Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mažylis ir jo vardas

Mažylio vardo rinkimas
Fotolia nuotr. / Mažylio vardo rinkimas
Šaltinis: Žurnalas „JI“
0
A A

Dar prieš kūdikiui ateinant į šį pasaulį, daugeliui būsimųjų tėvelių kyla klausimas – kokiu vardu ją ar jį pavadinti? Iš pažiūros smagus vardo rinkimas gali virsti sunkiu ir atsakingu darbu. Juk vardas vaikui liks visam gyvenimui...

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Tad kaip išrinkti savo mažyliui tinkamiausią vardą? Vienareikšmiškai atsakyti būtų sunku. Juk kaip sakoma, dėl skonio nesiginčijama: vieniems patinka paprasti ir trumpi vardai, kaip antai Andrius, Tomas, Eglė, Lina, kitiems – įmantresni, pavyzdžiui, Elijas, Gedvidas, Kornelija, Amelija. Vis dėlto prieš pavadinant savo vaiką svarbu kruopščiai apsvarstyti tam tikrus dalykus.

Abipusė simpatija

Vardas turi būti malonus ir mamytei, ir tėveliui. Susidarykite atskirus jums mielų vardų sąrašus. Baigę palyginkite – greičiausiai rasite bent vieną vardą, kuris patinka abiem. Kiekvienas garsiai pakartokite jį keletą kartų. Būnant tėvais, tai teks daryti labai dažnai, todėl įsitikinkite, kad vardas jūsų neerzina ir nevargina. Pasiteiraukite aplinkinių, kokių emocijų jiems kelia šis vardas.

Tradicinis, populiarus ar unikalus?

Gerai apgalvokite, ar norite, kad jūsų vaiko vardas būtų lengvai įsimenamas, patikrintas laiko, ar toks, kuris išskirs jį iš minios. Jei duosite populiarų vardą, jį visi atsimins be vargo. Pagrindinis keblumas – dažnumas. Kitaip tariant, pavadinę sūnų populiariu vardu, rizikuojate, kad jo darželio grupėje ar klasėje bus dar bent du ar trys vaikai tokiu pat vardu. Kita vertus, unikalius ir retus vardus žmonės sunkiai įsimena arba keistai į juos reaguoja, iškraipo. Vaikui tai nebus labai malonu.

Dar viena išeitis – vardą derinti su pavarde. Jei ji dažna, rinkitės retesnį vardą, jei pavardė unikalesnė, duokite populiaresnį vardą. Pasitaiko atvejų, kai tėveliai vardą sugalvoja patys arba nugirsta svečiuodamiesi užsienio šalyje. Prieš vaikelio krikštynas patartina pasidomėti (panaršykite internete), ar suteikiamas vardas neturi kokios nors keistos ar nemalonios reikšmės.

Skambesys

Kartokite išrinktą vardą garsiai. Kaip jis skamba? Švelniai, didingai, o gal per šiurkščiai? Pamėginkite sušukti, lyg kviestumėte savo padaužą namo valgyti pietų. Jei tai darydami jaučiatės patogiai, vadinasi, pasirinkote tinkamą vardą.
Būtinai atsižvelkite į tai, ar jis dera su pavarde. Dažnai trumpesnis vardas geriau tinka prie ilgesnės pavardės, ir atvirkščiai. Ne itin gerai skamba vardas, kuris baigiasi tokia pat raide, kokia prasideda pavardė. Taip pat reikėtų vengti vardų, kurie rimuojasi su pavarde. Neretai toks derinys aplinkiniams nejučia kelia šypseną.

Šeima ir draugai

Daugelis tėvų savo kūdikius pavadina senelių, kitų artimų giminaičių ar draugų vardais. Pagalvokite, gal ši graži tradicija priimtina ir jums. Galbūt peržvelgus artimų ir tolimų giminiečių vardus jums kils daug naujų idėjų?

Jei nusprendėte pavadinti kūdikį kurio nors artimo žmogaus vardu, pastarajam apie tai neprasitarkite, kol išvysite savo kūdikį ir tvirtai nuspręsite, kad parinktas vardas tinka. Neleiskite, kad kas nors jums primestų savo valią ir darytų spaudimą. Jūs turite teisę savo mažylį pavadinti tokiu vardu, kuris jums mielas. Nors teta Euzebija jums labai padėjo, neprivalote šiuo vardu pavadinti dukters. Jei nenorite įskaudinti artimųjų, galite vaikui suteikti du vardus – vieną iš tėvelio, kitą – iš mamytės giminės.

Tradicijos ir tautiškumas

Jūsų vaiko šaknys – svarbi jo gyvenimo dalis, todėl svarstydami, kokį vardą jam ar jai parinkti, nepamirškite tautiškumo. Lietuvių pasaulyje ne tiek jau daug, todėl svarbu išlaikyti mūsų tautos tradicijas ir vaikus vadinti lietuviškais vardais. Net jei gyvenate užsienyje ar jūsų sutuoktinis kitatautis, mažyliui galite parinkti trumpą ir lengvai ištariamą lietuvišką vardą.

Jei jums labai svarbi religija, esate tikintys, pasvarstykite, gal patiktų kūdikį pavadinti vieno iš šventųjų vardu. O galbūt jūsų šeimoje itin vertinamos tradicijos ir pirmieji sūnūs pavadinami tėvo vardu? Jei jums prie širdies kitas vardas, priklausantį tradiciškai paskirkite antruoju arba, atvirkščiai, duokite tą vardą, kuris priklauso pagal tradicijas, o antrasis tebūnie tas, kuris jums patinka.

Pravardės

Turbūt visi sutiksite, kaip nemalonu, ypač vaikystėje, būti pravardžiuojamam. Vaikai gali būti negailestingi išgalvodami pravardes, todėl pasistenkite nuo jų savo atžalą apsaugoti. Žinoma, koks nors išdykęs antraklasis norėdamas vis tiek ras, kaip pasijuokti iš bet kokio vardo, bet jūs galite išvengti akivaizdžių problemų. Pagalvokite ir apie tai, kaip skambės šio vardo trumpinys. Labiau tikėtina, kad vaikai savo bendraamžį šauks Minde, o ne Mindaugu. Atkreipkite dėmesį ir į tai, kaip šis vardas skambės, kai jūsų mažylis užaugs ir pasens.

Reikšmė

Visi renkamės, kuo tikėti, o kuo netikėti. Jei pavadinsite vaiką Viktorija ar Viktoru, nemanykite, kad ji ar jis gyvenime bus karingi ir visur, kur tik eis, skins pergalės laurus. Visgi apie vardo reikšmę verta pamąstyti. Vardas – ne vien gražus raidžių sąskambis, jis turi būti prasmingas.

Likimo skaičius

Štai numerologai sako, kad vardas turi įtakos mūsų charakteriui, todėl vienaip ar kitaip pavadindami savo mažylį suteikiate jam ir tam tikrų būdo savybių. Norėdami sužinoti, kokius polinkius jūsų parinktas vardas nulems, apskaičiuokite jo likimo skaičių. Jį gausite sudėjusi visas vaikučio vardo ir pavardės raides.

1 = A, J, S.
2 = B, K, T.
3 = C, L, U.
4 = D, M, V,
5 = E, N, Ė.
6 = F, O, Ū.
7 = G, P, Y.
8 = H, Š, Z.
9 = I, R.

Pavyzdžiui, jei jūsų vaiko vardas Jonas Jonaitis, rašykite: 1+ 6 + 5 + 1 + 1 + 1 + 6 + 5 + 1 + 9 + 2 + 9 + 1 = 42. Atskirkite ir sudėkite šiuos skaičius 4 + 2 = 6. Kitaip tariant, gautą sumą sudėkite tarpusavyje tol, kol liks vienženklis skaičius.

1 – vedliai. „Pirmukai“ gimę vadovauti. Tai jiems ne tik patinka, bet ir labai sekasi. Šie žmonės nuo vaikystės charizmatiški ir traukia aplinkinius. Žaidimų aikštelėje, klasėje, darbe – visur griežia pirmuoju smuiku. Dažnai pernelyg pasitiki savimi, todėl jiems sunku priimti kritiką ir paklausyti patarimo.

2 – draugai. Jei jūsų vaiko likimo skaičius dvejetas, greičiausiai auginate ypač draugišką žmogeliuką. Nuo pat mažens „dvejetukai“ labai dosnūs, supratingi ir mieli. Jie be vargo gali susidraugauti su didžiausiu paniurėliu. Svarbu, kad toks vaikas išmoktų rūpintis ne tik kitų, bet ir savo gerove.

3 – kompanijos siela. Šį likimo skaičių nešioja žavūs, gyvybingi ir gerą humoro jausmą turintys žmonės. Jiems be galo patinka būti matomiems, o dar labiau išgirstiems, todėl dalyvauja visur, kur tik įmanoma. Nesvarbu, ar tai artimų draugų vakarėlis, ar pokalbių šou televizijoje. Būdami emocingi, sunkiai susitvarko su savo jausmais.

4 – darbštuoliai. Šie žmonės ne tik labai darbštūs, bet ir patikimi. Jei jūsų mažylis „ketvertukas“, greičiausiai su juo neteks labai vargti. Nuo pat mažumės jie rimtai žiūri į savo pareigas ir yra labai atsakingi. Sąžiningai vykdo viską, kas jiems liepiama. To paties reikalauja ir iš aplinkinių.

5 – išradingieji. Šie vaikai kaip tekanti upė – kiekvieną kartą vis kitokie. „Penketukai“ nemėgsta rutinos ir monotonijos. Nuotykiai jiems reikalingi kaip oras. Su jais niekada nenuobodžiausi, bet neauklėjami gali užaugti lengvabūdžiai ir šiek tiek tingūs.

6 – pagalbininkai. Šį likimo skaičių nešiojasi mylintys ir altruistiški žmonės. Nuo pat vaikystės jiems svarbu jaustis reikalingiems, žinoti, kad sugeba būti naudingi. Šeima jų gyvenime užima išskirtinę vietą. Tokiems vaikučiams svarbu paaiškinti, kad jie negali prisiimti atsakomybės už kitų žmonių bėdas.

7 – mąstytojai. Nuo pat mažų dienų „septynetukai“ daug laiko praleidžia svarstydami apie gyvenimą, jo prasmę ir savo vietą jame. Jie smalsūs ir iš prigimties išmintingi, imlūs mokslams. Dažnai kitiems atrodo šiek tiek keisti, nes nelabai mėgsta bendrauti. Mieliau laiką leidžia vieni. Svarbu, kad toks vaikas nepamirštų, kaip smagu žaisti.

8 – vadovai. Jei jūsų vaikas „aštuonetukas“, greičiausiai auginate būsimą didelės kompanijos direktorių ar net valstybės prezidentą. Kaip „ketvertukai“ jie sugeba sunkiai ir atsakingai dirbti, bet nori, kad jiem dirbtų ir visi kiti. „Aštuonetukai“ – puikūs vadovai, tačiau paragavę sėkmės lengvai gali tapti materialistais.

9 – kūrėjai. Tai be galo jautrūs, geros širdies žmonės. Dažniausiai jau vaikystėje pasireiškia „devynetukų“ kūrybiškumas ir meniniai sugebėjimai. Gyvenime jiems svarbiausia ramybė, harmonija ir geri santykiai su aplinkiniais. Šiems žmonėms be galo reikalingas šeimos ir draugų palaikymas bei meilė. Tokius vaikučius svarbu mokyti savarankiškumo.

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką