Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 31d. 13:00

Kaip pasiekti gerų rezultatų moksle? Ekspertės patarimai

Mokykloje.
123RF.com nuotr. / Mokykloje.

Kiekvienais metais ekspertai pastebi, kad moksleiviai vis prasčiau išlaiko brandos egzaminus. Patys abiturientai teigia, kad tokia situacija yra dėl sunkių užduočių bei didelio krūvio.

Įgūdžių ugdymo centro „Brain Gym“ trenerė Justina Inkrataitė sako, kad geri rezultatai moksluose priklauso nuo įvairių dalykų bei pastebi, kad labai svarbu žinoti stipriąsias vaiko puses.

„Mūsų mokymosi rezultatus labiausiai lemia septynios pagrindinės kognityvinės smegenų sritys. Jei viena ar kelios sritys „šlubuoja", tai gali daryti įtaką ir kitoms sritims, tad negali teisingai atlikti paskirtos užduoties.

Tarkime, vaiko silpnesnė garsinio informacijos apdorojimo sritis, tai gali reikšti, kad vaikas ne visada išgirsta duodamą užduotį, iš to seka, kad vaikas negalės panaudoti trumpalaikės atminties įsiminti duotai informacijai, o vėliau ir panaudoti logikos uždaviniui išspręsti. Matome, kaip kiekviena sritis yra susijusi ir svarbi mūsų mokymuisi“, – sako specialistė.

Asmeninio archyvo nuotr./Justina Inkrataitė
Asmeninio archyvo nuotr./Justina Inkrataitė

J.Inkrataitė sako, kad tiek mokytojai, tiek tėvai turėtų stengtis, kad pats mokymosi procesas netaptų „kančia“, o mokymosi krūvis – pakenčiamas bei suderintas su vaiko laisvalaikiu. Anot Justinos, tai iš dalies gali lemti vaiko pasiekimus moksle.

„Kiekvienas vaikas gali mokytis gerai, svarbu yra teisinga motyvacija ir supratimas, kad esant tam tikram amžiui, mokykla ir namų ruoša yra vaiko pareiga. Svarbiausia, kad vaikui nebūtų nemalonu mokytis ar per sunku. Reikia parinkti teisingą krūvį, programą ir teisingai apmąstyti vaiko grafiką, kad papildomi užsėmimai netrukdytų ir neatimtų per daug laiko, skirto poilsiui. Taip pat svarbu, kad tėvai neužmirštų, kad jie augina vaiką, todėl svarbu palikti laiko ir žaidimui“, – teigia J.Inkrataitė.

Pagrindinis tėvų darbas – būti drauge ir motyvuoti

J.Inkrataitė teigia, kad visame mokymosi procese svarbiausia tėvų užduotis – skirti laiko vaikui bei jį motyvuoti. 2016 metais atliktas tyrimas parodė, kad Lietuvoje tėvai vaikams per dieną skiria vos valandą laiko (36 proc. apklaustų šeimų, kurios augina vaiką iki 12 metų).

Dar trečdalis (32 proc.) su vaikais kasdien praleidžia vidutiniškai 1–2 valandas, penktadalis (20 proc.) – apie 3–4. Daugiau nei pusdienį savo atžaloms kasdien skiria tik kiek daugiau nei kas dešimta šeima (12 proc.). Ne ką mažiau užimti ir patys vaikai.

Remiantis tyrimo duomenimis, įvairius būrelius ir užsiėmimus laisvalaikiu lanko net 81 proc. šalies vaikų. Didžioji dalis (46 proc.) šiems skiria vidutiniškai 3–4 dienas per savaitę.

Kiekvienas vaikas gali mokytis gerai, svarbu yra teisinga motyvacija ir supratimas.

„Tėvų auklėjimas yra vienas svarbiausių faktorių vaiko išsilavinime. Pagrindinis tėvų darbas – motyvuoti. Taip pat svarbu, kad tėvai praleistų su vaikais daugiau laiko, bendrautų. Praleistas laikas drauge darant namų darbus nesiskaito, kaip laikas praleistas drauge. Vaikui dažniau toks kartu praleistas laikas nekelia teigiamų emocijų, tad susėskite kokį vakarą, pažaiskite stalo žaidimus, pabendraukite, pasidalinkite istorijomis iš savo vaikystės“, – sakė J.Inkrataitė.

„Brain Gym“ atstovė teigia, kad tėvų noras padėti vaikams ruošiant jų namų darbus gali atsisukti prieš juos pačius, mat vaikas nėra ugdomas savarankiškai spręsti užduotis bei susitvarkyti su sunkumais.

„Jei kalbėtume apie namų darbus, tai visus tėvus labai skatinu nedaryti „meškos paslaugos„ – nedarykite namų darbų už vaikus. Tai nereiškia tik viską parašyti už juos, kartais net bandydamai savais, paprastais žodžiais paaiškinti užduotį – jau nėra gerai.

Leiskite vaikams patiems išspręsti tokias problemas, leiskite jiems būti savarankiškiems mokslo srityje, įsikiškite tik kraštutiniu atveju. Įsivaizduokite, kaip vaikui suaugus, jis spręs darbe užduotas užduotis ar problemas, kai tėvų nebus šalia ir jie nepasufleruos sprendimo„, – sakė Justina Inkrataitė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ekspertė pataria, kokios savybės vaikui padės geriau mokytis

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką