Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 rugpjūčio 18d. 16:30

Kaip su vaikais pradėti pokalbį apie seksą?

Mama ir dukra
Shutterstock nuotr. / Mama ir dukra
Net tarp suaugusiųjų užsimezgantys pokalbiai apie intymius dalykus kai kuriuos žmones sutrikdo. O kai prispiria reikalas apie tai pasišnekėti su atžala, daugelis tėvų tokią akimirką neria į krūmus. Ar su vaikais reikia kalbėtis apie seksą?

Atsakymas vienas – taip! Tačiau tėvai privalo patys būti pasirengę apie tai kalbėti. Ne paskaitą apie lytinius santykius skaityti, o kuo natūraliai, nuoširdžiai ir, svarbiausia, nerausdami iš gėdos ir nepatogumo, suteikti vaikui reikiamos informacijos.

Kad sekso klausimai vaikams yra tabu, mes, ko gero, paveldėjome iš vyresniųjų kartų. Su mumis tėvai apie tai nekalbėjo, su jais nekalbėjo jų tėvai ir t. t.

„Kodėl turėčiau kalbėti su dukra apie tokius dalykus? Man mama sekso pamokėlių nepravedė, mokykloje niekas irgi apie tai nepasakojo. Atėjo laikas – viską sužinojau. Ir nieko bloga man nenutiko, vaikų būdama paauglė neprisidariau, o pirmąkart pasimylėjau jau mokydamasi universitete“, – pasakoja viena pažįstama, kai kalba pakrypo apie tai, ar ji su paaugle dukra yra kalbėjusi apie intymius dalykus. Sako, pati apie tai nieko nesakė, ir dukra niekada neklausė. Ar tai reiškia, kad jos paauglei tokie dalykai visiškai nerūpi? Būtų tikrai keista. Be abejonės, rūpi. O kad jiedvi apie tai nesikalba, veikiausiai ženklas, kad mamos ir dukros santykiai nelabai atviri.

Kalbėtis reikia. Kaip?...

„Bandžiau su keturiolikmete dukra pasikalbėti apie lytinius santykius, kaip saugotis nėštumo, bet nelabai pavyko. Nors buvau iš anksto pasirengusi. Abi jautėmės nei šiaip, nei taip, – prisipažįsta draugė.  – Ledus šia tema pralaužėme kitą kartą, visai atsitiktinai. Visa šeima buvome vienos giminaitės vestuvėse. Muzikantai pradėjo postringauti apie „pirmą kartą“. Dukra netikėtai paklausė: „Mama, o koks būna pirmas kartas?“ Tada mudvi išėjome pasivaikščioti ir iš širdies pasikalbėjome. Kalbėjau paprastai, nieko neslėpdama, nepagražindama. Netgi papasakojau jai, koks buvo mano pirmasis kartas. Tikra atvirumo valandėlė  tarp mūsų, mergaičių. Nuo to laiko dukra tapo daug atviresnė. Vis užduoda klausimų, padiskutuojame. Manau, pokalbiai šia tema tokie ir turi būti – gimstantys natūraliai, o ne išprovokuoti dirbtinai.“

Kažkodėl daugelis tėvų yra įsitikinę, kad pokalbiai apie intymius dalykus yra itin išskirtinė tema. Kai kurie tokiems pokalbiams netgi rengiasi, tarsi mokslinėje konferencijoje ketintų skaityti pranešimą. Bet galime jus patikinti: oficialiu pranešimu nieko gera neišdegs. Vaiko akyse atrodysite it paskutinė mulkė, ir tiek. Situacija, kai tėvai dramatišku tonu vaikui praneša: „Nagi, dukra (sūnau), sėskis – dabar su tavimi kalbėsimės apie seksą“, atrodo ne tik nejauki, netgi komiška. Taigi meskite šį sumanymą iš galvos. Tiesiog atsipalaiduokite nuo nepatogumo spazmų ir tikrai rasite tinkamą laiką prabilti šia tema. Patikėkite, svarbiausia žengti pirmą žingsnį, o paskui viskas klostysis lyg sviestu patepta.

Kai kurie tėvai sako: „Na, gerai, gali kalbėtis, bet kaip man žinoti, kur yra leistinos ribos. O kas, jei per pernelyg atviraudamas nejučia išprovokuosiu vaiką paragauti ankstyvo sekso?“ Dėl to galite būti ramūs – mitas, kad pokalbiai apie seksą paakina vaikus pradėti ankstyvus lytinius santykius. Moksliniai tyrimai byloja atvirkščiai – kad vaikai, kurie yra apie tai kalbėjęsi su tėvais ir turi teisingos, neiškraipytos informacijos, elgiasi daug atsakingiau ir vėliau pradeda lytinius santykius.

Plačiau apie tai, kada ir kaip pradėti pokalbį su vaiku apie seksą, skaitykite 33-ajame  savaitraščio „Ji“ numeryje!

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Žurnalas „JI“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

00:35
08:08
20:36

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką