Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl verkia kūdikiai? Atmintinė tėvams

Verkiantis kūdikis.
123RF.com nuotr. / Verkiantis kūdikis.
Šaltinis: 15min
0
A A

Naujagimis – tai ir džiaugsmas tėvams, ir rūpestis. Išgirdus verksmą tuoj savęs klausiam: gal mažylis alkanas? Gal jam kažką skauda? O gal jis prašo, kad paimtumėte ant rankų?

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Įgudusiems tėvams atpažinti verksmo siunčiamus signalus nebūna sunku. Kūdikiai verkia dėl to, kad jie nei žino, nei moka kitu būdu, nei verksmas ar niurzgimas, išreikšti savo negatyvius jausmus.

Dauguma tėvų išties naujagamiui pravirkus galvoja tik viena – jis nori valgyti. O iš tiesų alkis nėra ta pagrindinė priežastis, dėl kurios vaikas verkia.

Kelios kūdikių verksmo priežastys

Pediatrai jau seniai mėgina išsiaiškina, kodėl namiškius vaikai „veda iš proto“ tuo šaižiu verksmu ir klykimu. Visas mažylių nepasitenkimo problemas galima suskirstyti į tris grupes:

  • instinktas,
  • fiziologiniai poreikiai,
  • skausmas arba diskomfortas.

Instinktas. Taip jau gamtos surėdyta, kad iki 1–2 metų vaikai negali apsieiti be aplinkinių pagalbos. Kūdikiai netgi apsiversti negali, jau nekalbant apie nugaros pasikasymą ar musės nubaidymą nuo veido.

Todėl dažnai likęs vienas kūdikis ima reikšti savo nepasitenkinimą inkštimu ar verksmu. Vaikai yra skirtingi: vieni apsipras su vienatve po kelių minučių, o kiti toliau įkyriai reikalaus dėmesio. Todėl reaguoti reikia atsižvelgiant į kūdikio ypatumus ir charakterį; gal verta prieiti, nusišypsoti, pakalbėti su juo ar paimti jį ant rankų. Kaip elgtis, spręskite patys.

Fiziologiniai poreikiai. Tai kasdienių dalykų rinkinys: poreikis valgyti, gerti, išsimiegoti ir tuštintis. Jei kuris nors iš šių poreikių nepatenkinamas, vaikas ima reikšti tai šauksmu ar verksmu.

Skausmas ir diskomfortas. Jei žinote, kad kūdikis pamaitintas, sauskelnės pakeistos, mažylio viduriai normalūs, o jis vis tiek verkia, greičiausiai jis jaučia kokį nepatogumą: jam kažkas maudžia ar dygsta dantys, gal jam vėsu arba tvanku, o gal turi temperatūros.

TAIP PAT SKAITYKITE: G.Petronienė apie lyčių vaidmenų pokyčius: „Ateityje mus trauks ne priešinga lytis, o priešingos asmenybės“

Kodėl vaikas verkia sapne ar prabudęs?

Priežasčių gali būti daug, kaip antai, visos aukščiau išvardintos, taip pat pilvuko diegliai, troškulys ar užgulta nosis dėl, tarkim, per sauso kambario. Šioje situacijoje išmintinga veikti taip pat, kaip ir įprastai elgtumėtės.

Paėmėte ant rankų, pabučiavote, pasūpavote – ir mažylis užmigo, vadinasi, verksmas buvo instinktyvus. Pamaitinote – ir kūdikis patenkintas užmigo, vadinasi, jį pažadino alkis, fiziologija. Pakeitėte sauskelnes ar pamasažavote pilvuką, nuramindami dieglius, – vadinasi, verksmo priežastis buvo jaučiamas diskomfortas.

Jei jums kyla minčių dėl naktinių košmarų, verčiančių jūsų vaiką neramiai miegoti, tai apie juos galvoti per anksti. Naktiniai baubai gali vaikus lankyti vėlesniame amžiuje – apie 4–6-uosius vaiko metus.

Kad suprastumėte, kodėl vaikas verkia, stebėkite, kas jį nuramina

Mylintis ir rūpestingi tėvai vėliau ar anksčiau išmoksta atskirti vaiko verksmo ypatumus. Nuramina tiesiog paimdami ant rankų, patikrindami sauskelnes, pagalvodami, kada paskutinį kartą maitino, ar įvertindami kambario temperatūrą.

Tvankumą ir ypač karštą mikroklimatą kūdikiai išveria labai blogai, todėl kad šio amžiaus vaikų prakaito išskyrimo sistema dar nesusireguliavusi, ir vienintelis būdas kūdikiui atstatyti termoapykaitą yra kvėpavimas.

Dėl to mažylio nosies gleivinė itin greitai sausėja, kas ir sukelia diskomfortą. Ir kai vaiką paimate ant rankų, nuo jūsų kūno šilumos jam tampa dar tvankiau, todėl jis ima muistytis ir verkti dar garsiau. O pakaktų nuvilkti vaiko vieną drabužėlį, išvalyti nosytę ir išvėdinti kambarį.

Neretai taip nutinka, kad sveikas, aktyvus, linksmas ir neniurzgiantis vaikas ima verkti, kai tėvai jį paguldo į vonelę maudyti. Galima nepasitenkinimo priežastis – itin ryški lempa, kuri akina, nekomfortiška vandens temperatūra, šalta ar per daug tvanki patalpa.

Kelios priežastys, kai galite leisti vaikui paverkti

Iš tiesų, jei mažylis verkia, tai ne visuomet yra signalas, kad jam blogai ir reikia pulti strimgalviais jo raminti. Verksmas, rėkimas yra ir naudingas:

  • Riksmas, verksmas – bene palankiausios aplinkybės vystytis plaučiams. Paradoksalu, tačiau vaiko plaučiai nė vienoje situacijoje nesivysto ir nestiprėja taip efektyviai, kaip jam verkiant ar rėkiant.
  • Ar pastebėjote, kad kai verkia vaikas (ar suaugęs), tai daržnai ima bėgti ir nosis? Verkiant ašarų skysčio patenka ir į nosies sritį. Skystyje esantis baltymas lizocimas turi galingų antibakterinių savybių, todėl visos bakterijos nosyje paprasčiausiai žūva. Todėl verksmas, galima sakyti, yra ne kas kita, kaip antimikrobinė terapija.

Reziumė – jei vaikas verkia, tikrai nėra ko baimintis, nes pamažu tam verksmui galima rasti logišką paaiškinimą. Tereikia atlikti kelis žingsnius:

  1. Paimti vaiką ant rankų. Jei nenurimtsa, vadinasi, priežastis ne instinktyvi, ieškome toliau;
  2. Patenkinti jo poreikius – pamaitinti, pakeisti sauskelnes, sudaryti sąlygas miegui ir pan. Jei ir tai nepadeda, turbūt verksmo priežastis – skausmas ir diskomfortas;
  3. Patikrinti, ar ant mažylio kūnelio nėra išbėrimų, ar jam netvanku ir pan.;
  4. Kai visi būdai išmėginti, tada greičiausiai vaikui kažką skauda – ausį, pilvuką, dantenas. Nenusiminkite – patyręs pediatras jums padės, patars ir drauge nustatys vaikelio neramumo priežastį.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką