Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Motinos, palikusios praeityje alkoholį ir smurtą: į kitokį gyvenimą – su kūdikiu ant rankų

Kėdainių pagalbos šeimai centro Laikinojo apgyvendinimo namuose motinai ir vaikui šiuo metu saugią užuovėja rado keturios moterys ir šeši vaikai, du iš jų dar kūdikiai. Visų mamų praeityje – alkoholis, smurtas. Visoms reikalinga pagalba išdrįsti žengti pirmąjį žingsnį į kitokį gyvenimą, rašoma pranešime. Psichologų teigimu, lūžis įvyksta problemą pripažinus, šios moterys tai jau padarė.
Mama su kūdikiu
Mama su kūdikiu / 123RF.com nuotr.

Kėdainių rajone fiksuojama bene daugiausiai vaiko teisių pažeidimų Kauno regione. Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriui (VTAS) šiame rajone vadovaujanti Vilma Juškevičienė sako, kad iešo būdų padrąsinti į sudėtingą situaciją patekusias šeimas ar mamas, nuo jų motyvacijos keistis priklauso vaikų likimas.

Susitikusi su šiuo metu saugiai gyvenančiomis, nors ankstesnio gyvenimo vis dar įbaugintomis mamomis, V.Juškevičienė ragno nepasiduoti ir paaiškino, ką pirmiausiai turėtų daryti, tam kad galėtų užtikrinti vaikams saugumą ir visavertį gyvenimą. Moterys susitikimo pageidavo pačios, buvo atviros.

Besilaukdama antro, nusprendė gyventi blaiviai

Vida T. (vardai pakeisti) turi du vaikus, bet rūpinasi tik kūdikiu. Vyresniojo neaugina jau dvejus metus, nuolatinė vaiko globėja yra moters mama. Mažylis dar tik neseniai išvydo pasaulį. Trisdešimtmetė prisipažino, kad priklausoma nuo alkoholio buvo jau seniai, o ryžto keistis suteikė užsimezgusi gyvybė. Tuomet ji pati sau pasakė – „užteks“.

Pasak V.Juškevičienės, jauna moteris uoliai dalyvauja visose įmanomose pagalbos programose. Įveikti priklausomybę nuo alkoholio nėra lengva, bet dabar jau tvirtai eina sveikimo keliu. Pati mama atviravo, jog būtent po metus trukusios Minesotos programos (šios programos pagalba sveikstama nuo įvairių priklausomybių: narkomanijos, alkoholizmo, rūkymo ar net azartinių lošimų ir interneto) pasaulis atsivėrė kitomis spalvomis. Po ilgos pertraukos susitiko su pas mamą augančiu vaiku, vėl ėmė megztis jųdviejų ryšys.

„Patariau, palikus laikinojo apgyvendinimo namus, neskubėti grįžti į kaimą, kur laukia buvę išgertuvių draugai, susirasti naują būstą nuomai arba kreiptis į Savivaldybę dėl socialinio būsto. Moteris pradeda rūpintis vaiko susigrąžinimu. Paaiškinau, kad turi teisę gauti nemokamą pirminę teisinę pagalbą: padės parengti dokumentus teismui dėl neterminuotos tėvų valdžios panaikinimo ir nuolatinės globos nutraukimo“, – pasakoja vaiko teisių atstovė.

Kūdikį rūpestingai prižiūrinti mamytė trokšta kuo greičiau apkabinti abu savo vaikus. Ji neslepia, pykdavusi ant savo motinos, kaltinusi, bet dabar yra jai labai dėkinga, kad kritiniu metu pasirūpino mažyliu, o vaikui nereikėjo augti tegu ir mylinčioje, bet svetimoje šeimoje arba globos įstaigoje.

Jautėsi priklausoma nuo smurtautojo

Jūratė M. glaudžia tris vaikus. Moteris pasakoja, kad girtavo kartu su vyru, tarp jų kildavę konfliktai pasibaigdavo smurtu. Vaikai buvo perkelti į saugią aplinką ir tik neseniai moteris juos susigrąžino, padariusi daug ryžtingų sprendimų, visų pirma – išėjo iš smurtautojo namų.

Moteris atvira – stimulas keistis buvo vaikų praradimas. Vyras sveikimo keliu eiti nenorėjo, moters prašomas atsisakė kartu dalyvauti tėvystės įgūdžių stiprinimo programoje, važiuoti gydytis nuo priklausomybės alkoholiui nesutiko.

Pasak smurtą išgyvenusią Jūratę M. drąsinusios vaiko teisų specialistės, moteris labiausiai baiminosi artėjančių skyrybų metu netekti vaikų.

„Neturi nuosavo būsto, mano, jog butą turintis sutuoktinis bus pranašesnis prieš ją dėl teisės auginti vaikus. Tuo jis ją nuolat šantažavęs, – pasakojo specialistė. – Patikinau, kad nuosavybės neturėjimas nėra kliūtis auginti vaikus. Mama labai stengiasi, mokosi įveikti sunkumus, ir tai jos stiprioji pusė, ji gali tinkamai rūpintis savo dviem vaikais“, – kalbėjo V.Juškevičienė.

Penkiamečiui padeda atsikratyti smurtinio bendravimo

Monika L. saugios pastogės ieškojo bėgdama nuo smurtavusių sutuoktinio ir pilnamečio sūnaus. Kartu su mama gyvena penkiametis pagrandukas. Moteris vėl patiria smūgius – tokį pat elgesį prieš mamą atkartoja mažas vaikas.

Vaikas tiesiog atkartoja šeimos modelį, jis jausmus reiškia, kaip šeimoje buvo įprasta.

„Vaikui ir mamai teikiama psichologo pagalba. Mama labai išgyvena, nerimauja, paaiškinau, kad vaikučio sveikimo procesas nebus greitas: reikės labai daug kantrybės ir atidumo, besąlyginės meilės, – akcentavo pašnekovė. – Vaikas tiesiog atkartoja šeimos modelį, jis jausmus reiškia, kaip šeimoje buvo įprasta. Tad viskas susitvarkys, bet reikia kantrybės“.

Laikinojo apgyvendinimo namai yra įstaiga, kur smurtą, patyčias patyrusios mamos su vaikučiais gali rasti laikiną prieglobstį. Mamos čia apgyvendinamos jaukiuose kambariuose, joms suteikiama psichologo, socialinio darbuotojo pagalba, jos mokomos tvarkytis buityje, tinkamai rūpintis vaikais, kontroliuoti savo finansus. Laikino apgyvendinimo laikotarpiu specialistų komanda deda visas pastangas, kad išėjusios iš šių namų moterys galėtų gyventi visavertį gyvenimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Reklama
LPC meno galerijoje eksponuojamos parodos turi išskirtinę misiją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius