Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Teisininkas atsako. Atostogos po skyrybų – kaip pasidalinti vaikus?

Tėtis su vaiku
123RF.com nuotr. / Tėtis su vaiku
Šaltinis: 15min
0
A A

Vienas iš iššūkių, su kuriais susiduria išsiskyrusi šeima, yra rasti būdą, kaip abiem tėvams palaikyti sveikus ir gražius santykius su vaikais. Atostogos turėtų būti poilsio metas, užpildytas juoko, meilės ir įspūdžių. Deja, skyrybų atveju atostogų malonumus dažnai apkartina buvusių sutuoktinių kivirčai, kurie pasiekia ir teismus.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Rekomendacijas parengė advokatų profesinės bendrijos „Iustum” advokatė Rūta Žukaitė

CK 3.156 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad tėvai turi lygias teises ir pareigas savo vaikams, nesvarbu, gimė vaikas susituokusiems ar nesusituokusiems tėvams, jiems santuoką nutraukus, teismui pripažinus ją negaliojančia ar tėvams gyvenant skyrium.

Tai reiškia, kad net ir nesusituokę ar negyvendami kartu, tėvai yra vienodai atsakingi už vaiko auklėjimą ir tinkamų jo raidos sąlygų sudarymą. Visi su vaikų auklėjimu susiję klausimai sprendžiami bendru tėvų sutarimu. Tik tuo atveju, jeigu tėvai nesusitaria, ginčijamą klausimą sprendžia teismas (CK 3.165 straipsnio 3 dalis).

Šie patarimai leis išvengti konfliktų ir tinkamai pasiruošti poilsiui su vaikais be papildomo teismo įsikišimo.

Asmeninio archyvo nuotr./Advokatė Rūta Žukaitė
Asmeninio archyvo nuotr./Advokatė Rūta Žukaitė

1. Planuokite ir susitarkite dėl atostogų su vaikais iš anksto

Ankstyvas susitarimas dėl konkretaus atostogų laiko leidžia išvengti streso ir netikėtumų. Neabejotina, kad ne tik jūs, bet ir vaikų tėvas/motina planuoja savo ir vaikų poilsį vasarą. Vaikai (ypač vyresnio amžiaus) taip pat neretai turi tvirtą nuomonę, kur ir kaip norėtų praleisti atostogas.

Pirma, susitarkite, kaip padalysite vaikų atostogų laiką. Vyresnio amžiaus vaikai gali praleisti atostogas jas skiriant į dvi dalis (pusė atostogų su vienu iš tėvų, pusė – su kitu). Jaunesniems vaikams dviejų savaičių nepertraukiamas laikas su vienu iš tėvų yra optimalus. Ilgesnis negu dviejų savaičių išsiskyrimas su mama ar tėčiu gali būti skausmingas, todėl užtikrinkite, kad vaikai turėtų galimybę palaikyti ryšį su abiem tėvais. Nepersistenkite – jeigu vaiko nematėte ištisus metus, nereikalaukite praleisti su juo kelių mėnesių. Kaip elgtis, jeigu vaikas atsisako praleisti atostogas su vienu iš tėvų? Spręskite šį klausimą kartu, diskutuokite, nepaverskite jo dar vienu mūšio „mama prieš tėtį“, „tėtis prieš mamą“ etapu.

Nepersistenkite – jeigu vaiko nematėte ištisus metus, nereikalaukite praleisti su juo kelių mėnesių.

Antra, sudarykite atostogų kalendorių, kuriame būtų pažymėtos jūsų ir buvusio sutuoktinio planuojamos kasmetinės atostogos bei vaikų darbotvarkė (stovyklos, vizitai pas senelius, gimtadieniai ir pan.). Jeigu neturite konkretaus plano, susisiekite su kitu tėvu, išklausykite jo lūkesčius ir norus. Įtraukite į planavimo procesą ir vaikus (ypač vyresnius). Būkite kūrybingi ir pasistenkite surasti būdą abiems tėvams kokybiškai pailsėti.

Žinant konkretų atostogų laiką, lengviau numatyti galimas veiklos rūšis, be to, abu tėvai žinos, ko tikėtis vienas iš kito.

Jeigu susitarimo pasiekti nepavyksta, galite prašyti teismo pagalbos. Nepamirškite, kad teismo procesai užtrunka, todėl pagalbos kreiptis derėtų kuo anksčiau.

TAIP PAT SKAITYKITE: Teisininkas atsako. Teisėtas vaiko išsivežimas į užsienį: kada, kieno ir kokios formos sutikimas reikalingas

Galima bendravimo tvarka:

  • vaikai su tėvu/motina būna 14 paeiliui einančių dienų tėvo/motinos kasmetinių atostogų metu;
  • tėvas/motina apie savo atostogų dienas, per kurias pageidauja būti su vaikais, vaikų motiną/tėvą įspėja prieš 1 mėnesį. Tėvas/motina savo atostogų su vaikais periodui vaikus pasiima pirmą atostogų dieną 9 val. ir grąžina paskutinę atostogų dieną 18 val.
  • Tėvas/motina informuoja motiną/tėvą apie numatomų su vaikais atostogų vietą ir pobūdį; motina/tėvas pateikia tėvui/motinai turimus vaikų drabužius, kitus vaikų asmeninius daiktus ar dokumentus, reikalingus atostogoms.

Trečia, jeigu ketinate keliauti – iš anksto įsitikinkite, ar turite visus reikiamus dokumentus, sutuoktinio sutikimą kelionėms į užsienį. Abu tėvai teise laisvai vykti į užsienį su vaikais turėtų naudotis netrukdomai (be sutikimo davimo), jei tai patenka į nustatytos teismo bendravimo tvarkos ribas (pvz., jei nustatyta, kad tėvas (motina) turi teisę į 20 dienų atostogų su vaikais trukmę, ši teisė neturėtų būti ribojama teritorijos aspektu, išskyrus atvejus, kai teismas nustato išimtines aplinkybes, kurios pateisintų šios teisės ribojimus).

Kitais atvejais tėvas (motina), su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, turi teisę spręsti dėl vaiko laikino išvykimo, iš esmės nepažeidžiant kito tėvo (motinos) bendravimo tvarkos, t. y. jam nereikalingas skyrium gyvenančio tėvo sutikimas. Skyrium gyvenantis tėvas (motina), siekiantis su vaiku laikinai išvykti į užsienį kita negu nustatyta bendravimo tvarka, turėtų gauti tėvo (motinos), su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, sutikimą (rekomenduojama gauti rašytinės/elektroninės formos sutikimą, kuris galėtų patvirtinti sutikimo davimo faktą).

2. Laikykitės susitarimų

Jeigu iškyla netikėtų kliūčių, informuokite vaikų tėvą/motiną kuo skubiau. Jeigu tik galima, susitarkite raštu dėl atostogų laiko perkėlimo.

3. Būkite lankstūs

Net jeigu turite teismo sprendimą, nustatantį griežtą ir išsamią bendravimo su vaikais tvarką, būkite lankstūs. Konkrečios datos ir valandos rūpi tėvams, bet ne vaikams. Jeigu vaikas nori į krepšinio stovyklą jūsų bendravimo su juo laiku, susitarkite dėl vėlesnio susitikimo. Mąstykite, ko norėtų vaikas, o ne jūs ar jūsų buvęs sutuoktinis.

4. Pirmiausiai pagalvokite apie vaiką

Nepamirškite, kad jūs išsiskyrėte su savo buvusiuoju, bet ne su vaikais. Tikėkimės, meilė vaikams yra didesnė negu jūsų noras išvengti bendravimo su buvusiu partneriu.

Net jeigu turite teismo sprendimą, nustatantį griežtą ir išsamią bendravimo su vaikais tvarką, būkite lankstūs. Konkrečios datos ir valandos rūpi tėvams, bet ne vaikams.

Praleiskite atostogas taip, kad vaikai turėtų gražiausius atsiminimus. Išnaudokite šį laiką prasmingai. Atostogos su vaikais neturėtų pavirsti į tėvų varžybas. Vaikams šauniausios atostogos būna tos, kurios kupinos įspūdžių, staigmenų, tradicijų kūrimo. Joks elektroninis prietaisas ar kitas dovanotas žaislas nepakeis jūsų buvimo kartu.

Imdami vaiką iš jo įprastos gyvenamosios vietos, gerbkite kito tėvo jausmus. Įsitikinkite, kad vaikų tėvas/ motina turi pakankamai informacijos apie jūsų planus ir galimybę su jumis susisiekti. Beje, pirkdami dovanas vaikui (pvz., naują žaidimų sistemą, gyvūnėlį ar pan.), būkite išmintingi ir pasitarkite su buvusiu sutuoktiniu – galbūt tokie siurprizai neturėtų iškeliauti iš jūsų namų.

Jeigu perduodate vaiką, įsitikinkite, kad jis turi visus būtiniausius daiktus (drabužius, higienos priemones, vartojamus vaistus), mėgstamus žaislus ir pan. Pakeisti aplinką (net ir trumpam) be mėgstamų daiktų yra dar didesnis stresas. Padrąsinkite vaikus ir palinkėkite smagių atostogų su tėvu (mama), leiskite jiems pasijausti saugiai (dažnai vaikai jaučia kaltę, palikdami tėvą, su kuriuo gyvena, o tai gali apkartinti atostogų nuotaiką).

Jeigu jūsų vaikas leidžia atostogas su skyriumi gyvenančiu tėvu (motina), gerbkite jų laiką kartu. Sutarkite iš anksto, kaip susisieksite su vaikais (pvz. kiekvieną vakarą paskambinsite sutartu laiku aptarti dienos įspūdžių). Venkite reguliuoti kiekvieną žingsnį: keletas dienų be įprastos tvarkos, švarių kojinių ar pica vakarienei dar nei vieno nesužalojo.

Bendradarbiaukite, venkite bet kokio nereikalingo streso, o vaiko interesus iškelkite į pirmąją vietą.

5. Konfliktuokite tyliai ir raštu

Svarbiausias aspektas, sprendžiant klausimus su konfliktišku sutuoktiniu, – neperkelti ginčų jūsų vaikams. Atostogų laikas yra laikas skirtas tik jums, todėl neapsunkinkite jo istorijomis apie jūsų ir buvusio sutuoktinio bendravimo subtilybes (tai tik sukurs įtampą ir apkartins atostogų malonumus).

Konfliktus sus sutuoktiniu fiksuokite (el. paštu, SMS žinutėmis, ranka rašytais pranešimais ir pan.). Pvz., jei sutuoktinis telefonu praneša, kad nepaims vaikų sutartą valandą, atrašykite jam, persakydamas pokalbio turinį ir nurodydamas, kad su tuo nesutinkate.

6. Po atostogų

Vaikus grąžinę į jų nuolatinę gyvenamąją vietą, jų nepamirškite! Likite pasiekiami ir palaikykite ryšį.

TAIP PAT SKAITYKITE: Teisininkas atsako. Ar vaikas gali pasirinkti, su kuriuo iš tėvų gyventi po jų skyrybų?

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką