Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 2d. 16:10

Kaip rūšiuoti stiklo ir plastiko žvakides ir kur mesti dirbtines gėles

Žvakių šviesa kapinėse
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Žvakių šviesa kapinėse

„Svarbu nepamiršti, kad atliekas reikia rūšiuoti ne tik namuose, bet ir kapinėse. Buitinių atliekų konteineriai, kuriuos galima rasti šalia kiekvienų kapinių, nėra skirti absoliučiai visoms kapų atliekoms“, – sako Daiva Skrupskelienė, „Ecoservice“ direktorė.

Bendrovės „Ecoservice“ duomenimis, palyginti su kitais mėnesiais, pasiruošimo Vėlinėms laikotarpiu kapinėse atliekų kiekis vidutiniškai išauga 200 tonų ir kasmet šis skaičius vis didesnis. Visgi didžiausia problema yra ta, jog dauguma šių atliekų galėtų būti perdirbtos, tačiau nukeliavusios ne tuo adresu, tokią galimybę praranda.

„Jei žaliosios atliekos paliekamos antrinių žaliavų konteineriuose – tai apsunkina atliekų tvarkytojų darbą, be to, užkerta kelią perdirbti išrūšiuotas popieriaus, plastiko ar stiklo atliekas. Jei nurautos gėlės, sugrėbti lapai ar spygliai patenka į buitinių atliekų konteinerius, pūdami skleidžia nemalonius kvapus ir nuodingas metano bei CO2 dujas, – sako D.Skrupskelienė. – Tiesa, keblumų sukelia ir tai, jei žvakės, dirbtinės gėlės ar kitos puošmenos yra sumetamos į žaliosioms atliekoms skirtas vietas. Toks mišrus konteinerių turinys vėliau negali būti kompostuojamas.“

Ekspertė pabrėžia, kad antrines žaliavas, tokias kaip stiklo ar plastiko indeliai, žvakių įdėklai, esant galimybei, reikėtų išmesti į šalia kapinių esančius rūšiavimo konteinerius.

„Tik reikėtų prisiminti, kad prieš išmetant stiklinį ar plastikinį žvakės įdėklą, reikia nuo jo pašalinti vaško likučius. Tuo tarpu į stiklo konteinerį išmetami stikliniai žvakių įdėklai turėtų keliauti be metalinių dangtelių.

Tiesa, nuo plastikinių įdėklų dangtelių nuimti nereikia, kadangi tiek plastikas, tiek ir metalas gali keliauti į į tą patį plastiko atliekų konteinerį. Tuo tarpu visos, net ir plastikinės dirbtinės gėlės, turi keliauti į buitinių atliekų konteinerį“, – tvarkantiems kapus pasakoja D.Skrupskelienė.

Išrūšiuoti ir tinkamai sutvarkyti atliekas, be jokios abejonės, yra kur kas geriau, nei sumesti jas į bendrą krūvą. Surinktos žaliosios atliekos tvarkytojų bus pristatytos kompostuoti, antrinės – perdirbti, o buitinės atliekos nuvežtos mechaniškai ir biologiškai apdoroti gamyklose. Tačiau ekspertė atkreipia dėmesį, kad kurti tvarkingesnę aplinką ir apskritai sumažinti atliekų kiekį kapinėse, gyventojai gali ir rinkdamiesi natūralesnes, tvaresnes kapų puošmenas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką