-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rugsėjis darželiuose: tėvai jaudinasi, kad negalės mažylių palydėti į grupes, psichologai ramina

Šis rugsėjis kitoks bus ne tik mokiniams bei mokytojams: iššūkiai laukia ir darželiuose. Pirmą kartą į lopšelius išeisiančių mažylių tėvai neslepia didžiulio nerimo: ne visur bus galima palydėti mažylį iki grupės, jau nekalbant apie galimybę pirmomis dienomis padėti vaikui apsiprasti grupėje. Tuo tarpu darželių vadovės ir psichologės tėvus ramina ir ragina pasistengti be nerimo priimti situaciją ir labiau pasitikėti savo vaikais.
Lopšelis-darželis „Dvarelis“
Lopšeliai-darželiai gana skirtingai rengiasi mažylių adaptacijos laikotarpiui. Iššūkių bus ir auklėtojoms, ir tėvams. / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Rugsėjį mūsų dvimetis išeis į darželį. Nauja aplinka, nepažįstama nei mums, nei vaikui. Stresą, kuris būtų normalus tokiomis aplinkybėmis, stiprina pandemija. Paprastai adaptacijos metu mamos galėdavo kurį laiką su vaiku pabūti grupėje, pamatyti, kokios sąlygos, susipažinti su auklėtojomis, plačiau papasakoti apie vaiką. Dabar viskas kitaip. Atvesti vaiką iki darželio durų ir viskas. Kitur nė to negalima“, – 15min pasakojo klaipėdietė Vaida.

Susirinkime nuramino tėvus

Į susirinkimą darželio kieme pakviesta motina iš darželio sekretorės išgirdo, kad šį rudenį sąlygos bus kitokios ir viskas „tik griežtės“.

„Susirinkimas vyko lauke. Visos mamos nerimavo tik dėl vieno: ar iš tiesų tėvai nepamatys nei grupių, negalės pabūti su mažyliais. Labai nudžiugome, kai direktorė nerimą išsklaidė: pirmąsias dvi savaites mamos galės palydėti vaikus į grupes, kurį laiką pabūti su jais. Tai jau yra labai daug“, – džiaugėsi klaipėdietė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darželiuose vaikai daugiau laiko leis lauke
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darželiuose vaikai daugiau laiko leis lauke

Plungėje į lopšelį dukrytę vesianti Dovilė pasakojo, kad čia darželio vadovybė adaptacijos laiku leis vaikus atvesti į grupes, padės jiems įžengti į grupę.

Tada mes turėsime išeiti. Auklėtojos sakė, kad vaikui nenurimus 15-ai minučių, bus skambinama tėvams

„Tada mes turėsime išeiti. Auklėtojos sakė, kad vaikui nenurimus 15-ai minučių, bus skambinama tėvams“, – pasakojo moteris. Ji neslėpė, kad toks įvardytas laikas, po kurio bus skambinama tėvams, pasirodė gana trumpas. „Nuskambėjo gana keistai, ar nebus pernelyg greitai pasiduodama? Vyresnėlio adaptacija buvo gana komplikuota, verkdavo jis ir po valandą, tačiau auklėtojos neskubėdavo skambinti ir kviesti mus“, – stebėjosi pašnekovė. Vis dėl to ji buvo patenkinta, kad apskritai darželiai dirba ir ji galės eiti į darbą. „Sutinku, kad dabartiniu metu apskritai reikia džiaugtis, kad darželiai dirba. Tikiuosi po mėnesio neteks vėl namie sėdėt“, – kalbėjo Dovilė.

Vilnietė Julija pasakojo, kad jiems susirinkimo metu buvo pasakyta: vaikus auklėtojos pasitiks lauke, tėvai į pastatą nebus įleidžiami. „Priimta griežta tvarka, bet tokia yra darželio veikimo sąlyga“, – 15min teigė moteris.

Atsižvelgs į vaiko poreikius

„Kaip mes pasitinkame rugsėjį? Žinoma, džiaugsmingai! Rūpesčių netrūksta, bet džiaugiamės, kad galime dirbti“, – 15min teigė lopšelio-darželio „Žilvitis“ Klaipėdoje vadovė Loreta Žiliuvienė. Ji teigė, kad šiame darželyje priimtas sprendimas, kad adaptaciniu laikotarpiu lopšelinukų tėvams nereikės atžalų palikti prie tvoros.

Kito uostamiesčio lopšelio-darželio „Radastėlė“ vadovė Diana Varkalienė 15min pasakojo, kad iššūkių patyrė dar gegužės 18-ąją, kai lengvinant karantino sąlygas leista dirbti darželiams.

„Reikėjo peržiūrėti teritorijas, atrasti kelius, kas kur ir kaip eis“, – pasakojo ugdymo įstaigos vadovė. Vasarą vaikai daugiau laiko leido lauke, buvo sužymėtos teritorijos.

Rugsėjį, anot D.Varkalienės, laukiama didžiausio iššūkio – mažųjų lankytojų ir jų adaptacijos. Ruduo įprastai būna triukšmingesnis, kol priprantama prie tvarkos darželiuose, atsisveikinti su tėvais be ašarų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darželyje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Darželyje

„Norime nuraminti tėvus, kad vaikučiai bus pasitinkami. Didesnieji su tėvais atsisveikins lauke ir į grupę nueis su auklėtoja. Mažiukus kurį laiką tėvai galės nuvesti iki grupės“, – apie tvarką pasakojo direktorė.

Vasarą vaikus auklėtojos pasitikdavo lauke. Tokia praktika pasiteisino. Pastebėta, kad vyresnieji netgi įgavo daugiau pasitikėjimo savimi ir mielai patys nueidavo iki savo grupės žaidimo aikštelės, kur laukdavo auklėtoja.

Vasarą „Radastėlės“ vaikai daugiau laiko leido lauke. Pandemijai tęsiantis ir toliau bus stengiamasi daugiau laiko leisti lauke, perkelti ten ir ugdymo programą.

Lopšelio-darželio „Puriena“ vadovė Virginija Letukienė teigė, kad šie metai nėra kažkokie išskirtiniai.

„Viskas bus kaip ir kiekvienais metais. Mes propaguojame praktiką, kad tėveliai į grupę įleidžiami tik išskirtiniais atvejais. Paprastai atveda iki grupės ir gražiai atsisveikina. Ir šiemet, jei matysime, kad vaikui labai reikia mamos, paisysime vaiko gerovės ir mamą trumpam įleisime. Adaptacijos laikotarpiu į grupę kas savaitę įleisime po 2-3, jei viskas gerai – 5 naujus vaikus“, – pasakojo direktorė.

Darželis suprojektuotas taip, kad tėvai, vesiantys vaikus, daug kontaktų neturės. „Grupės pakankamai izoliuotos. Vasarą jau matėme, kad galime pakankamai tvarkingai dėlioti srautus. Tad didelių naujovių rugsėjį nelaukia“, – teigė V.Letukienė.

Psichologė: „Per ilgai užsibūti mamai ar tėčiui – nepatariama“

Klaipėdos pedagoginės psichologinės tarnybos Ikimokyklinio ugdymo psichologinės pagalbos psichologė Žaneta Simutytė-Jogminienė teigė, jog tai, kaip vaikas pasiliks darželyje – labai priklauso nuo jo paties brandos ir tėvų pasirengimo.

Vilniaus m. saviv. nuotr./Darželyje
Vilniaus m. saviv. nuotr./Darželyje

„Tėvai paprastai geriausiai jaučia, kaip jų vaikams seksis pritapti naujoje aplinkoje. Auklėtojos taip pat savo profesionaliu žvilgsniu gali nesunkiai pamatyti, kuriam vaikui adaptacija gali būti kiek sudėtingesnė, o kuriam atsiskyrimas nuo tėvų bus lengvesnis ir jis puikiai įsilies į kolektyvą“, – teigė specialistė.

Anot jos, natūralu, kad kai kuriems vaikams reikės daugiau laiko apsiprasti darželio aplinkoje.

„Tačiau tas laikas, kol mama būna kartu su vaiku grupėje, neturi užsitęsti. Vaikui ilgainiui atrodys, kad mama grupėje – normalu. Tačiau vieną dieną vis tiek ateis tas laikas ir mama turės išeiti. Adaptacijos procesas – ar mama išeis greičiau, ar vėliau –vis vien vyks savo tempu. Todėl geriau neužsibūti – atvesti vaiką ir atsisveikinti prie grupės“, – kalbėjo pašnekovė.

Psichologės teigimu sveikintinas ir sprendimas nebeleisti vaikams į grupes nešiotis žaislų. Geriau „mylimuką“ susirasti grupėje ir žinoti, kad kas rytą atėjus į grupę jis lauks vaiko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius