Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 25d. 10:59

Gyvenimas su kūdikiu be cento: naujasis įstatymas jau palietė dešimt besilaukiančių moterų

Nėščios moterys 15min tema
123RF.com nuotr. / Nėščios moterys

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žinia, jog keičiasi išmokų tvarka kūdikio besilaukiančioms moterims, buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus. Jei moteris viso nėštumo metu nedirba, negauna darbo užmokesčio, nevykdo savarankiškos veiklos, motinystės išmoka jai nemokama. Dešimt Lietuvos moterų išmokų jau negavo. Tiesa, jei įstatymo įsigaliojimas bus atidėtas, joms tai bus kompensuota.

Teigiama, jog motinystės išmokos tikslas yra kompensuoti dėl vaiko gimimo netektas pajamas. O jeigu tokių pajamų, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos, visą nėštumo laikotarpį nebuvo, tuomet nėra galimybių jų kompensuoti.

Iš darbo išėjo prieš pastodama

Tokia naujiena šokiravo moteris, šiuo metu besilaukiančias kūdikio, tačiau nedirbančias.

„Spalio 16 dieną buvo priimtas įstatymo pataisymas, kuris įsigaliojo spalio 30 dieną. Pagal jį į dekretines išeinančios mamos, kurios nedirbo visą nėštumo laikotarpį, negauna atostoginių pinigų.

Mano žmonos situacija yra panaši. Ji išėjo iš darbo kovo gale, pastojo balandžio viduryje. Kadangi pajamos šeimoje buvo stabilios nusprendėme, kad ji neieškos darbo. Be to, koks darbdavys norėtų priimti moterį, kurį dirbs daugiausia 67 mėnesius?

Galiausiai žmona į dekretą turėjo išeiti spalio 30 dieną. Kadangi naujasis įstatymo pakeitimas įsigalioja būtent tada, yra didelė tikimybė, kad negaus pinigų, nors nėštumo metu „Sodra“ ne kartą yra patikinusi, kad su dekretinėmis viskas bus gerai.

Žmona lapkričio 18 dieną rašė į ministeriją, kodėl nebuvo pateikta jokios informacijos dėl planuojamų pakeitimų. Ir, kas blogiausia, likus porai mėnesių iki gimdymo mamoms yra sukeliamas nereikalingas stresas“, – 15min rašė Deividas.

Nutraukė individualią veiklą

Jonavoje gyvenanti Jolita šiuo metu taip pat laukiasi kūdikio. „Mano nėštumas – šeštas mėnuo. Išgirdusi naujieną dėl motinystės išmokos, iš karto nuėjau į „Sodrą“.

Mano situaciją specialistės aiškinosi ilgai: skaitydamos įstatymą, skambindamos į Kauną papildomai konsultacijai. Ir galiausiai pasakė, kad man ši išmoka nepriklausys. Atrodė, kad jos pačios nepatogiai jaučiasi pranešdamos tokią naujieną.

Aš jaučiu atsakomybę už save, už savo šeimą. Todėl man buvo labai pikta ir netikėta. Tik vyras ramino, kad viskas bus gerai“, – sakė Jolita.

Prieš pastodama moteris vykdė individualią veiklą, tačiau ją nutraukė.

„Tada užsiregistravau darbo biržoje. Individualią veiklą nutraukiau dėl asmeninių aplinkybių, turiu ketverių metukų sūnų, jis turėjo sveikatos problemų, todėl vasarą norėjau praleisti su juo. Ir tada pastojau, taip išėjo, kad nedirbdama“, – teigė Jolita.

Įstatymo įsigaliojimą siūlo atidėti

Vis dėlto moteris tikisi, kad motinystės išmoka jai bus skirta, mat praėjusią savaitę savo poziciją išsakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Anot jo, viso nėštumo metu nedirbusių ir dėl to motinystės išmokų netekusių mamų lūkesčiai buvo pažeisti, nes jos nebuvo informuotos apie įstatymo pakeitimus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

Kaip teigiama ministerijos pranešime, ministras pavedė specialistams parengti projektą, kuriuo naujosios nuostatos įsigaliojimas būtų atidėtas, o tuo laikotarpiu atsiradę mamų praradimai atlyginti.

„Įstatymo pakeitimas įsigaliojo skubiai, nes buvo susijęs su savarankiškai dirbančių moterų padėties pagerinimu – šios moterys įgijo teisę gauti motinystės išmoką nutraukusios darbinę veiklą nėštumo metu.

Tačiau gerinant vienos grupės padėtį negalima be pereinamųjų laikotarpių keisti taisyklių kitoms moterims, šiuo atveju mamoms, kurios turi sukaupusios reikiamą socialinio draudimo stažą, bet nėštumo metu nedirbo ir dėl to nebegali gauti motinystės išmokos. Jų lūkesčiai buvo pažeisti, todėl nuostatos įsigaliojimą atidėsime, o praradimus kompensuosime“, – teigia L.Kukuraitis.

Kreipėsi keli šimtai moterų

Kaip 15min informavo „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis, „Sodra“ sulaukė kiek daugiau nei įprastai – kelių šimtų – moterų užklausų dėl motinystės socialinio draudimo išmokų.

„Moterys apie pasikeitusią tvarką domėjosi skambindamos 1883 arba pasinaudodamos gyvo pokalbio internetu galimybe (chat) asmeninėje „Sodros“ paskyroje.

Nustatyti, iš kokių jos regionų, galimybės nėra. „Sodros“ duomenimis, šiuo metu visoje Lietuvoje yra 10 moterų, kurioms dėl šio įstatymo pakeitimo neskirta motinystės socialinio draudimo išmoka. Per metus iš viso yra paskiriama apie 20 000 motinystės socialinio draudimo išmokų“, – sakė S.Jarmalis.

15min kalbinti šalies savivaldybių socialinės paramos skyrių specialistai tikino, kad ši problema aktualesnė atokesnėse šalies vietose, kur didesnis nedarbo lygis, taip pat ji liečia ir kūdikio besilaukiančias studentes.

Komentarai: 17

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką