Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 11d. 21:03

Jautrus mamos įrašas „Facebook“ apie sūnų su Dauno sindromu sulaukė tūkstančių palaikymo

Vaikas su žaislu
123RF.com nuotr. / Vaikas su žaislu

Viktorija Jankauskienė prisipažįsta, jog ir pati nesitikėjo tokios žmonių reakcijos, kai sekmadienio pavakarę socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo mintimis apie tai, ką tenka išgyventi šeimai, kuri augina „saulytę“ – vaiką su Dauno sindromu – ir susiduria su kasdienybe, tarkim, svarsto, į kokį darželį leisti vaiką, nerimauja, kaip jis ten pritaps, kaip jį priims kolektyvo nariai.

Mamą nustebino palaikymo banga

Viktorija su vyru augina du vaikus – pradinukę dukrą ir 5 metų sūnų Dovydą. Būtent įrašas apie jį jos sukurtoje „Facebook“ paskyroje „Do – tai saulė danguje“ sulaukė 8,3 tūkst. žmonių reakcijų, o pačiu įrašu pasidalijo daugiau kaip 1,5 tūkst. socialinio tinklo vartotojų.

„Mane išties nustebino kilusi pozityvo ir palaikymo banga. Lietuva tikrai pasiruošusi dideliems pokyčiams!“ – 15min sakė Viktorija.

Prieš daugiau nei 2,5 metų sūnaus garbei sukurtoje „Facebook“ paskyroje moteris pasidalijo prisiminimais, su kuo teko susidurti, sūnui pradėjus lankyti vaikų darželį. V.Jankauskienė sutiko, kad įrašą pateiktume ir 15min skaitytojams.

Teko pakeisti darželio grupę

„Mokslo metai prasidėjo, ir internete pasipylė straipsniai apie tai, kaip mokyklos nenori neįgalių vaikų. O man plaukai šiaušiasi, kai pagalvoju, kad po kelerių metų eisime tais keliais. Bet šiandien norėčiau apkabinti mamas, kurios išleido mažylius į darželį ir jau atsimušė į pasipriešinimo sieną.

Kai leidom darželin Dovydą, aplinka ūžė kaip avilys: nenorės, nepriims, atstums, tyčiosis. Ruošėmės „karui“. Iš tiesų karui nesiruošėme, galvojome argumentus, domėjomės, kas priklauso mūsų vaikui ir... beprotiškai bijojome. Juk vien vaiko išleidimas į darželį yra stresas.

Užrašėme per sistemą kaip sveiką vaiką (turiu paminėti, kad tuomet jis niekuo ir nesirgo), o patekus į darželį sutarėme dėl susitikimo su direktore. Ir žinote, kokia buvo direktorės reakcija? Ogi visiškai normali: išklausė, paėmė Dovydą už rankos ir išsivedė darželio koridoriais dokumentų kopijuoti. O grįžusi pasakė: viskas bus gerai. Darželyje dar nebuvo vaiko su DS (Dauno sindromu – red.), tad visiems čia bus nauja patirtis. Viskas bus gerai.

Ne mes ją tuo tikinome, o ji mus. Nors iš tiesų niekas nežinojo, kaip bus.

O buvo visaip.

Taip nutiko, kad per mokslo metų pradžios chaosą auklėtoja liko neinformuota, todėl išgirdusi diagnozę išsigando panašiai, kaip aš jo gimimo dieną, ir turbūt nė negirdėjo, ką aš jai ten pasakojau toliau. Teko patikinti, kad tai neužkrečiama.

Bet nepadėjo.

Viskas, ką mes girdėjome vakarais pilnoje tėvelių rūbinėje, – „tinginys“, „ir vėl užmigo prie stalo“, „nedalyvavo ryto rate“. Mačiau, kad mano vaikas jau vargas. Viskas negerai.

Nuodų dozė kitų vaikų tėvams kiekvieną vakarą ar kas antrą. O ne vargo tėvams asmeniškai. Puiki metodika, „padedanti“ įsilieti į kolektyvą.

Po dviejų savaičių ėjome pas direktorę, vėl su argumentais, suprasdami, ką ji gali pagalvoti (o gal ir pagalvojo). Išpindėję tėveliai, priimk – tai ant galvos užsiropštė. Bet pakeitėme grupę. Auklėtoja į diagnozę nereagavo niekaip, sakė turėjusi mergaitę su DS ir nieko čia baisaus nemato. Rezultatas – vaiko ašaros baigėsi, mūsų irgi“, – rašė Viktorija socialiniame tinkle.

Vaikas tapo „mylimuku“

„Jei įmanoma kažką keisti – keiskite. O kažką pakeisti visada įmanoma, nes turėtų atsirasti bent vienas žmogus, kuris išklausys ir padės priimti sprendimą, – toliau savo mintis „Facebook“ dėstė moteris. – Keitėsi auklėtojos, grupės, keitėsi ir vaikas. Niekas mūsų negąsdino, kad jis sunkiai susižalos, ar užsprings, kad bus sunku. Nes niekas nežinojo, kaip bus. Jis buvo užspringęs, ir tikriausiai neturėtume vaiko, jei ne auklėtoja Kristina. Jis buvo sumuštas, kai kitas vaikas paleido jam į veidą supynes ir prakirto antakį, kelis kartus nusibrozdino kelius ir įkrito į balą.

Nepaisant diagnozės jis mokėsi eilėraščių, piešti ir klijuoti, valgė ir miegojo. Darė viską, kaip visi vaikai (tik jo spalvoto popieriaus traukinys atrodė kaip po sprogimo).

Jis yra užmigęs turbūt visur, kur tik įmanoma užmigti, įskaitant kilimą, darbelių stalą ir sriubos lėkštę.

Man niekas netėškė, kad su juo tenka daugiau užsiimti, atimant laiką iš sveikųjų, tik sakydavo, kad jis šaunuolis, su juo nėra jokių problemų (galimai melavo). Jis tapo visų mylimuku. Iš tiesų jį žino visas darželio personalas, vaikai ir tėvai. Mano akimis, auklėtojos jį šiek tiek perlepino, bet jos neigia. Jis neabejotinai yra kolektyvo dalis.

Jis yra užmigęs turbūt visur, kur tik įmanoma užmigti, įskaitant kilimą, darbelių stalą ir sriubos lėkštę, nes greičiau pavargdavo. Yra įkritęs į klozetą (nes fiziškai yra mažesnis) ir taip išsigandęs, kad bijojo sėstis net ant puodo. Visko yra buvę tam daržely. Per koncertus stovėdavo iškišęs liežuvį, o pavargęs tupėdavo išpūtęs akis, taip mane graudindamas. O vakarais atidainuodavo visą repertuarą neužsikirsdamas, taip sugraudindamas dar labiau.

Visi matome tai, ką norime matyti. Jei mūsų vaikų nesėkmes siejame su DS, gal siekime ir jų sėkmes?!

Tėvai – atskira tema, kurią reiktų paliesti. Nes patyčios ateina iš suaugusiųjų, ne iš vaikų. Dažnai mes spekuliuojame patyčių tema, kalbėdami apie neįgaliųjų integraciją. Bet ar žinome, kad sveiki trimečiai vaikai išjuokia kitų sveikųjų drabužius, šukuosenas, daiktų neturėjimą? Pradinukės kiemo draugės apmėtė mano dukterį akmenimis. Sveiką, gražią ir protingą mergaitę. Kiemo draugės. Aš mokau savo vaiką, tu – savo: viskas, ką mes turėtume padaryti dėl patyčių. Tik gal pradžioje turėtume mokytis patys.

Patyčios ateina iš suaugusiųjų, ne iš vaikų.

Nesulaukėme jokio prognozuoto pasipriešinimo, jokio diagnozės sureikšminimo. Didžiausias ir stipriausias grupės berniukas padėdavo Dovydui išsijudinti, ir kiti visada ištiesdavo ranką, matydami, kad jam reikia kiek daugiau laiko ir šlakelio pagalbos. O jis skolingas nelieka, surenka ne tik savo žaislus, bet ir kitų, moko empatijos, geraširdiškumo, atlaidumo. Turi draugų ir labai juos myli.“

Moteris palinkėjo žmogiškumo

„Visuomenė yra visuma. Eliminuodami iš jos dalelę, pasiekiame tik tiek, kad atskiriame dalelę nuo visuomenės.

Dažnai girdžiu, kad vaikų su negalia tėvai pervertina savo vaikų galimybes ir bando įbrukti juos ten, kur jie nepritinka. O jūs pamėginkite įsivaizduoti, kaip sunku priimti sprendimą, į kokį darželį išleisti vaiką, kai jam vos dveji? Kai žinai, kad su sveikais jis bandys pasitempti, juos pasivyti, bet nenumanai, ar pavyks. Ar jis netaps kliuviniu visai grupei. Mes ėjome į darželį pabandyti, su mintimi, kad į spec. darželį mes visada suspėsime. Ir bandymas buvo sėkmingas! Bandykite!

Taigi, mūsų integracija yra labiau ne apie priemonių ar specialistų buvimą/nebuvimą, o apie paprastą absoliučiai visiems prieinamą resursą – žmogiškumą. Daugiau žmogiškumo jūsų kelyje“, – linkėjo moteris įraše, kuris sujaudino tūkstančius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Kai kurių žaidėjų pasigedęs Šaras kelia „Žalgiriui“ esminį klausimą

Aktualu

Teisingumo ministras: peilis prieš Alytaus pataisos namų prižiūrėtoją nebuvo panaudotas

24sek

Prakeiksmas namuose tęsiasi: „Žalgiris“ po pratęsimo krito prieš „Barcelona“

Aktualu

Padovanoti filmui sukurtą laivą Vilniaus administracijos direktorius pasiūlė per anksti

Gyvenimas

Alkoholikas Povilas: „Gimus sūnui, švenčiau tris paras“

24sek

Karjeros vakaras, kuris „Žalgirio“ šokliui visai nerūpi: „Keista ir liūdna“

Pasaulis kišenėje

Lietuvio kelionė Tibete: patekimas į uždraustus vienuolynus ir 5 tūkst. m aukštis

Aktualu

Vykstant kovai dėl „Brexit“ sutarties įtakingi ministrai išreiškė paramą Th.May

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Liubomiras Laucevičius

Vardai

Po skyrybų dramos Sigitas Martinavičius Balyje vedė Editą Rupeikaitę: nuotaka švenčia ne tik vestuves

Mokslas.IT

Stiklo sudėties pagrindas – sprogusių žvaigždžių liekanos, nustatė astrofizikai

15min tema Aktualu

Ir lietuviams aktualūs „Brexit“ scenarijai: mūsų diplomatų uraganas Londone nestebina

15min iš Ploješčio Interviu Sportas

Prieš dvikovą Rumunijoje E.Jankauskas: „Šiame lygyje reikia būti tvirtesniems“

Vardai

Mauricijuje medų kopinėję Skaisgiriai liko sužavėti rojų primenančių vaizdų, kurie – lyg atvirutės

Gyvenimas

Būdavo dienų, kai Kristina net nebijodavo mirti: žmonėms tai atrodo paprastas galvos skausmas

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

Sportas

Nuteistas E.Petrauskas: „Jei toks Lietuvoje teisingumas, tai kam nešu šiai šaliai medalius?“

Gazas

Į kelius vėl grįžta mirtis: renkasi pėsčiuosius be atšvaitų

Aktualu

Nemunas Lietuvos gyvenime: upei iš biudžeto buvo skiriama įspūdinga suma

24sek

Eurolygoje – tuščias Lukas Lekavičius ir „Panathinaikos“ nesėkmė

Naujienos

Aktualu

Orai.lt: šiandien – lietingiausia ir labiausiai vėjuota diena

Aktualu

V.Pranckietis: švietimo ir mokslo ministrė turi atsakyti į klausimus dėl vyro verslo

Aktualu

Rūta Vainienė: Pataikavimo kaina

24sek

„Baskonia“ sulaukė rekordinio palaikymo – graibstomi bilietai į Eurolygą

Sportas

Triuškinanti Brazilijos pergalė – sužibo nauja žvaigždė

Verslas

Didėja šių metų Kauno biudžetas

Sportas

Anglai nutraukė pralaimėjimų seriją – išgelbėjo Marcusas Rashfordas

Gazas

Naudotų automobilių pardavėjų spąstai: gali ne tik apgauti, bet ir priversti suklastoti dokumentus

Aktualu

Ispanijos sveikatos ministrė atsistatydino dėl aukštojo mokslo diplomų skandalo

Interviu Vardai

Vėžio diagnozę išgirdęs Žilvinas Grigaitis: „Svarsčiau, kodėl liga atsigręžė būtent į mane“

Sportas

Kaune pasaulį pakerėjusi Rusijos čiuožėja sulaukė rekordinio dėmesio

Sportas

Tautų lyga: ispanai begėdiškai sudaužė pasaulio vicečempionus kroatus

Gyvenimas

Mes lygūs. 54-erių – į studentės suolą: „Dėstytojai pasakiau – aš ne ponia, o Nijolė“

Aktualu

R.Žemaitaitis: mūsų sprendimas man pačiam, kaip teisininkui, yra neaiškus

Aktualu

JT vadovas: Sirijos Idlibas „negali virsti skerdynių vieta“

Kultūra

Režisierius Vidas Bareikis: „O dabar apsikeiskime batais“

Aktualu

Ekonominę krizę išgyvenantys iraniečiai: „Turime raketų, o sauskelnių – ne“

Aktualu

Trijų rajonų savivaldybėse prasideda balsavimas iš anksto renkant Seimo narį

Aktualu

Tyrimas: Lietuvos rezultatai kovoje su tarptautiniu papirkinėjimu kuklūs, bet kryptis gera

Verslas

Finansų krizę tiriantis Seimo komitetas nori kviesti G.Nausėdą

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką