Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 4d. 07:00

Ką daryti, jei vaikas nesugeba susikaupti? Psichologo patarimai tėvams

Vaikai mokykloje
Fotolia nuotr. / Vaikai mokykloje

Mažylis nė minutei nenustygsta vietoje, pradėjęs vieną žaidimą tuoj puola prie kito. Pasižiūri filmuką minutę, o tada prašo pasakos. Dar po kelių sekundžių kariasi ant palangės. Paaugęs mokykloje nesusikaupia, pažymiai prasti. Skaito tekstą ir nesupranta, ką skaito. Mokytojai linkę jį „nurašyti“. Pažįstama situacija? Tada šis straipsnis apie jus ir jūsų vaiką, rašoma spaudai išplatintame pranešime.

Moderniems tėvams viena didžiųjų auklėjimo problemų yra ta, kad jų vaikas niekaip nesugeba susikaupti, nekoncentruoja dėmesio. Kaip padėti vaikui, kad jam sektųsi ir jis būtų patenkintas savimi? Apie dėmesio deficito problemą ir jos sprendimo būdus tėvams pasakoja psichologas Tomas Lagūnavičius.

1. Kuo anksčiau tėvai atseks dėmesio deficito problemą ir imsis ją spręsti, tuo geriau vaikui ir jiems. Pirmiausia verta kreiptis į psichologą ir gal reikia neurologo pagalbos? Pasitaiko atvejų, kad dėmesio nevaldo vaikai, turintys fiziologinių, biocheminių sutrikimų. Galbūt pasitarus su gydytoju ir pavartojus jo skirtų vaistų viskas susitvarkys?

2. Jei neurofiziologinių pokyčių nėra, reikia mokyti vaiką dėmesio koncentracijos. Pradėkite nuo atsipalaidavimo pratimų, pereikite prie dėmesio valdymo ir baikite refleksija (pojūčių, įspūdžių atpasakojimu). Mažiausius lavinkite per žaidimus, vyresnius mokykite pratimų.

3. Įjunkite ramią muziką, paimkite mažąjį už rankos ir paprašykite, kad mintyse jis įsivaizduotų ką nors gero, jam malonaus (pvz., kad glosto mielą šuniuką, valgo ledus...). Stebėkite, ar vaikas atsipalaiduoja, ar pabūna užsimerkęs bent pusę minutės?

4. Po atsipalaidavimo atlikite dėmesio koncentracijos pratimus. Paskaitykite mažam vaikui balsu. Kas minutę sustokite ir paklauskite, ką jis išgirdo ir sužinojo. Paprašykite ant popieriaus lapo nupiešti tai, ką suprato.

5. Jei vaikas skaito pats, paprašykite perskaityti trumputę pastraipą ir ant kortelės užrašyti pagrindinę mintį. Tą patį pakartokite kitą dieną po truputį ilgindami tekstą. Tegu vaikas kaupia tokias korteles. Vėliau jomis naudodamasis galės kurti savarankiškai pats.

6. Labai svarbu, kad vaikas išmoktų reflektuoti (prisiminti ir atgaminti tai, ką suprato, perteikti naujas žinias savaip). Mokykite vaiką persakyti (vyresnį – ir užrašyti) tai, ką išgirdo, pamatė, suprato. Skatinkite, kad taip pasakotų ir kitiems šeimos nariams.

7. Mokyklinuką išmokykite vesti ir tvarkyti savo užrašus. Tegu kasdien užsirašo po kelis sakinius: kaip sekėsi kiekvienoje pamokoje, kas užduota namų darbų. Ateityje šis įgūdis virs naudingu įpročiu, padedančiu susisteminti naujas žinias,

8. Kompiuterio ekrane parodykite 3 sakinius dideliu šriftu. Tegu vaikas perskaito. Paskui tegu pakartoja savais žodžiais. Užsirašo ant kortelės. Palaipsniui tekstą ilginkite.

9. Svarbu! Pratimus atlikite kasdien. Labai pamažu didinkite užduočių apimtis ir ilginkite atlikimo laiką. Skatinkite, kad ir pačias mažiausias vaiko pastangas. Nelyginkite jo su kitais vaikais, broliais ar seserimis. Kuo dažniau pagirkite. Džiaukitės jo laimėjimais kartu su kitais šeimos nariais.

Jūs esate tėvai – patys brangiausi ir artimiausi mažojo draugai. Jūsų rankose vaiko raktas į sėkmę. Žaiskite, bendraukite, daugiau kalbėkitės su vaiku. Įsiklausykite, ką sako, ir išgirskite jį. Padėkite jam. Veikite kartu, ir problema išnyks.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką