Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Profesionali vestuvių fotosesija: kiek kainuoja, kaip rasti gerą fotografą ir tinkamai pasiruošti

Vestuvės – gražiausia gyvenimo šventė, kurios emocingos laimės akimirkos užfiksuotos fotografijose liks ne tik šeimos albumuose, bet neretai būna viešinamos ir socialiniuose tinkluose. Tikintis geriausių rezultatų svarbu rasti tokį fotografą, su kuriuo nejausite įtampos ir baimės prieš kamerą, o jų paslaugų kainos priklauso nuo ne vieno aspekto. Taigi kaip išsirinkti ir nepermokėti?
Vestuvių fotosesija.
Vestuvių fotosesija. / Shutterstock nuotr.

Niekada nesako „šypsokitės“ ir „atsipalaiduokite“

Greta Kniežaitė-Novikovienė su fotoaparatu draugauja visą gyvenimą – augo apsupta pajūrio gamtos, todėl jos nuotraukose visada vyravo daug natūralaus grožio, o pradėjusi fiksuoti mokyklos renginius, pamėgo gaudyti gyvas emocijas. Studijuodama Vilniaus universitete Greta išsikėlė sau tikslą išmokti fotografuoti profesionaliai ir išvyko į Škotiją padirbėti, kad nusipirktų savo pirmąjį veidrodinį fotoaparatą.

„Norėjau pradėti fotografuoti vestuves, nes jau turėjau patirties fiksuodama šventes, šeimos ir asmenines fotosesijas. Viena mano kursiokė paprašė nufotografuoti jos vestuves – ir tai buvo pradžia, sulaukiau padėkų, rekomendacijų, klientų ratas pradėjo plėstis“, – prisimena Greta.

Asmeninio albumo nuotr./Greta Kniežaitė-Novikovienė
Asmeninio albumo nuotr./Greta Kniežaitė-Novikovienė

Pasak G.Kniežaitės-Novikovienės, jos nuotraukose daug emocijų, šilumos, jaukumo ir atsipalaidavimo – tai atspindi ir jos pačios charakterį: „Užsakydami vestuvių fotografijas didžioji dalis klientų sako, kad tai pirmoji jų fotosesija, todėl nerimauja, nežino, kaip pozuoti. Niekada nesakau dviejų žodžių: „šypsokitės“ ir „atsipalaiduokite“, nes tai sukelia priešingą efektą – dirbtinę šypseną ir susikaustymą.“

Fotosesijos kaina apie 1000 eurų

Greta teigia, kad fotografui svarbiausia mokėti bendrauti su klientais: „Esu nuoširdi, empatiška, didelė ekstravertė. Viską pastebiu kaip sakalo akimis ir matau, kur esu reikalinga. Mėgstu bendrauti, visada užkalbinsiu, bet niekada neįkyrėsiu. Fotografas į šventę turi įsijungti kaip dalyvis, kaip draugas, bet būti nematomas, kad svečiai atsipalaiduotų, nepastebėtų kameros, prieš kurią daugelis jaučia įtampą.“

Jaunųjų fotosesija paprastai užtrunka 3-4 valandas – tas laikas prabėga nepastebimai. „Žmonės susikaustę būna pirmąsias 10 minučių, atsipalaiduoti pavyksta kalbantis, kvailiojant, atliekant mini užduotėles“, – pasakoja fotografė.

Vienos valandos paslaugos įkainis 150-200 eur. Jei fotografuojama visa šventė, vidutiniškai reikia 6-8 val. darbo. Greta pataria pasilikti fotografą iki šventės pabaigos, kad būtų užfiksuoti fejerverkai, šampanas ir šokiai, kai svečiai atsipalaiduoja ir išryškėja gražiausios emocijos: „Tokios nuotraukos sukelia daugiausia šypsenų.“

Gretos Kniežaitės-Novikovienės nuotr./Gretos Kniežaitės-Novikovienės daryta nuotrauka.
Gretos Kniežaitės-Novikovienės nuotr./Gretos Kniežaitės-Novikovienės daryta nuotrauka.

Fotografijos gali atspindėti žmogaus istoriją

Gretos manymu, nuotrauka turi pasakoti konkretaus žmogaus istoriją, todėl ji nesivaiko madingų fotografavimo vietų: „Vestuvės yra svarbiausia gyvenimo diena, kuri turi užfiksuoti, kas svarbu jauniesiems, o ne ką nori matyti kiti. Siūlau nebijoti pakvailioti – su nuotakos suknele sėsti ant dviračio ar žiemą pračiuožti su snieglente užsidėjus šalmą – nuotraukos gali atspindėti žmogaus pomėgius, jų asmenybę.“ Pastaruoju metu tampa madinga atkartoti keletą kadrų tėvų vestuvių albumo – smagu matyti kaip keičiasi laikmetis.

Renkantis nuotakos suknelę, G.Kniežaitė-Novikovienė pataria atsižvelgti į savo asmenybę: „Jei renkatės klasikinę, fotosesija turėtų vykti autentiškuose pastatuose, senamiestyje, išpuoselėtame parke, jei mėgstate laisvesnius rūbus, kurie nevaržo judesių, patariu rinktis plazdančią suknelę, galbūt ne iki žemės, o šiek tiek žemiau kelių, kad fotosesijos metu galėtumėte laisvai judėti, pakelti rankas, šokinėti, bėgioti.“

Gretos Kniežaitės-Novikovienės nuotr./Gretos Kniežaitės-Novikovienės daryta nuotrauka.
Gretos Kniežaitės-Novikovienės nuotr./Gretos Kniežaitės-Novikovienės daryta nuotrauka.

Natūralumą vertinančios moterys kartais vengia ryškesnio vestuvinio makiažo, bet natūralioje šviesoje bruožai atrodo blankesni. „Visada patariu prieš vestuves atlikti bandomąją fotosesiją su makiažu, šukuosena ir nuotakos suknele. Paprastai šventei pradedama ruoštis prieš metus ar pusantrų, todėl pakanka laiko viską suderinti“, – sako fotografė.

Greta mano, kad šiais laikais profesionalios ir gražios nuotraukos yra svarbios, nes jos ne tik nugula į šeimos albumus kaip prisiminimas, bet ir viešinamos socialiniuose tinkluose.

Paslaugų kaina priklauso nuo fotografo patirties

Ainas Kazlauskas mėgėjiškai fotografuoja jau daugiau kaip du dešimtmečius, o profesionalia fotografija užsiima apie 10 metų. „Iš pradžių kartu su partnere Egle Ščerbinskaite kūrėme meninius projektus, buvome pastebėti ir įvertinti, žmonės pradėjo prašyti fotografavimo paslaugų.“

Asmeninio albumo nuotr./Ainas Kazlauskas
Asmeninio albumo nuotr./Ainas Kazlauskas

Pasak Aino, klientai pirmiausia domisi paslaugų kainomis, kurios gali būti labai skirtingos – pradedantieji, kurie dar tik pildo savo „portfolio“, savo paslaugas parduoda pigiau, o profesionalų, gyvenančių tik iš savo darbo, įkainiai gerokai didesni.

„Mūsų kaina priklauso nuo darbo valandų skaičiaus, sezoniškumo ir savaitės dienos (šeštadieniais brangiausia), paslaugų kiekio – ar naudojamas dronas, ar bus kuriamas fotoalbumas, fotofilmas“, – sako A.Kazlauskas.

Aino Kazlausko nuotr./Aino Kazlausko daryta nuotrauka.
Aino Kazlausko nuotr./Aino Kazlausko daryta nuotrauka.

Dažniausiai jauniesiems reikia pagalbos kaip pozuoti, kokius kurti režisūrinius pastatymus.

„Su Egle dirbame kaip komanda, ji bendrauja su jaunaisiais, kuria geras emocijas, todėl užfiksuotos akimirkos yra natūralesnės ir nesuvaidintos, žmonės nesijaučia susikaustę prie kameros objektyvą“, – pasakoja fotografas.

Ainas ir Eglė kuria ir savo meninius projektus, kuriuose patys tampa modeliais – tai leidžia geriau suprasti, kaip elgtis prieš kamerą. „Mes puikiai valdome natūralią ir dirbtinę šviesą, kad galėtume perteikti šventinę atmosferą, net jei fotografavimo sąlygos nėra idealios“, – teigia A.Kazlauskas.

Aino Kazlausko nuotr./Aino Kazlausko daryta nuotrauka.
Aino Kazlausko nuotr./Aino Kazlausko daryta nuotrauka.

Patarimai nuotakai ir vestuvių planavimui

Ainas jauniesiems pataria vestuvių dieną nepersistengti planuojant daugybę veiklų – skristi oro balionu, plaukti jachta, važinėtis prabangiu automobiliu.

„Ši diena ir taip pilna iššūkių, sunku viską detaliai suplanuoti, visada atsiranda nenumatytų aplinkybių. Kartais svečiai įteikia netikėtą dovaną – siurprizą, pvz., skristi malūnsparniu ir taip suardo visos dienos planus, tad geriau to nedaryti nepasitarus su jaunaisiais.“

Aino Kazlausko nuotr./Aino Kazlausko daryta nuotrauka.
Aino Kazlausko nuotr./Aino Kazlausko daryta nuotrauka.

Dar vienas fotografo patarimas nuotakai – prieš vestuves geriau neeksperimentuoti su nauja kosmetika, nedaryti naujų kosmetologinių procedūrų, depiliacijos, nekeisti plaukų spalvos ar kirpėjos, nes gali kilti alerginių reakcijų, nepavykti sukurti stilingo įvaizdžio ir pan.

Mergvakario ar bernvakario geriau neatidėti paskutinei savaitei iki vestuvių, nes ne taip retai pasitaiko traumų, apkartinančių šventinę dieną.

Pasak Aino, fotografas yra vestuvių dalis, kaip ir muzikantas ar šventės vedėjas: „Kol Lietuvoje dar gyvos tradicijos, kai žmonės nori pasidžiaugti švente su savo artimaisiais, tol ir fotografų paslaugos bus reikalingos. Fotografijose užfiksuotos emocijos, profesionaliai parinktas rakursas, šviesa ir vieta, žmonėms lieka kaip ilgai džiuginantis prisiminimas.“

Aino Kazlausko nuotr./Aino Kazlausko daryta nuotrauka.
Aino Kazlausko nuotr./Aino Kazlausko daryta nuotrauka.

Vestuvių dieną jaunieji su fotografu praleidžia daugiau laiko nei su tėvais

Simona Simonavičė vestuves fotografuoja kartu su vyru Dainiumi, kuris ir paskatino ją prieš 8-erius metus tapti profesionale: „Dirbant dviese vienam žmogui nereikia teleportuotis tuo pačiu metu į kelias skirtingas vietas. Esame puiki komanda, nes skirtingi požiūriai, rakursai ir pagalba vienas kitam garantuoja, kad užfiksuosime visas svarbiausias, emocingiausias šventės akimirkas. Vestuvių dieną jaunieji būna kosmose, o mes daug dėmesio skiriame jų svečiams, mažoms istorijoms ir detalėms, kurių per jaudulį žmonės nespėja pamatyti.“

Viktorijos Gajauskaitės nuotr./Simona Simonavičė su vyru Dainiumi.
Viktorijos Gajauskaitės nuotr./Simona Simonavičė su vyru Dainiumi.

Kaip išsirinkti savo fotografą? Simona pataria, kad pirmiausia reikėtų suplanuoti preliminarų biudžetą ir nuspręsti, ką norite užfiksuoti vestuvių dieną: „Kas jums svarbu: klasika, minimalizmas, bohemiškas stilius ar žaismingumas? Bėgiojimas pievomis, pasimatymas mieste, festivalis basomis kojomis prie ežero su draugų kompanija, picos valgymas kavinėje? O gal dramatiški, žurnalo viršelio verti kadrai?“

Simona teigia, kad fotografija yra kūrybinė sritis, todėl kiekvienas ieško, kas artimiausia jo estetikos supratimui: „Esu įsitikinusi, kad svarbu atrasti tokį fotografą, kurio ne tik nuotraukos, bet ir asmenybė jums būtų artimi. Vestuvių dieną su fotografu praleisite gal net daugiau laiko, nei su savo tėvais, todėl tarp jūsų turi būti pasitikėjimas ir susikalbėjimas.“ Simonos visos dienos darbas kainuoja nuo 1100 eurų.

„SimSim foto“ nuotr./„SimSim foto“ vestuvių fotosesijos akimirka
„SimSim foto“ nuotr./„SimSim foto“ vestuvių fotosesijos akimirka

Tampa madingas dokumentinis stilius

Birželį prasideda aktyvus vestuvių fotografavimo sezonas, trunkantis iki rugsėjo, o fotosesijų rezervacijos pildomos jau kitų metų vasarai, nes daugelis šventę planuoja iš anksto.

„Dirbdami vestuvėse 10 val. nufotografuojame apie 6-8 tūkstančius nuotraukų. Jas visas reikia peržiūrėti, atrinkti skaniausius perliukus, retušuoti, sudėlioti į dienos istoriją. Šis darbas perkeliamas rudeniui“, – savo darbo užkulisius atveria Simona.

MineMi nuotr./Simona Simonavičė.
MineMi nuotr./Simona Simonavičė.

Pastaraisiais metais išryškėjo tendencija trumpinti poros fotosesijos laiką. „Jaunieji nori daugiau gyvo reportažo, nesupozuotų kadrų medžiojimo, o ne ilgos, varginančios fotosesijos atsiskyrus nuo svečių. Dokumentinis fotografijos stilius vis labiau dominuoja ir visame pasaulyje, kai fotografas tampa nematomu stebėtoju, fiksuojančiu natūralias reakcijas. Mažiau režisavimo, daugiau tikrumo – tai man labai patinka“, – sako fotografė.

„SimSim foto“ nuotr./„SimSim foto“ vestuvių fotosesijos akimirka
„SimSim foto“ nuotr./„SimSim foto“ vestuvių fotosesijos akimirka



Vis dar madingi „sulieti“ kadrai, siekiant pabrėžti judesį, spontaniškumą, dinamiškumą ir momento netobulumą. „Emocija nugali perfekcionizmą. Mano fotografuojamose vestuvėse vis daugiau jausmingų humanistinių ceremonijų gamtos apsuptyje. Gerokai dažniau, nei anksčiau, per ceremoniją susigraudina net vyrai“, – sako Simona.

„SimSim foto“ nuotr./„SimSim foto“ vestuvių fotosesijos akimirka
„SimSim foto“ nuotr./„SimSim foto“ vestuvių fotosesijos akimirka

Dirbtinis intelektas fotografams – ne konkurentas

Vis labiau tobulėjant dirbtiniam intelektui tarp fotografų pasigirsta būgštavimų, kad jie bus nebereikalingi. Simona įsitikinusi, kad be žmogaus kūrybiškumo DI netenka vertės.

„Photoshop‘as gali jaunuosius „įklijuoti“ į bet kokį peizažą, bet dirbtinis intelektas nesukurs emocijos, ryšio, santykio tarp žmonių, – teigia Simona. – Fotografų visada reikės, tik jie turi judėti su technologijomis, neužpelkėti, pasitelkti dirbtinį intelektą kaip kūrybinį partnerį, o ne konkurentą. Patirties, fotografo žvilgsnio ir gebėjimo visiškai paprastą vietą paversti nepaprasta – to nesugebės nukonkuruoti išmanieji robotai.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas