžiausias klaidas nėštumo metu

Ultragarso tyrimas
123RF.com nuotr. / Ultragarso tyrimas
Prenatalinės psichologijos asociacijos prezidentas, gydytojas ginekologas Romualdas Šemeta daugiau nei 30 metų ruošia moteris gimdymui su šypsena. Unikalių metodikų kūdikių intelekto vystymuisi propaguotojas tikina, kad Lietuvoje labai mažai kalbama apie mažylio įgimtų savybių panaudojimą, kuomet pasaulyje prenatalinė psichologija yra žinoma gerokai plačiau, rašoma išplatintame pranešime.

Lietuvos sveikuolių sąjunga nuo metų pradžios rengia susitikimus internetu su R.Šemeta; čia jis dalijasi svarbia informacija besilaukiančioms poroms ir jau susilaukusioms mažylių.

Prenatalinės psichologijos mokslas

Prenatalinė psichologija – tai mokslas apie mažylio gyvenimą įsčiose: kokie jo poreikiai, kas jam kenkia, o kas padeda vystytis, kas lemia jo intelektą, jautrumą, kaip vystosi jo gebėjimai.

„Vaiko vystymusi įsčiose ėmiau domėtis iš karto, kai pradėjau mokytis institute. Buvo labai įdomu, kaip iš dviejų mažų ląstelių vystosi toks sudėtingas mechanizmas.

Tais sovietiniais laikais buvo tik viena prof. Arkadijaus Brusilovskio knygutė, jokios daugiau literatūros apie gyvenimą iki gimimo nebuvo. Knygutę žinojau beveik atmintinai. Man šita tema tapo viena svarbiausių profesiniame gyvenime.

2008 m. į Lietuvą pakviečiau atvykti žinomą perinatalinės psichologijos specialistą, profesorių, akušerį-ginekologą, biochemijos mokslų daktarą Grigorijų Brechmaną iš Izraelio. Kaune vykusioje konferencijoje dalyvavo gydytojai ginekologai ir psichologai iš visos respublikos.

Tada Lietuvoje įkūrėme prenatalinės psichologijos ir medicinos asociaciją, kuri siekė skleisti šeimoms žinias apie emocinį ir psichologinį žmogaus gyvenimą iki gimimo, apie negimusio vaiko aktyviai veikiančią atmintį“, – sako populiarios knygos „Gimdymas su šypsena“ autorius.

Asmeninio archyvo nuotr. /Romualdas Šemeta
Asmeninio archyvo nuotr. /Romualdas Šemeta

Žmogaus gyvenimo iki gimimo kokybė lemia charakterį

Sąlygas, kuriomis auga vaikas įsčiose, jam gimus atspindi šypsena, sveikatos lygis, psichinė savijauta, išmintingas gyvenimas, proto kontrolė, polinkiai, geranoriškas požiūris į aplinkinius ir supantį pasaulį. Neigiama emocinė informacija, nepalankios sąlygos, sudėtingi santykiai su aplinka ir artimaisiais – vyru, giminaičiais, kolegomis, kaimynais – taip pat veikia kūdikio charakterį, jo būsimo gyvenimo kokybę.

Nelaukiamų vaikų problemos yra labai sunkios. Tokių žmonių gyvenimai yra gerokai sudėtingesni nei tų, kurie buvo laukti.

Kas antras gimęs vaikas mūsų respublikoje yra neplanuotas. Nelaukiamų vaikų problemos yra labai sunkios. Tokių žmonių gyvenimai yra gerokai sudėtingesni nei tų, kurie buvo laukti. Kūdikio emocinė ir psichologinė patirtis įsčiose nulemia tolimesnį jo vystymąsi ir veiklą visuomenėje.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos nėštumo metu

  • Žingeidumo negimusio mažylio poreikiais stoka

Pažinimas, kaip vystosi vaikelis, – svarbiausias nėštumo metu. Reikia žinoti, kokie yra įgimti kūdikio poreikiai, kokios yra jo vystymosi galimybės. Daug kas juokiasi iš to, kad su negimusiu kūdikiu reikia kalbėtis, muzikos klausytis, pasakas sekti. Tačiau tai pagrindas jo ateinančių gebėjimų atsiskleidimui.

Sparčiai vystantis kūdikio smegenims, reikia, kad vaikas per mamos jusles gautų kuo daugiau informacijos. Žmogaus intelektas ir protingumas priklauso ne nuo nervinių ląstelių kiekio, o kiek yra ryšių tarp jų. Ryšiai susidaro tada, kai smegenys gauna kuo daugiau informacijos: automobilio signalas, paukščiukų čiulbėjimas, muzika, malonūs prisilietimai, gražūs vaizdai. Mama kuo aktyviau turi įdarbinti savo visas jusles, nes per jas kūdikis gauna informaciją.

123RF.com nuotr./Nėščia moteris mankštinasi
123RF.com nuotr./Nėščia moteris mankštinasi
  • Įtempti santykiai tarp tėvų, vieno iš tėvų dėmesio trūkumas

Santykiai tarp tėvų turi didelę įtaką vaisiui įsčiose. Moteris turi įgimtą motinystės instinktą, vyrui reikia jį išsiugdyti. Jei moteris nori vaiko, o vyras jo nelaukia arba nebendrauja su juo nėštumo metu, vaikas vėliau gyvenime dažnai turi problemų. Būtent jautriu vystymosi laikotarpiu jam nebuvo iš ko mokytis bendravimo, dėmesingumo. Jis gaus informaciją iš to, kas yra aplink: kaimynai, televizija ir pan.

Kūdikis įsčiose perima tokią informacija, kokią jis patiria aplink, ir iki 6 metų amžiaus negali jos vertinti, todėl šiuo laikotarpiu būtina, kad jį pasiektų kuo mažiau neigiamos informacijos. Patyręs šilumą ir meilę, vaikelis vėliau nesąmoningai ją skleis savo gyvenime.

Kūdikio gyvenimo įsčiose metu – nuo 8 iki 14 savaitės – ir nuo 10 savaitės po gimdymo iki trejų metų yra svarbus smegenų vystymosi šuolis. Čia padedami vaiko intelektinių sugebėjimų vystymosi pagrindai. Šiuo metu reikia ypač apsupti vaiką savo meile ir dėmesiu.

  • Netinkamas maistas

Vaiko sveikata priklauso nuo to, ką mama valgo. Be genetikos, vaiko sveikatai motinos mityba yra lemiamas veiksnys. Centrinė nervų sistema pradeda vystytis nuo 3 nėštumo savaitės. Alkoholis, tabakas šiuo metu ypač kenksmingi. Emocinė mamos būsena turi būti sveika, kad vaiko centrinė nervų sistema būtų stipri.

4–5 nėštumo mėnesį vystosi kūdikio kasa. Svarbu nesutrukdyti susiformuoti normaliai vaikučio kasai. Taip bus galima išvengti nutukimo, įgimto II tipo diabeto. Jei mama valgo saldumynus šiuo laikotarpiu, cukraus molekulė, būdama labai maža, labai greitai per virkštelę patenka vaikučiui. Mamai valgant saldumynus, jos kasa išskiria insuliną, kad neutralizuotų cukraus poveikį, tačiau vaikui mamos insulinas dėl savo molekulės dydžio per virkštelę nepatenka. Tokiu būdu sutrukdoma normaliai vystytis vaiko kasai. Būtent šiuo laikotarpiu mama turi gerai žinoti, ką galima valgyti ir kokių produktų vengti.

123RF.com nuotr./Naujagimis
123RF.com nuotr./Naujagimis

„Iki 8 savaitės vystosi visi apsigimimai, todėl šiuo metu ypač reikia vengti streso, alkoholio, tabako. Pirmą nėštumo trimestrą susiformuoja visi organai, t. y. pačioje kūdikio vystymosi pradžioje padedame pagrindą jo sveikatai. Taip, lyg namą statytumėm. Pelkėje statydami namą, kuris gali tvirtai stovėti tik ant grunto, gausime prastą rezultatą.

Todėl būtina susipažinti su tuo, kaip formuojasi įsčiose augančio kūdikio psichologija. Taip mažės žmonių, gimusių su prenataline psichine trauma, skaičius. Dabartinė situacija šiandien vertinama kaip epidemija. Laikas iki gimimo vaidina svarbiausią vaidmenį vaiko protinių ir kūrybinių sugebėjimų bei kai kurių fizinių charakteristikų vystymuisi“, – sako gydytojas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Tapkite projekto „Mes turėsim kūdikį!“ dalimi! Laukiame jūsų istorijų, kaip žinią apie kūdikį pranešėte savo vyrui ar artimiesiems. O galbūt esate tas asmuo, kuriam šią žinią pranešė, ir norite pasidalyti savo reakcija, išgyvenimais? Pildykite žemiau matomą anketą ir mūsų žurnalistai susisieks su jumis, pakalbins ir pasidalins jūsų šeimos istorija su visais!
Ačiū, kad dalyvaujate!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką