Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 5d. 13:27

Naujas projektas „Diabeto IQ“ sieks suteikti kvalifikuotą pagalbą vaikams bei jų šeimų nariams

Diabeto kontrolė
123RF.com nuotr. / Diabeto kontrolė

Vaikų, sergančių cukriniu diabetu, klubas „Smalsučiai“ pradėjo vykdyti projektą „Diabeto IQ“, iš dalies finansuojamą Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM. Projektu bus siekiama suteikti kvalifikuotą pagalbą naujai diagnozuotiems vaikams ir jų šeimų nariams.

Kai aplinkiniai nori „padėti“

Dienos, kai buvo diagnozuotas 1 tipo cukrinis diabetas, pamiršti neįmanoma. Kaskart iškyla tie patys jausmai – nusivylimas, beviltiškumas, savęs kaltinimas, baimė, kaip reikės gyventi toliau. Visa tai dar pastiprina artimųjų „palaikymas“ – istorijų apie amputuotas kojas pasakojimai, gąsdinimai bemiegėmis naktimis, užuojautos dėl varganos mitybos, pašaipų, patyčių ir pan.

Su tokiu užtaisu rankos nusvyra net ir stipriausiems, tad nieko kito nebelieka, kaip tik apraudoti visą likusį gyvenimą, nesgi susidaro įspūdis, kad sergant cukriniu diabetu neįmanoma jokia įprastinė veikla – reikės mesti darbą, darželį, pamiršti miegą, atsisakyti pomėgių, kelionių, taupyti centą prie cento ir valgyti tik ropes ir morkas.

Maža to, susitaikyti su liga ir nurimti trukdo „visažiniai“, suteikiantys vilties pasveikti pasitelkus alternatyviąją mediciną – koralinį vandenį, cinamono arbatas, topinambų salotas, stebuklingąsias rites ir pan.

Klubo „Smalsučiai“ nuotr./Ina Juotkienė, projekto „Diabeto IQ“ vadovė
Klubo „Smalsučiai“ nuotr./Ina Juotkienė, projekto „Diabeto IQ“ vadovė

„Smalsučių“ klubas ilgai audė mintį, kaip visą tą negatyvą ir mitais apipintų, nepatikimų žinių skleidimą sustabdyti, nes iš ligoninės su nauja diagnoze išėjusiems labiausiai reikia palaikymo, padrąsinimo, paskatinimo, supratimo, kad nesi vienišas, patikinimo, kad cukrinis diabetas, kad ir kaip grėsmingai skambėtų, nėra kliūtis gyventi kokybiškai, o pasitelkus naujausias ir pažangiausias technologijas, labiau pasidomėjus teisės aktais, pritaikius moksliniais tyrimais grįstas žinias, viskas yra įmanoma – ir išlaikyti darbą, ir užtikrinti tinkamą vaiko priežiūrą ugdymo įstaigoje, ir praturtinti savo mitybą, ir mėgautis nepertraukiamu miegu, ir per daug nesukti galvos dėl šeimos finansinės būklės.

Taigi sausio mėnesį pradėtas visus metus truksiantis projektas „Diabeto IQ“, kurio veiklos orientuotos į 1 tipo cukriniu diabetu sergančius asmenis, ypač ką tik susirgusius, taip pat į jų šeimos narius, kad išgirsta diagnozė ne baugintų, o skatintų veikti, imtis visų įmanomų priemonių ligai efektyviai valdyti, padėtų susitaikyti su neišvengiama būkle ir taip greičiau grįžti į įprastinio gyvenimo vėžes.

Suburta projekto komanda pasiryžusi aktyviai ginti sergančiųjų teises ir jiems tinkamai atstovauti ugdymo įstaigose, valstybinėse institucijose.

Komanda gins sergančiųjų teises

Projekto veiklas vykdys entuziazmo kupinos ir daug asmeninės gyvenimo su diabetu patirties turinčios moterys, kurios padės ir patars, kaip įveikti visas su liga susijusias kliūtis. Suburta projekto komanda pasiryžusi aktyviai ginti sergančiųjų teises ir jiems tinkamai atstovauti ugdymo įstaigose, valstybinėse institucijose, dėti visas pastangas visuomenės sąmoningumui didinti, siekiant kuo sklandesnės sergančių asmenų integracijos, taip pat stiprinti cukrinio diabeto valdymo įgūdžius, patarti, kaip spręsti su liga susijusias problemas ir įveikti iškilusius iššūkius.

Prie švietimo prisidės ir lankstinukais

Projektu „Diabeto IQ“ siekiama užbėgti už akių neišmanėliams ir nevykusiems patarėjams, kurie ypač naujai susirgusius išmuša iš pusiausvyros savo pseudomokslinėmis teorijomis apie tariamą išgijimą, negatyviai nušviečia apie neva neišvengiamas komplikacijas, apie neįmanomai sudėtingą ligos valdymą ir taip sužlugdo bet kokią viltį gyventi taip, kaip anksčiau.

Todėl Lietuvos didžiųjų miestų gydymo įstaigose – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose ir Klaipėdos vaikų ligoninėje – bus platinami lankstinukai su simbolinio gelbėjimo rato vaizdu, kurio metaforiškai siūloma įsikibti, kad būtų galima lengviau išplaukti iš nerimo, pasimetimo, nežinios jūros. Lankstinukuose bus nurodyti kontaktai, kuriais galima kreiptis dėl reikalingos pagalbos, konsultacijų, patarimų.

Patarimai ir konsultacijos internetu

Viena iš projekto „Diabeto IQ“ veiklų, kuri, tikimasi, sulauks didelio susidomėjimo – dvylikos pokalbių ciklas „DIA – Diabetas ir Asta“, kurį kuruoja daug metų 1 tipo cukriniu diabetu serganti ir gyvenimiškų patarimų turinti „Smalsučių“ klubo atstovė Asta.

Numatyta, kad kartą per mėnesį internetu bus galima dalyvauti konsultacijose / diskusijose daugeliui rūpimais klausimais: kaip motyvuoti save ar vaiką rūpintis savo sveikata, kaip išvengti patyčių, išsivaduoti iš gėdos jausmo, kaip elgtis nesulaukus palaikymo, kokiais būdais sumažinti glikemijos svyravimus, kaip užtikrinti visavertį gyvenimą sergant nepagydoma liga ir pan.

Nuotoliniu būdu organizuojamais susitikimais tikimasi pasiekti tuos, kurie viešai nedrįsta klausti, pasisakyti, pasirodyti kažko nežinantys, nes pokalbiuose bus galima dalyvauti anonimiškai – išgalvotu vardu, nerodant savo veido. Tokia susitikimų forma taip pat labai svarbi atokesnėse Lietuvos vietose gyvenantiems asmenims, kurie retai turi progų pabendrauti su to paties likimo žmonėmis, pasidalinti savo nerimu, nuoskaudomis, gauti reikalingos informacijos.

Sklaida apie diabetą – ir kituose kanaluose

Projekte „Diabeto IQ“ taip pat numatyta tikslinę auditoriją pasiekti šiais laikais itin populiariu, didelį įtaigumą turinčiu YouTube kanalu („Klubas Smalsučiai“), kuriame užsibrėžta per metus paskelbti dešimt edukacinių vaizdo įrašų apie modernių diabeto valdymo priemonių naudojimą.

Akivaizdu, kad tokie filmukai bus naudingi ne tik naujai susirgusiems, bet ir savo ligos kontrolę norintiems pagerinti seniau sergantiems pacientams, taip pat netgi gydytojams ar slaugytojams, kurie galės juos naudoti kaip papildomą įrankį mokydami pacientus cukrinio diabeto valdymo ypatumų.

Labai džiugu, kad pagal projektą bus tęsiama žurnalo „Diabeto IQ“ leidyba. 2021 m. ketinama išleisti 6 numerius, kuriuose bus aptariami aktualūs diabeto valdymo ir sergančių asmenų integracijos klausimai.

Žurnalo leidėjai bendradarbiauja su medicinos atstovais ir ruošdami straipsnius naudojasi šaltiniais, pateikiančiais naujausią, patikimą ir moksliškai pagrįstą informaciją. Popierinis žurnalas nemokamai platinamas ligoninėse, poliklinikose, vaistinėse, NDNT padaliniuose, visuomenės sveikatos biuruose, bibliotekose, mokyklose, „Smalsučių“ klube, o elektroninė jo versija pasiekiama internetu „Smalsučių“ klubo svetainėje (www.klubassmalsuciai.lt) ir feisbuko privačiose grupėse, skirtose sergantiems cukriniu diabetu.

Nuoširdžiai tikimasi, kad projekto „Diabeto IQ“ veiklos padės ypač naujai susirgusiems greičiau susigyventi su diagnoze ir imtis efektyvių priemonių ligai kontroliuoti. Diabeto bendruomenės palaikymas, naudingi patarimai leis įgyti daugiau pasitikėjimo savo jėgomis ir imtis iniciatyvos kontroliuoti savo ar vaiko ligą, motyvuos rūpintis sveikata, o tai – nepaprastai svarbus žingsnis, kad visa, kas pradžioje atrodė neįmanoma, virstų įmanoma.


Klubas „Smalsučiai“ – viena iš 24 gerumo iniciatyvų, kurias visus 2021-uosius metus globoja portalo 15min projektas „Šiemet buvau geras“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

03:45
19:56
13:58

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką