Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Iš ko galima spręsti, kad vaikas įklimpo į narkotikus

Paauglys
Fotolia nuotr. / Paauglys
Šaltinis: 15min
0
A A

Svyruojančios nuotaikos, netikėtai pakitęs vaiko elgesys, turėtų būti signalai, kad su jūsų vaiku vyksta kažkas negera. Galbūt tai psichologinės problemos, o gal... narkotikai. Į ką reiktų atkreipti dėmesį?

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Šiais laikais, kai kvaišalų vaikams siūloma netgi prie mokyklų, mintis apie narkotikus visai nėra absurdiška. Nors daugeliui tėvų ši mintis atrodo gana nepriimtina, tačiau derėtų žinoti, kad į kvaišalus įklimpsta toliu gražu ne tik asocialių šeimų vaikai, ar problemiški vaikinukai.

Statistika rodo, jog vis daugiau paauglių susivilioja paragauti narkotikų. O kai kurie iš jų kartą paragavę jau nebegali patys sustoti. Todėl jiems ypač reikalinga šeimos pagalba, netgi tada kai jie jos vengia ar netgi maištingai atmeta. Tėvams, kuriems kirbteli bent menkiausias įtarimas, derėtų kuo skubiau imtis priemonių. Žinoma, iškart užsipulti kvosti vaiką specialistai nerekomenduoja. Taip tik paaštrinsite situaciją. Be to, abejotina, ar išgausite teisybę – nuo priklausomybių kenčiantys žmonės, ypač paaugliai linkę viską neigti ir slėpti. Pirmiausia pasidomėkite, su kuo bendrauja jūsų vaikas, pasikalbėkite su jo draugų tėvais, mokytojais ir kitais informacijos galinčiais suteikti asmenimis. Nuolat stebėkite vaiko būsenas. Net jei paaiškės, kad vaikas nevartoja narkotikų. Niūri jo būsena vis tiek reikalauja dėmesio. Paauglių depresija taip pat be galo pavojinga būsena. 

Kam tie narkotikai?

Klausimą, kodėl paaugliai ieško laimės, arba tiksliau nelaimės, narkotikuose nagrinėja daugybė psichologų ir kitų sričių specialistų. Dažniausiai įvardijamos šios priežastys:

Problemos šeimoje. Narkotikus dažniau linkę vartoti tie paaugliai, kurie stokoja dėmesio, jaučiasi tėvų nesuprasti, atstumti, kurių namuose nesutariama, vyksta tėvų skyrybos ir pan. Tai ypač gresia pasiturinčių šeimų vaikams, kuriose bendravimo stoka bandoma kompensuoti pinigais.

Artimųjų pavyzdys. Jei tėvai ar kiti šeimos nariai turi narkotikų priklausomybę, tikimybė, kad ir vaikas jų pargaus, smarkiai padidėja.

Smalsumas. Vaikai linkę viską tyrinėti, išmėginti savo kailiu. Nenuostabu, kad jiems įdomu, koks apima jausmas, kai pavartoji narkotikų. Tą smalsumą, be abejo, dar labiau masina suaugusiųjų draudimas bei pamokslai, kaip tai yra blogai.

Noras atrodyti „kietam“. Niekam ne paslaptis, kad įvairiose jaunimo pasilinksminimų vietose narkotikai klestėte klesti. Paauglių vertybių sistema dar nėra pakankamai brandi, tad atsispirti minios įtakai ar psichologiniam kompanijos spaudimui beprotiškai sunku.

Depresija. Kartais narkotikus paaugliai pradeda vartoti ir ieškodami nusiraminimo nuo nelaimingos meilės, juodų minčių ir kitokių nusivylimų.

Kaip suprasti, kad vaikas „įklimpęs“?

♦ Į kvaišalų liūną įklimpę paaugliai gana dažnai apleidžia mokslus, draugus, anksčiau turėtus pomėgius bei interesus. Neretai pasikeičia jų elgesys: praranda atsakomybės jausmą, tampa arba įžūlūs bei agresyvūs, arba išsiblaškę, užmaršūs, nesugebantys sutelkti dėmesio.

♦ Į akis krinta ryški ir dažna nuotaikų kaita. Kartais dėl neaiškios priežasties skraido lyg ant sparnų, kartais tūno prislėgti lyg žemes pardavę.

♦  Nustoja rūpinęsi savo aplinka ir išvaizda. Gali dienų dienas kiurksoti sukuistame kambaryje, nesikeisti drabužių, nesitrinkti galvos...

♦ Staiga atvėsta santykiai su artimaisiais, atsiriboja nuo šeimos gyvenimo, užsisklendžia savyje.

♦ Pradeda meluoti, išsisukinėti, paslaptingai dingti iš namų, netgi vogti pinigus ar vertingus daiktus.

♦ Dažnai vaikšto paraudusiomis ar apsiblaususiomis akimis, prastai valgo, blogai miega, akivaizdžiai sulįsta.

! Jei savo vaiko elgesyje ar išvaizdoje įžvelgėte bent vieną iš išvardytų požymių, nepraleiskite pro akis. Sekite jį akyliau. Jei įtarimai pasitvirtins, imdamasi gelbėti savo vaiką, nesaviveiklaukite, būtinai pasikonsultuokite su psichologu, toksikologijos specialistais, kitais, su tokia pat problema susidūrusiais tėvais... (Aktualios informacijos galite rasti ir šioje interneto sveitainėje)

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką