Dabar populiaru
Publikuota: 2021 birželio 18d. 09:26

Kada galima palikti vaiką vieną namuose? Ar gali jį prižiūrėti kiti mažamečiai?

Vaikai namuose dūksta
123RF.com nuotr. / Vaikai namuose dūksta
Bene dažniausia dilema tėvams vasarą – o ką daryti su vaikais? Jei tėvų darbas nenuotolinis, negali dirbti iš namų, o mokyklinukas nevažiuoja į jokias stovyklas ar pas giminaičius, ar gali vaikas likti vienas namuose? Ar tai saugu ir neprieštarauja galiojantiems įstatymams? Į aktualiausius klausimus atsako Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Kokio amžiaus vaikas/vaikai gali likti vienas (-i) namuose?

– Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas numato tėvų pareigą pasirūpinti, kad vaikas iki 6 metų ar vaikas su negalia, atsižvelgus į jo specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių nei 14 metų asmenų priežiūros.

Tačiau palikimu be priežiūros nelaikomas trumpalaikis (iki 15 min. trukmės) vaiko iki 6 metų palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų amžiaus asmenimis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs pasirūpinti jaunesniu.

Tėveliai geriausiai pažįsta savo vaikus, žino jų gebėjimus ir galimybes, todėl jie patys geriausiai ir gali įvertinti, ar vaikas yra pakankamai suaugęs ir brandus, kad klausytų tėvų nurodymų jiems nebūnant šalia.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ilma Skuodienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ilma Skuodienė

Tėvams būtina, paliekant vaiką vieną, aptarti galimas situacijas, kaip joms ištikus reikėtų elgtis, įsitikinti, kad vaikas sugeba užrakinti ir atrakinti duris, atidaryti ir uždaryti langus, o atsiradus poreikiui, mokės ir galės skubiai susisiekti su jumis ar kitais suaugusiais asmenimis – močiute, seneliu, teta ar pan., gebės išsikviesti pagalbą. Reiktų iš anksto aptarti ir situaciją, kaip vaikas turėtų elgtis, jeigu jūs neatsiliepiate, po kiek laiko ir kiek kartų jis gali bandyti skambinti vėl.

Ne įstatymo nuostatos, o kiekvienas tėtis ar mama geriausiai žino savo vaiko galimybes pabūti namuose vienam.

Visuomet tėvams rekomenduojame atsižvelgti į individualią vaiko brandą – vienas pradinių klasių moksleivis jau moka ir gali pasirūpinti savimi, saugiai grįžti namo, pasišildyti maistą ir panašiai, o kitam – reikia suaugusiųjų priežiūros, nes savimi pasirūpinti vis dar sunku.

Ne įstatymo nuostatos, o kiekvienas tėtis ar mama geriausiai žino savo vaiko galimybes pabūti namuose vienam, tik neužmirškime protingai įvertinti laiko, kiek vaikui būti vienam namuose saugu.

– Paimkime situaciją. Broliui 10, seseriai – 2. Ar gali jis likti ir prižiūrėti mažylę, tarkim, kelioms valandoms?

– Trumpalaikis vaiko palikimas (iki 15 min.), jeigu išeinama nupirkti maisto produktų, vaistų ar tiesiog išėjimas iš namų trumpam – nelaikomas vaiko nepriežiūra, svarbiausia – įsitikinti, kad namuose saugu.

Net ir trumpam palikdami vaikus, būtinai įsitikinkite, kad nepaliekate mažamečiui pasiekiamoje vietoje aštrių ir smulkių daiktų, verdančių ar karštų puodų, atvirų laiptų, balkono durų ir panašiai.

Pasikartosiu: tokio amžiaus vaikus galima palikti tik trumpam ir tik objektyviai įvertinus, ar brolis tikrai pajėgus pasirūpinti mažąja sesute ir užtikrinti jai saugumą. Reikia atminti, kad net ir pareigingas bei atsakingas dešimtmetis gali užsimiršti, atrasti labiau įtraukiančių užsiėmimų nei sesės priežiūra, o nelaimei nutikti, deja, užtenka ir akimirkai prarasto budrumo.

Kuriam laikui (valandoms/paroms) vaikas gali likti vienas namuose?

– Vaiką pratinti prie buvimo vienam reikia. Atsižvelgiant į amžių, brandą, reikia po truputį jį mokyti ir pratinti pasirūpinti savimi, būti atsakingu už save ir pabūti vienam.

Pirmiausia, vaikas neturi turėti baimės likti vienas, turi pasitikėti savimi ir neabejoti, kad kilus sunkumams su jais susitvarkys, gebės nusiraminti.

Vaiko gebėjimas laikytis taisyklių ir susitarimų labai svarbus, kai iškyla klausimas, ar jūsų vaikas jau pasirengęs likti vienas namuose; įvertinkite tai ir pasikalbėkite su vaiku apie buvimą vienam, išsiaiškinkite jo baimes, nerimą keliančias aplinkybes, nuraminkite.

123RF.com nuotr./Vaikas su planšete
123RF.com nuotr./Vaikas su planšete

Visuomet galite pasinaudoti ir technologijomis – mobiliuoju ryšiu ar įvairiomis programėlėmis, kurios leidžia palaikyti vaizdo ryšį su vaiku, žinoti, kaip jam sekasi būti namuose.

Ir neužmirškite, kad išeidami net ir trumpam, vaikui turite aiškiai pasakyti, kada išeinate ir kada grįšite, ir būtina žodžio laikytis.

Nepilnamečiai visą savaitgalį vieni neturėtų likti.

– Dar viena situacija. Tėvai išvyksta savaitgaliui ir palieka 10 ir 14 metų vaikus. Ar jie nenusižengia įstatymui?

– Kiek ilgai ir kokio amžiaus vaikai gali pabūti vieni, apibrėžta Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme ir kito reglamentavimo nėra.

Nepilnamečiai visą savaitgalį vieni neturėtų likti. Žinoma, gyvenime situacijų nutinka įvairių, tačiau tėvai pirmiausia turi suprasti, kad jokio amžiaus vaikai vieni kitais taip nepasirūpins, kaip pasirūpinsite jūs. O jeigu jau nutinka taip, kad vaikams tenka pasaugoti jaunesnį brolį ar sesę, būkite nusiteikę, kad bet kada gali tekti skubėti pas vaikus namo.

– Kas gresia tėvams, palikusiems vaikus namuose?

– Tėvų atsakomybė ir svarbiausia pareiga – pasirūpinti savo vaiku ir užtikrinti, kad bus išvengta vaiko teisių pažeidimų: nepriežiūros atvejų, vaiko palikimo aplinkoje, kur galimai gresia pavojus jo sveikatai ar net gyvybei.

Vaiko teisių gynėjai į šeimas be reikalo nevažiuoja ir netikrina namų ar kaip tėvai atlieka savo pareigas vaikui. Tarnybos specialistai reaguoja tik į pranešimus apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Todėl kiekviena situacija vertinama individualiai.

Vaiko teisių gynėjai į šeimas be reikalo nevažiuoja ir netikrina namų ar kaip tėvai atlieka savo pareigas vaikui.

Ar laikoma, jog tėvai pasirūpino vaikais, jei sako „palikom prižvelgti kaimynei, kad ateitų patikrinti“? Ar tai priežiūra? Tarkim, vaikas gali ir susižeisti, ir užspringti, pagaliau – gali namuose sukelti gaisrą šildydamasis maistą.

– Vieni namuose vaikai gali likti tik trumpą laiką, o jei tuo metu dar tėvai paprašo, kad vaikus aplankytų ir kaimynė, tai sveikintina. Papildomos akys ir dėmesys niekuomet nepamaišo.

123RF.com nuotr./Mergaitė
123RF.com nuotr./Mergaitė

– Ar gali tėvai dirbti naktinėje pamainoje ir palikti mažamečius vaikus miegančius?

– Vaikai iki 6 metų likti namuose vieni negali, nebent, kaip ir minėjome, dėl objektyvios būtinybės ir neilgam.

Darbas naktinėje pamainoje yra iš anksto žinomas veiksmas, todėl išeidami į darbą naktinėje pamainoje, tėvai turi pasirūpinti vaiko saugumu ir užtikrinti, kad kartu būtų suaugęs žmogus, kuris užtikrins vaikų priežiūrą.

Nuo 22 iki 6 val. ryto negalima vienų namie palikti arba vienų į lauką išleisti vaikų iki 14 metų amžiaus.

Iki kelintos valandos nepilnamečiai vaikai turėtų grįžti namo? Na, kad nesibastytų mieste ar gyvenvietėje per naktį.

– Nakties metu, nuo 22 iki 6 val. ryto, negalima vienų namie palikti arba vienų į lauką išleisti vaikų iki 14 metų amžiaus.

Įtarus, jog namuose paliekamas vaikas, kuris, jūsų nuomone, negali savimi pasirūpinti, ar vaikas paliekamas ilgam laikui, be maisto, neužtikrinus saugumo ir pan., nelikite abejingi ir kreipkitės į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinį vaiko teisių apsaugos skyrių. Specialistai apsilankys vaiko gyvenamojoje vietoje, išsiaiškins situaciją o, esant būtinybei, imsis priemonių, kad vaikui būtų užtikrintas saugumas, apgintos jo teisės bei geriausi interesai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Metas rinktis

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką