Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gegužės 2d. 23:50

Naujo žmogučio dienoraštis

Būsima mama, žiūrinti į ultragarso nuotrauką
Fotolia nuotr. / Būsima mama, žiūrinti į ultragarso nuotrauką

Kiekvieno naujo žmogučio pasirodymas šioje Žemėje – tai naujos, nuostabios istorijos pradžia. Tad šįkart ir norime pakalbėti apie naują pradžią. Apie tai, kaip pasaulyje randasi naujas žmogus...

Jei tikėsime (o kitaip tikėti ir neišeina) idėja, kad žmogų sukūrė aukštesnioji jėga, telieka iš visos širdies žavėtis neribota šios jėgos kūrimo galia. Žmogaus vystymosi procese viskas taip kruopščiai ir iki menkiausios smulkmenos sustyguota... Viskas tiesiog tobula nuo pat pirmos jo tapsmo žmogumi akimirkos. Juolab kad viskas prasideda nuo dviejų mikroskopinių elementų: moteriškos kiaušialąstės ir vyriško spermatozoido. Kai jiedu susitinka moters kiaušintakyje, įvyksta tikrų tikriausias stebuklas – prasideda naujos gyvybės istorija. Dar įdomiau yra tai, kad per lytinį aktą vyras moteryje „pasėja“ apie 300–500 mln. spermatozoidų, ir jie visi skuba pasiekti tą patį vienintelį tikslą. Iš tokio gausaus būrio pasiseka vos vienam (tik kartkartėmis dviem ar daugiau)!

Susijungusios dvi moters ir vyro lytinės ląstelės pasidalija genetine informacija ir taip pradeda formuotis naujas žmogutis su unikaliu DNR kodu. Beje, jis formuojasi labai greitai. Vos po trijų dienų dvi ląstelės jau būna pasidalijusios į 32 ląsteles.

Nors užsimezgęs vaisius auga neregėtai sparčiai, iki ketvirtos savaitės dauguma moterų nė neįtaria nešiojančios savyje gyvybę.

4-oji savaitė. Įtarimas apie nėštumą paprastai kyla ketvirtąją savaitę, kai nepasirodo menstruacijos. Visus neaiškumus daugeliu atvejų kaipmat išsklaido lengvai namų sąlygomis atliekamas nėštumo testas. Būsimajam kūdikėliui tai naujo virsmo metas – iš paprastos gemalinės pūslelės jis tampa tikru embrionu. Jis ar ji yra 10 tūkstančių kartų didesnis už apvaisintą kiaušinėlį. 

5-oji savaitė. Embrionas pasidaro panašus į 1,5–2,5 milimetrų ilgio C formos cilindriuką. Ryškėja jo galvos ir nugaros smegenų užuomazgos, intensyviai formuojasi širdelė ir kraujotaka.

6-oji savaitė. Ypatingas momentas – maža širdutė pradeda pumpuoti kraują, pasigirsta pirmieji jos dūžiai. Tuo pat metu formuojasi akytės, ausytės, burnytė. Atsiranda rankyčių ir kojyčių užuomazgos.

7-oji savaitė. Ypač aktyviai vystosi virškinamasis traktas ir inkstai. Sparčiai ilgėja galūnės.

8-oji savaitė. Veidelis įgauna vis žmogiškesnių bruožų, susiformuoja dantų užuomazgos, pėdutės, o rankytės jau gali lankstytis, išryškėja būsimo kūdikėlio lytis.

9-oji savaitė. Baigėsi embriono etapas – nuo šiol pilvelio gyventojas bus vadinamas vaisiumi (kai kuriuose šaltiniuose vaisiumi įvardijama nuo 12 sav.). Jis pamažu tiesiasi ir praranda C formą, trumpėja jo uodegėlė. Tvirtėja kremzlės ir kaulai, formuojasi raumenys. Pradeda intensyviai vystytis už judesių koordinaciją ir raumenų tonusą atsakingos mažosios smegenys, taigi mažasis pilvelio gyventojas jau mėgina „mankštintis“. Jis jau geba reaguoti į prisilietimą, skausmą.

10-oji savaitė. Tokio amžiaus vaisius jau turi beveik susiformavusį kūnelį ir visus svarbiausius organus. Didžiausias šios savaitės pokytis – pradingo keistoji uodegėlė. Be to, jau išryškėjo unikalūs pirštų atspaudai. Vaisius siekia apie 3–4 cm ir sveria apie 5 g.

11-oji savaitė. Ypač aktyviai vystosi smegenys. Jau matyti ploni nagučiai, akių vokai, formuojasi akių rainelė, kuri lems akių spalvą. Šią savaitę vaisius jau ryja vandenis ir itin sparčiai auga – sugeba pasistūmėti ilgyn net iki 2,5 cm, o jo svoris padidėja kone perpus.

12-oji savaitė. Tokio amžiaus būsimasis žmogeliukas atrodo beveik kaip naujagimis, net jo smegenų struktūra jau beveik išsivysčiusi. Pradeda veikti žarnynas, inkstai pamažu gamina ir išskiria šlapimą. Ima augti plaukučiai ir nagučiai. Vaisiaus ūgis apie 7–9 cm, svoris – 15–18 g.

13-oji savaitė. Prasideda antrasis nėštumo trimestras. Šią savaitę pradeda formuotis čiupimo refleksas, būsimas kūdikėlis jau įsigudrina įsikišti į burnytę pirštelį. Veido bruožai darosi vis ryškesni ir žmogiškesni. Pradeda formuotis balso stygos, o kasa jau išskiria insuliną.

14-oji savaitė. Šią savaitę vaisius pradeda išskirti šlapimą į vandenis. Taip pat ima mokytis kvėpavimo judesių. Skydliaukė pradeda gaminti hormonus. Viskuo, ko tik reikia, būsimąjį vaikutį aprūpina placenta. Šiuo metu jau visiškai susiformuoja placentos barjeras, todėl kenksmingi faktoriai vaisiui ne tokie pavojingi.

15-oji savaitė. Vaisius tampa vis judresnis, jis jau valdo rankytes, moka suspausti kumštelius. Iki 15 savaitės pabaigos pasirodo kraują formuojančios kamieninės ląstelės, jos pradeda daugintis kaulų smegenyse.

16-oji savaitė. Susiformuoja skeletas. Ant vaisiaus kūnelio pradeda rastis pūkelių, o odelė pasidengia varškiniu tepalu, kuris neleidžia išmirkti vaisiaus vandenyse. Kūnelis pradeda augti greičiau už galvą, todėl pilvelio gyventojo proporcijos tampa tolygesnės. Šią savaitę kai kurios moterys jau pajunta pirmuosius judesius.

17-oji savaitė. Vaisius jau puikiai girdi mamos organizmo skleidžiamus garsus, jei mamos širdies ritmas staiga pakinta, jis reaguoja. Šią savaitę susiformuoja vadinamieji „rudieji riebalai“ – gyvybiškai svarbus riebalinis audinys, padėsiantis išsaugoti organizme šilumą.

18-oji savaitė. Dabar būsimasis mažylis aktyviai reaguoja ir į išorės garsus. Girdėdamas malonų garsą, jo klausosi, nuo staigių stiprių garsų krūpteli. Kol pilve pakankamai vietos, atlieka įvairius „akrobatinius“ judesius – vartosi kūliais, kryžiuoja kojytes ir pan.

19-oji savaitė. Šią savaitę atsiranda čiaudėjimo refleksai. Kai kurios mamos gali pajusti, kaip vaisius žagsi. Būsimųjų pieninių dantukų vietoje pasirodo visos dvidešimt jų užuomazgų.

20-oji savaitė. Nėštumas įpusėjo! Vaisius jau gana sąmoningas, jis miega ir būdrauja panašiai kaip ir naujagimis. Eksperimentai rodo, kad būsimas kūdikis netgi sapnuoja. Šią savaitę pradeda storėti odelė. Vaisiaus ūgis apie 25 cm, svoris 250–300 g.

21-oji savaitė. Vaikelio kraujyje jau gana didelis kraujo kūnelių kiekis, pradeda gamintis baltieji kraujo kūneliai, padėsiantys kovoti su įvairiomis infekcijomis. Ant liežuvio formuojasi skonio receptorių užuomazgos.

22-oji savaitė. Iki šios savaitės pabaigos plaučiai įgyja šiokį tokį gebėjimą įkvėpti oro. Kai kurie vaisiai, gimę tokio amžiaus, jau galėtų išgyventi.

23-oji savaitė. Tęsiasi tamsiai rudojo riebalinio sluoksnio atsargų kaupimas. Vaisiaus oda jau ne tokia permatoma. Jo judesiai, spyriai ir baksnojimai darosi vis energingesni. Vaisius rankytėmis pasiekia bambagyslę ir mėgsta su ja žaisti.

24-oji savaitė. Tokio amžiaus vaisiaus veido bruožai jau visiškai aiškiai susiformavę. Jo akytės viena šalia kitos, jau užaugusios blakstienos. Plaukučiai ant galvytės tampa vis tankesni. Vaisiaus ūgis apie 30 cm, svoris – apie 600 g.

25-oji savaitė. Vaisius jau moka manipuliuoti kuria nors ranka. Būtų galima pasakyti, ar jis dešiniarankis ar kairiarankis. Vaisiaus žarnyne jau susikaupusios pirmosios išmatos, kurios dažniausiai pasišalina gimus.

26-oji savaitė. Iki šios savaitės pabaigos akys pradeda gaminti ašaras. Pirma laiko gimusių kūdikių tyrimai parodė, kad jau dabar vaisius geba užuosti kvapus.

27-oji savaitė. Vaisiaus akių lėliukės pradeda reaguoti į šviesą.

28-oji savaitė. Vaisius jau gali atskirti aukštus ir žemus garsus. Žiūri plačiai atmerktomis akimis. Aktyviai reaguoja į mamos nuotaikas, stebint ultragarsu galima išvysti gana išraiškingų jo mimikų: verksmo, pykčio, pasitenkinimo ir pan.

29-oji savaitė. Kraujo čiulpai šiuo metu atsakingi už raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Kūdikis jau įgavo šiokių tokių kūno temperatūros reguliavimo įgūdžių. Kiekvieną dieną jis išskiria apie 0,5 litro šlapimo į vandenis.

30-oji savaitė. Įsibėgėja paskutinysis nėštumo trimestras. Vaisiui gimdoje vietos vis mažiau, todėl jis priverstas susiriesti į kamuoliuką. Kvėpavimo judesiai darosi vis ritmingesni. Būsimasis mažylis yra maždaug 37–38 cm ūgio ir sveria vidutiniškai 1400–1500 g.

31-oji savaitė. Kūdikio odelė pašviesėja, nes po ja ima kauptis baltas riebalinis sluoksnis. Vaisiaus plaučiai beveik išsivystę – jų alveolės padengtos epitelinių ląstelių sluoksniu, kurios išskiria medžiagą, apsaugančią plaučius nuo subliūškimo.

32-oji savaitė. Atsiranda sugebėjimas fokusuoti žvilgsnį visomis kryptimis. Šią savaitę odelė tampa kur kas lygesnė, išnyksta didžioji dalis raukšlių.

33-oji savaitė. Intensyviai vystosi ir auga vaisiaus smegenys, visu centimetru padidėja galvutės apimtis. Jo kepenys pradeda kaupti geležies atsargas. Šiuo metu vaisius pradeda ieškoti krypties į tokią padėtį, kuria ir gims.

34-oji savaitė. Aktyviai formuojasi skonio receptoriai. Mokslininkai pastebėjo, kad saldžius vandenis vaisius geria intensyviau, o į karčius reaguoja susiraukdamas. Šiuo metu nuslenka beveik visi pūkeliai nuo kūnelio, bet atsiranda storesnis varškinis sluoksnis.

35-oji savaitė. Nuo šiol svarbiausia vaisiaus užduotis – priaugti kuo daugiau svorio. Kiekvieną savaitę jis pasunkėja po 200 ir daugiau gramų.

36-oji savaitė. Šiuo metu jis jau turėtų būti tinkamoje gimti padėtyje. Šią ar kitą savaitę didesnė dalis vaisių prisispaudžia galvute prie dubens. Būsimo kūdikėlio ūgis vidutiniškai siekia apie 45 cm, svoris – apie 2500 g.

37-oji savaitė. Pilvelio gyventojas ypač intensyviai mokosi kvėpuoti, todėl į plaučius patekę skysčiai verčia jį dažnai žagsėti.

38-oji savaitė. Vaisiaus judesių beveik nesijaučia. Gimdoje jo galvytė nusileidusi į apačią. Nuo šiol bet kurią akimirką galite tikėtis jį pasirodant šiame pasaulyje.

39-oji savaitė. Vaisius visiškai subrendęs ir pasiruošęs atkeliauti į šį pasaulį. Per placentą mamos organizmas aprūpina jį antikūnais, kurie saugos nuo infekcijų pirmąjį gyvenimo pusmetį, kol ims veikti paties mažylio imuninė sistema. Vaisiaus ūgis šiuo metu – 47–51 cm, svoris – 2800–3300 g. Be abejo, pasitaiko ir nemažų nukrypimų nuo standartinio vidurkio.

40-oji savaitė. Ši savaitė pati įsimintiniausia – iš jaukaus mamos pilvelio mažasis žmogutis iškeliaus į didelį platų pasaulį. Ir nuo jį šiame pasaulyje pasitinkančių tėvelių išties daug priklausys, ar tas mažas žmogutis taps didele asmenybe ir sukurs nuostabią savo gyvenimo istoriją...

Žurnalas „JI“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką