Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 5d. 11:35

Nelaimės, kurių galima būtų išvengti: psichologės patarimai tėvams, kaip mokytis iš blogų pavyzdžių

Eismo įvykis
123RF.com nuotr. / Eismo įvykis
„Jei tik išaiškinsite ir nurodysite vaikui galimai liūdnas eismo įvykio pasekmes, priminsite jam žaistą žaidimą ar matytą filmuką, kuomet aiškinotės saugaus eismo taisykles, net ir kitam suaugusiajam netinkamai elgiantis kelyje, tai taip pat gali virsti edukacine, saugaus eismo mokančia medžiaga. Taip pat vaikui galima paaiškinti, kad ir ne visi suaugę išmano saugaus eismo taisykles, bet galima pasidžiaugti, kad jūsų vaikas jas žino, o jūs tuo labai didžiuojatės”, – įsitikinusi psichologė Viktorija Grigorjeva.

„Mes, suaugusieji dažnai pamirštame, kad savo vaikams esame pavyzdys ir visas mūsų elgesys yra stebimas ir kopijuojamas. Taigi, labai svarbu rodyti teisingą pavyzdį net, jei labai skubame.

Ir, žinoma, jei pastebime, kad aplinkiniai neteisingai ir nesaugiai elgiasi, būtina tai su vaikais aptarti ir kartu pasitvirtinti, kaip reikėtų teisingai ir saugiai elgtis”, – sako „Circle K“ rinkos vystymo direktorius Renatas Alekna.

Augdamas vaikas, jos tvirtinimu, ima suvokti save, kaip žmogų atskirą nuo tėvų, taip gimsta poreikis jo saviraiškai, savęs pažinimui.

Todėl ir kitų suaugusiųjų neigiamą elgesį jis gali traktuoti, kaip alternatyvą tėvų elgesiui, siekdamas patenkinti savo saviraiškos poreikį ir nė nesusimąstydamas, kad tas elgesys nėra tinkamas.

„Žinodami, kad vaikai ne visuomet mokosi iš tinkamų pavyzdžių, taip pat daug ką galime. Bent jau iki trejų metų tėvai vaikams lyg kokie dievai, todėl verta suskubti pasinaudoti turima įtaka, vėliau ji palengva slops”, – pataria psichologė, vedanti dailės terapijos ir kūrybiškumo ugdymo užsiėmimus vaikams ir seminarus apie vaikų auklėjimą – jų tėvams.

123RF.com nuotr./Eismo įvykis
123RF.com nuotr./Eismo įvykis

Instrukcijos skatina priešgyniauti

„Kalbant apie saugų eismą su vaikiška auditorija, svarbu nepamiršti ir įvairių teigiamų paskatinimų, kurie gali padėti jaunam žmogui lengviau suprasti, ko iš jo tikimasi.

Tačiau jei vaikas savo tėvais pasitiki, tikėtina, kad jis išmoks ir saugaus eismo kelyje, jausdamas ir matydamas, kaip tėvai nuosekliai rūpinasi jo saugumu”, – sako V.Grigorjeva, kviesdama nepamiršti, kad vaikai mokosi ir iš blogų pavyzdžių, t. y. iš pažeidinėjančių kelių eismo taisykles. Taigi, į ką dar svarbu tėvams atkreipti dėmesį mokant vaiką saugaus eismo namuose?

Psichologė pataria vengti su vaiku kalbėti „instrukcijomis”, nes būtent jos skatina nepilnametį prieštarauti ir priešgyniauti taisyklėms, geriau kalbėti komentuojant taisyklių priežastis.

Klausydamas jūsų vaikas formuojasi supratimą, „kas gerai ir kas blogai", t. y. sutinka su tomis žiniomis be asmeninio išbandymo ir patikrinimo.

123RF.com nuotr./Eismo įvykis
123RF.com nuotr./Eismo įvykis

Apie galimus pavojus degalinėse

„Labai svarbu tėvams mažųjų nepalikti vienų, būti atidiems, vestis juos už rankos, nes degalinės teritorija ir degalų užpylimo zonos yra eismo judėjimo vieta. Vyresnius vaikus jau reikėtų mokyti ir įspėti, kad esame eismo judėjimo zonoje, kad reikia būti labai atidiems, stebėti judantį transportą, nebėgti prieš judantį automobilį, apeiti stovintį didesniu atstumu ir iš priekio, kad vairuotojas visada matytų einantį pėsčiąjį”, – dėmesį į gyvybei pavojingas situacijas degalinėse atkreipė R. Alekna, akcentavęs, kad ir degalų pylimą turėtų atlikti tik suaugusieji (vaikams draudžiama tai daryti).

V.Grigorjeva priduria: „Svarbu, kad taisykles, apie kurias kalbame, palydėtų žaidimai, dėlionės ar piešiniai. Vaikų smegenys neišvystytos tiek, kad viską analizuotų iš girdėtos informacijos. Taip pat paminėsiu, kad vaikai informaciją įsimena per įspūdžius, taigi, išnaudokite tai per jų žaidimus.

Įsivaizduokite, jog su atžala pastatote kelią, per kurį eina ir važiuoja skirtingi eismo dalyviai. Statiniu vaikas patenkintas, jaučiasi saugiai, patikimai, jo kūrinys naudingas, saugus ir jis nori jį prižiūrėti, saugoti, taigi, „pagauna” gerą įspūdį ir tenkina saviraiškos poreikį („aš – kelių statytojas”).

Įvedus į žaidimą personažą, kuris važiuos/eis netvarkingai, kels pavojų kitiems, griaus kelią, vaikas jausis nesaugiai, nes bus gadinamas jo pastatytas kūrinys, taip jis „pagaus” neigiamą įspūdį.

Jei įvesite į žaidimą dar vieną personažą ir paaiškinsite vaikui, kaip reikia elgtis, parodysite, kur reikia eiti, kaip važiuoti, vaikas vėl „pagaus” gerą įspūdį, nes nugalės „netvarką” ir patenkins saviraiškos poreiki („aš – kelių statytojas ir keliu eismo taisyklių žinovas”). Per šiuos įspūdžius – lengviau įsimins taisyklės.”

Šiemet edukaciniu projektu „Būk saugus kelyje” atkreipti jauniausių eismo dalyvių ir jų tėvų dėmesį siekia socialiai atsakingi verslo partneriai: „Girteka Logistics“, „Circle K“, „Volvo“, „Lietuvos policija”, „Gelbėkit vaikus.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Remiamas turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:50
01:14
00:27

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką