Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 20d. 16:31

Psichologė: kaip padėti paaugliui išgyventi tėvų skyrybas

Nesutariantys tėvai
123RF.com nuotr. / Nesutariantys tėvai
Moksliniai tyrimai rodo, kad net suaugę vaikai sunkiai išgyvena tėvų skyrybas, nes tai reikalauja nemažai pastangų prisitaikyti prie pokyčių. „Kartais tam prireikia net psichologinės pagalbos, nes keičiasi labai daug dalykų. Lygiai taip pat jaučiasi ir paaugliai, nes jie jaučiasi nesaugūs, dėl to kyla įvairios neigiamos reakcijos ir emocijos“, – teigia pranešime žiniasklaidai Mykolo Romerio universiteto (MRU), Žmogaus ir visuomenės studijų fakulteto, Psichologijos instituto profesorė, knygos „Myliu ir mamą, ir tėtį“ autorė prof. Jolanta Sondaitė.

Naujausiame universiteto tinklalaidės „Tėvų kanalas“ epizode MRU Psichologijos bakalauro, Teisės psichologijos magistrantūros, Verslo psichologijos magistrantūros ir Mediacijos magistrantūros studijų programų dėstytoja kalba apie tėvų skyrybų procesus, analizuoja situacijas ir diskutuoja apie tai, kaip išvengti arba bent jau sumažinti žalojantį skyrybų poveikį savo vaikams.

Paauglystė ir lytinė branda yra tas metas, kai reaguojama į aplinką ir jos pokyčius itin jautriai. Ankstyvoje paauglystėje į tėvų skyrybas yra reaguojama labai jautriai, o jei paauglystė yra vėlyva, tada vaikai bando suprasti tėvų skyrybų priežastis. Tačiau gali atsirasti noras kritikuoti ir kaltinti vieną iš tėvų, ypač tą, kuris buvo skyrybų iniciatorius. Tada gali nukentėti bendravimas su vaiku. Dėl to tėvams tenka labai didelė atsakomybė to ryšio neprarasti skyrybų metu.

Asmeninio albumo nuotr./Jolanta Sondaitė
Asmeninio albumo nuotr./Jolanta Sondaitė

„Viena dažniausių klaidų, kurias daro besiskiriantys tėvai, yra staigus išsikraustymas iš namų, nepakalbėjus apie tai su savo paaugliais vaikais. Dėl to jie labai įsiskaudina ir vėliau užtrunka labai daug laiko, kai norima atstatyti tarpusavio santykius. Patariu iš anksto paruošti vaiką ar vaikus planuojant išsikraustyti vienam iš tėvų. Kitu atveju paaugliui lieka emocinės žaizdos visam likusiam gyvenimui, nes jis traktuoja, kad jį išdavė ir paliko vienas iš tėvų.

Kita klaida – pateikti paaugliui skyrybų priežastis kaip kaltinimus vienam iš tėvų. Paauglys dažnai tapatinasi su tos pačios lyties tėvu ir asmeniškai priima neigiamas emocijas ir kaltinimus. Bet koks kalbėjimas apie skyrybas, turėtų būti konstruktyvus“, – savo įžvalgomis dalinosi MRU profesorė.

Geriausia, kad abu tėvai kartu kalbėtų su savo vaikais, o jei tai yra skirtingo amžiaus vaikai, tuomet reiktų kalbėtis su kiekvienu iš jų atskirai. Svarbu vaikui pasakyti, kad mes ir toliau rūpinsimės ir mylėsime tave, nepaisant būsime kartu ar atskirai. Jei kartu kalbėtis su vaikais neišeina, tuomet svarbu, kad vienas iš tėvų imtųsi iniciatyvos ir paaiškintų, kad tėvams drauge gyventi yra per sunku ar sudėtinga.

Dažniausios paauglių reakcijos į tėvų skyrybas

Anot J.Sondaitės, pirma paauglių reakcija į tėvų skyrybas dažniausiai pasireiškia įvairiomis formomis. Viena iš jų gali būti neigimas, kad lyg ir nėra jokios reakcijos. Skyrybos šiais laikais yra gana dažnas reiškinys, tad dažnai paauglių aplinkoje yra draugų, kurių tėvai yra išsiskyrę, todėl jie gali įžvelgti ir tam tikrą naudą. Dažnu atveju tėvai labai stengiasi vaikams kompensuoti dėmesio stoką brangiais pirkiniais ar kelionėmis. Būna ir tokių atvejų, kad paaugliai pasirenka gyventi su tuo iš tėvų, kuris yra mažiau reiklus.

Pavyzdžiui, jei tėvas yra liberalių pažiūrų ir leidžia rinktis – nori ruošti namų darbus ar neruošti, o mama yra ta, kuri prižiūri ir labiau kontroliuoja, vaikas gali rinktis gyventi su tėvu, nes ten daugiau laisvės. Todėl be galo svarbu, kad tėvai bendradarbiautų nustatydami taisykles, nes kitaip sukontroliuoti paauglio elgesį bus be galo sunku. To gali nenutikti, jei vaikas turi savo interesus, mėgstamas veiklas ar draugus, rodančius teigiamą pavyzdį.

Kita gana dažna reakcija yra pyktis ir agresija, kuri gali pasireikšti ir smurtavimu mokykloje. Dažnai pyktis gali būti nukreiptas ir į patį save, kuomet paauglys pradeda save žaloti, vartoti alkoholį ar kitas psichotropines medžiagas. Taip jis reikalauja dėmesio ir supratimo. Todėl labai svarbu, kad būtų sudaryta saugi erdvė, kurioje paauglys galėtų išreikšti susikaupusias neigiamas emocijas. Nemažiau svarbu būti šalia vaiko, kai jam to labiausiai reikia. Taip pat dažnai paaugliams kyla noras keršyti tėvams ar nenoras bendrauti. Tokiu atveju reikėtų nenustoti jam rodyti dėmesio, kad jis žinotų, jog visada galės kreiptis į tėvą arba motiną ir bus priimtas. Tėvams reikia būti labai lankstiems ir domėtis vaiko interesais.

Svarbu prisiimti atsakomybę

Esminis klausimas, kylantis tėvams: kaip praeiti skyrybų procesą tokiu būdu, kad jis mažiausiai sukeltų neigiamų pasekmių vaikams? Nesvarbu, koks vaikų amžius, svarbu, kad tėvai būtų nusiteikę bet kokiu atveju apsaugoti tolimesnius tėvų ir vaikų santykius. Tačiau tam reikėtų turėti tam tikrų žinių ir kompetencijų, todėl retai tenka matyti tokias skyrybas, kurių metu vaikai jaučiasi apsaugoti ir atsižvelgiama į jų poreikius bei savijautą. Dažniau girdime abipusius konfliktus ir kaltinimus, kurie labai žaloja vaikus. Jie jaučia stiprų ryšį su abiem tėvais, dėl to reikėtų tinkamai pasiruošti ir stengtis neįvelti vaikų į tarpusavio konfliktus.

„Klaidinga traktuoti, jog skyrybos įvyko dėl vieno iš tėvų kaltės. Dažnai skyrybos – žymiai ankstesnio santykių griuvimo proceso pasekmė. Atsiradus trečiam asmeniui, svarbu prisiimti atsakomybę ir mokėti atsiprašyti. Liūdniausia, kai tėvai, užsitęsus skyrybų procesui, stengiasi „papirkti“ vaiką, siekdami jo palankumo, nes dažnai paaugliai dalyvauja ir teismo posėdžiuose, kuriuose yra svarstoma vaiko gyvenamoji vieta, su kuriuo iš tėvų jis gyvens. Dažnu atveju atsitinka taip, kad tėvai, vengdami finansinės atsakomybės, stengiasi sulaukti teismo sprendimo savo naudai, o vėliau nepaiso vaiko interesų, nevykdo savo įsipareigojimų“, – savo, kaip mediatorės patirtimi, dalijosi psichologė.

Ypač vaikui sunku, kai tenka priimti naujus tėvų partnerius. Tam reikia laiko. Labai svarbu yra tai, kokį elgesį tėvai demonstruoja, nes nuo to priklausys, kaip vaikui ateityje seksis sukurti romantinius santykius ir šeimą. Svarbu, kad tėvai po skyrybų veiktų kaip komanda ir kartu spręstų vaikų reikalus.

Vaikams itin svarbus yra saugumo poreikis. Be galo svarbu, kad tėvai skyrybų procese tinkamai pasirūpintų savo emociniais poreikiais, kad šalia esančių vaikų nepaverstų savo psichologais ar partneriais, kuriems užkrautų savo neigiamas emocijas bei atsakomybę už savo veiksmus. Tada jie gebės išklausyti ir patenkinti vaiko poreikius. Reikėtų nepamiršti išlaikyti tarpusavio pagarbą ir vaikui psichologiškai leisti mylėti abu tėvus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:50
01:14
00:27

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką