-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip karantinas pakeitė besilaukiančių ir mažylius auginančių šeimų kasdienybę?

Jau antrus metus besitęsiantis karantinas gan stipriai paveikė šeimas. Net ir dabar, kai skiepai tampa vis labiau prieinami, jaunos šeimos privengia aktyvių socialinių kontaktų, siekdamos minimizuoti užsikrėtimo riziką. Kaip tai atsiliepia šeimos, ypač mamos emocinei bei fizinei būklei ir kaip to išvengti, pasakoja sertifikuota kūdikių bei vaikų miego konsultantė, tėvystės koučerė Dovilė Šafranauskė bei tinklaraščio „Mažas Didelis Gyvenimas“ autorė Miglė Rimeikė.
Miglė Rimeikė (kairėje) ir Dovilė Šafranauskė
Miglė Rimeikė (kairėje) ir Dovilė Šafranauskė / Asmeninio archyvo nuotr.

Laukimas ir pirmieji mažylio mėnesiai karantine

„Džiugią žinią apie nėštumą su vyru buvom suplanavę šeimoms pranešti prie pietų stalo, bet kovo 16 dieną prasidėjo karantinas ir supratę, kad turbūt greit prie bendro stalo nesėsim, žinia pasidalinom virtualiai. Taip pusiau virtualiai prabėgo ir visas likęs mano nėštumas bei pirmieji dukros Emos gyvenimo mėnesiai. Ema gimė spalį, o netrukus buvo įvesti savivaldybių apribojimai ir taip strigom vieni namuose ilgam“, – pasakoja tinklaraščio „Mažas Didelis Gyvenimas“ autorė Miglė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Miglė Rimeikė
Asmeninio archyvo nuotr. /Miglė Rimeikė

Panašus scenarijus ištiko ir daug kitų besilaukiančių bei naujų mamų, panašiai daug jų gyvena ir dabar. Tyrimai rodo, kad net ir gyvenant įprastomis sąlygomis, vienas iš pagrindinių nusiskundimų, apie kuriuos kalba neseniai vaikų susilaukusios poros, – socialinė izoliacija. Dažnai ji tampa pasikeitusio gyvenimo ritmo bei miego stygiaus pasekme. Tačiau pastaraisiais metais fizinis atstumas tapo beveik neišvengiama būtinybe.

„Paskutiniais nėštumo mėnesiais ir tik gimus mažyliui, itin ryškiai pasikeičia miego įpročiai: miego trūkumą patiria visos mamos ir didelė dalis tėčių. O pavargę ir neišsimiegoję jie sunkiau geba kontroliuoti savo emocijas, sutrinka jų pažintinės funkcijos bei gebėjimas spręsti problemas. Visa tai veikia bei gali sukelti barnius šeimoje ir netgi depresiją.

Tokiu gyvenimo periodu itin praverčia artimųjų pagalba bei palaikymas, galimybė bendrauti su panašius išgyvenimus patiriančiais draugais bei, esant reikalui, konsultacijos su specialistais. Deja, karantino metu tokių galimybių mamos neturi arba tos galimybės stipriai apribotos“, – pastebi D.Šafranauskė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Dovilė Šafranauskė
Asmeninio archyvo nuotr. /Dovilė Šafranauskė

Ne veltui sakoma, kad kūdikiui užauginti reikia viso kaimo

„Turbūt sunkiausia pasiruošimo ir pirmųjų mėnesių gyvenimo su mažyle karantine dalis buvo ta, kad staiga dingo prieiga prie planuotų lankyti nėštumo kursų, nebebuvo organizuojamos ir ekskursijos į gimdymo namus.

Susilaukus Emos, jau buvau įpratusi visos informacijos ieškoti internete, o ir mokymus organizuojantys specialistai dalinai prisitaikė – vis daugiau kursų persikėlė į virtualią erdvę. Tačiau visgi tai buvo tik vienakryptis teorinės informacijos pateikimas. Ir tu su savo klausimais, pamąstymais ir patirtimis likdavai vienas.

Tada ir supratau kodėl sako, kad kūdikiui užauginti reikia viso kaimo. Taip ir mano tinklaraštis bei Instagram paskyra gimė – iš noro dalintis, pasitarti ir tiesiog bendrauti su kitomis mamomis. Negalėjome susitikti žaidimų aikštelėse, tai darome tą virtualiai“, – dalijasi mama Miglė.

Sertifikuota miego bei tėvystės koučingo specialistė Dovilė pastebi, kad toks papildomas stresas bei nerimas neigiamai veikia ir dar besilaukiančias, ir jau mažylių susilaukusias mamas. Todėl labai svarbu, kad šiame gyvenimo etape pasiruošimas vyktų kuo sklandžiau, o mamoms būtų suteikiamas reikiamas palaikymas ir sudaromos sąlygos pailsėti, socializuotis ir taip palaikyti savo emocinę gerovę.

Kaip artimieji gali padėti

Dažnai pakanka pagelbėti su pačiais elementariausiais buities darbais, kurie šeimai sutaupys laiko ir jėgų, be to, leis pailsėti:

  • Maisto ruoša – būtinas ir tikrai daug laiko užimantis procesas, tad galite tiesiog aplankyti juos su jau pagaminta vakariene, o galbūt šaldytais paruoštukais keliom ateinančiom dienom;
  • Per mažylio pietų miegą pasiimkite vaikutį ir su vežimu pastumdykite lauke – tuo tarpu tėvai galės taip pat nusnausti ar tiesiog pailsėti;
  • Jei galite saugiai lankyti šeimą – padėkite su namų ruoša. Išsiurbtos grindys, išplauti indai ir sulankstyti kūdikio drabužėliai nieko nespėjančiai mamai gali būti nepakeičiama pagalba reikiamu momentu.

Ir svarbiausia – nepamirškite pasiteirauti kaip laikosi nauji tėvai. Gimus mažyliui visi dažniausiai dėmesį nukreipia į naujagimį, tačiau pamiršta mamą bei tėtį, kurie tuo metu irgi išgyvena didelius pokyčius.

„O jei esate tokioje situacijoje, jokiu būdu nesigėdinkite, nesikuklinkite ir kreipkitės į artimuosius pagalbos. Labai svarbu nepamiršti, kad gera tėvų savijauta daro tiesioginę įtaką ir mažylio savijautai“, – pastebi D.Šafranauskė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Miglė Rimeikė (kairėje) ir Dovilė Šafranauskė
Asmeninio archyvo nuotr. /Miglė Rimeikė (kairėje) ir Dovilė Šafranauskė

Palaikymo kaimas nuo šiol gali būti ir virtualus

„Moterys ir toliau laukiasi, ruošiasi mažylių atėjimui, kas tikrai gali sukelti nerimo bei streso, o informacija ir palaikančios bendruomenės tapo sunkiau pasiekiamos. Todėl stebėdamos taip pasikeitusią mamų kasdienybę, aš - išgyvendama pati, Dovilė – konsultuodama mamas mažylių miego klausimais, sugalvojome, jog tą įprastą mamų palaikymo kaimą galime perkelti į virtualią erdvę.

Taip ir gimė dar besilaukiantiems ar ką tik naujagimio susilaukusiems tėvams skirta programa „Sklandi pradžia“, kurioje viskas apsigyveno vienoje vietoje. Į aštuonis seminarus sudėjome visą svarbiausią ir reikiamą teorinę bei praktinę informaciją kartu su puikiais savo sričių specialistais. Tokiu būdu užtikriname sklandų pasiruošimą bei ramius pirmuosius mėnesius, tiek kalbant apie mažylį, tiek apie mamą ir tėtį.

Greta to, sudėjome ir savo patirtis bei praktines žinias – dalijamės realiais patarimais, rekomendacijomis bei išgyvenimais. O tą patį saugioje bendruomenėje kviečiame daryti ir programos dalyvius. Uždaroje grupėje jie gali diskutuoti tarpusavyje, tartis su programos specialistais, dalintis patirtimis bei klausimais“, – pasakoja M.Rimeikė.

„Svarbiausia, kad po seminarų peržiūros nepaliekame tų šeimų savarankiškai kapstytis naujose patirtyse. Priešingai – liekame su jomis kartu dar kelis mėnesius, nes pačios žinome, kol laukiesi, klausimų apie kūdikio miegą ar sauskelnes nekyla. Bet štai grįžus su mažyliu namo – jie pasipila tarsi iš gausos rago. Todėl mūsų seminarus tėveliai gali žiūrėti ne kartą, esant reikalui vis grįžti prie reikiamų skyrių ar greta pridedamų atmintinių bei dalintis patirtimis saugioje uždaroje grupėje“, – dalijasi Dovilė.

Daugiau informacijos apie tėvystės programą „Sklandi pradžia“ rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius