Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti

Ką būtina aptarti su atžalomis prieš joms gaunant mokėjimo kortelę ir kišenpinigių joje?

Nuo 1 iš 100 prieš šešetą metų prie 1 iš 10 šįmet – taip pasikeitė kišenpinigius pavedimu į banko sąskaitą gaunančių 7–10 m. amžiaus vaikų skaičius, atskleidžia „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikta 5–23 m. amžiaus gyventojų apklausa. Tačiau pradinukai – ne vienintelė vaikų amžiaus grupė, kuri kišenpinigius dažniau gauna skaitmeniniu pavidalu. Ką būtina aptarti su atžalomis prieš joms gaunant mokėjimo kortelę ir kišenpinigių joje?
Mergaitė su mokėjimo kortele.
Mergaitė su mokėjimo kortele. / Shutterstock nuotr.

Vaikai, ypač tie, su kuriais tėvai nuo mažens dar nesikalba apie finansus, yra linkę manyti, kad pinigai – neribotas išteklius, kurio tėvai gauna kada reikia ir kiek reikia. Dar įspūdingiau mažiesiems gali atrodyti grynųjų išsiėmimas iš bankomato ar atsiskaitymai išmaniaisiais įrenginiais – „pinigai iš niekur“! Vis dėlto, atsiskaitymai banko kortelėmis ar išmaniaisiais įrenginiais yra dažno suaugusiojo kasdienybė šiandieną ir dar dažniau tai bus kasdienybė mūsų atžaloms.

Kaip rodo tyrimas, 4 proc. 5–6 m. amžiaus vaikų jau gauna kišenpinigių į savo banko sąskaitą. 2017 m. šio amžiaus grupėje taip gaunančių kišenpinigius nebuvo visai. Pavedimu į banko sąskaitą kišenpinigius gauna 36 proc. 11–15 m. amžiaus vaikų. Tai – 23 proc. punktais daugiau nei 2017 m.

42 proc. punktais, palyginti su 2017 m., padidėjo skaitmeninius kišenpinigius gaunančių 16–19 m. amžiaus vaikų dalis. Ji sudaro 70 proc. Na, o tarp 20–23 m. amžiaus vaikų kišenpinigius pavedimu gaunančių dalis sudaro 83 proc. ir yra 28 proc. punktais didesnė nei 2017 m.

Shutterstock nuotr./Paauglys ir pinigai
Shutterstock nuotr./Paauglys ir pinigai

Skaitmeniniai pinigai – taip pat uždirbami

5–6 m. – tai amžius, kuriame vaikai gali turėti dar labai tvirtą įsitikinimą apie tai, kaip pinigai atsiranda iš niekur ir jų gali būti, kiek reikia. Vis dėlto, kaip rodo tyrimas, tokio amžiaus vaikai jau pradeda gauti kišenpinigių ir dalį jų – į savo sąskaitą. Todėl dar prieš mažiesiems pradedant gauti kišenpinigių, svarbu jiems ugdyti supratimą apie tai, kad pinigai nėra neribotas išteklius. Taip pat – padėti suprasti, kaip jie yra uždirbami.

Na, o kai atžalos ima gauti kišenpinigių į savo sąskaitą ir turi galimybę juos leisti, pasikalbėkite apie tai, kad skaitmeniniai pinigai yra tiek pat realūs, kaip ir grynieji, tiesiog gaunami ir leidžiami kitu pavidalu. Ir nors vaikams lengviau suprasti, kai nebelieka jų fiziškai turimų pinigų, skaitmeniniai pinigai lygiai taip pat yra ribotas išteklius.

Išlaidų planavimas ir sekimas

Sėkmingai tvarkytis su ribotu pinigų kiekiu gali padėti ne kas kita, kaip biudžeto planavimas ir išlaidų sekimas. Kai vaiko turimi pinigai yra laikomi banko sąskaitoje ir leidžiami naudojantis mokėjimo kortele, sekti savo išlaidas bei matyti, kiek pinigų išleido, vaikui padės išmanioji banko programėlė.

Kaip ir duodant kišenpinigius grynaisiais, taip ir pervedant juos į banko sąskaitą, tikslinga numatyti sumą apibrėžtam laikui, pavyzdžiui, savaitei ar dviem, bei susitarti, kad jei vaikas pinigus išleis greičiau ir neapgalvotai, papildomai pinigų nebūtinai gaus. Taigi, raginkite vaikus planuoti savo išlaidas – kokią sumą jie gali išleisti per dieną, kad kišenpinigių pakaktų visam numatytam laikotarpiui, skatinkite juos nuolat sekti savo išlaidas banko programėlėje. Taip pat priminkite, kad vieną dieną viršijus numatytą sumą, būtų sumanu kitą išleisti mažiau, idant pavyktų laikytis numatyto biudžeto.

Esminiai saugumo klausimai

Sudarius galimybę vaikui atsiskaityti kortele bei prisijungti prie interneto banko ir išmaniosios programėlės, labai svarbu su juo aptarti pagrindinius saugumo klausimus. Visų pirma, pasakyti vaikui, kad jis jokiu būdu neturėtų atskleisti savo mokėjimo kortelės duomenų bei jos PIN kodo kitiems asmenims, o atsiskaitydamas kortele ir suvesdamas kodą turėtų stengtis, kad jo nematytų pašaliniai.

Įspėkite vaikus, kad bankas niekada SMS žinute ar telefonu neprašo atskleisti prisijungimų prie interneto banko ar kitų asmeninių finansinių duomenų. Netikros žinutės, skambučiai ir el. laiškai su įspėjimu, kad kažkas naudojasi mūsų sąskaita ar atlieka iš jos mokėjimus – dažna sukčių taktika išvilioti pinigus.

Jei vaikai savarankiškai perka internetu, įspėkite juos jokiu būdu netvirtinti mokėjimų, kurių patys neinicijavo. Raginkite visuomet atidžiai sutikrinti kontrolinį kodą ekrane ir pasirodžiusį „Smart-ID“ programėlėje, siekiant užtikrinti, kad ir pačių atliekami mokėjimai pasiektų reikiamą gavėją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius