Metinė prenumerata tik 7,99 Eur! Trumpiausiai nakčiai - mažiausia kaina!
Išbandyti

Teisininkas atsako. Po skyrybų dukra nenori gyventi su mama. Ar galima pakeisti vaiko gyvenamąją vietą ir alimentų dydį?

Turite klausimų, kurie padėtų sureguliuoti šeimos reikalus – santykius, turto klausimus, vaikų išlaikymo niuansus ir pan.? Rašykite gyvenimas@15min.lt – mes persiųsime teisininkui, kuris atsirinks klausimus ir atsakys.
Tėvas su dukra
Tėvas su dukra / „Scanpix“ nuotr.

Klausimas

Su žmona išsiskyrėm prieš kelis mėnesius, vaiko globa buvo paskirta motinai. Tačiau šiandien dukra labiau yra linkusi laiką leisti pas mane ir, atėjus laikui išvykti pas mamą, tampa labai liūdna, nenoriai ten važiuoja.

Kiek teko kalbėti su dukra, ji ne kartą paminėjo, jog jaučiasi nelaiminga ir nemylima. Motina dėmesį skiria savo naujajam draugui, mokslams, pramogoms, o dukrai tenka laiką leisti vienai arba su mamos naujuoju draugu.

Kaip įmanoma būtų išspręsti vaiko priežiūros/globos klausimą, kad tai atitiktų vaiko interesus? Taip pat kyla klausimas dėl išlaikymo vaikui, kadangi jeigu dukra pusę mėnesio ir daugiau praleidžia gyvendama su manimi, nemanau, kad visi mano pervedami pinigai yra naudojami vaiko išlaikymui.

15min Gyvenimo skaitytojas

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Jankauskas ir partneriai“ advokatė Jūratė Šlitė

Visų pirmą, svarbu paminėti, jog atsižvelgiant į tai, jog teisiniai santykiai dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo yra tęstinio pobūdžio, Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 3.174 straipsnio 3 dalyje yra numatyta galimybė vaiko tėvui ar motinai, taip pat nepilnamečių tėvų, neturinčių visiško veiksnumo, tėvams ar globėjams (rūpintojams) reikšti pakartotinį ieškinį dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo (pakeitimo), pasikeitus aplinkybėms ar vienam iš tėvų, su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, atidavus vaiką auginti ir gyventi kartu su kitais asmenimis.

Taigi, jums manant, kad yra svarbios aplinkybės, dėl kurių vaiko gyvenamoji vieta turėtų būti nustatyta su Jumis ir kad tai atitiktų vaiko interesus, galite reikšti pakartotinį ieškinį dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo (pakeitimo).

Asmeninio archyvo nuotr./Advokatė Jūratė Šlitė.
Asmeninio archyvo nuotr./Advokatė Jūratė Šlitė.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje konkrečiai neapibrėžiama, koks aplinkybių pasikeitimas vertintinas kaip esminis, tačiau pateikiama pavyzdžių:

  • tėvo, su kuriuo gyvena vaikas, elgesio, materialiosios padėties pasikeitimas;
  • pablogėjęs vaiko auklėjimas;
  • kito iš tėvų materialiosios padėties pagerėjimas;
  • vaiko norų pasikeitimas (atsižvelgiant į vaiko amžių ir brandumą);
  • ir kitos aplinkybės, dėl kurių esminio pasikeitimo sprendžiama kiekvienoje konkrečioje byloje.

Šiuo atveju, jei vaikas išreiškia norą gyventi su Jumis, teismas turi tai įvertinti, tačiau tai nereiškia, kad galutinį sprendimą priima vaikas, į vaiko norą gali būti neatsižvelgiama tuo atveju, kai jo noras prieštarauja jo interesams. Lietuvos Aukščiausiojo teismo praktikoje laikomasi nuostatos, jog vertinant vaiko norus, turi būti atsižvelgta ne vien į vaiko amžių, bet ir į jo brandumą, taip pat į kitas reikšmingas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos vaiko išreikštam norui dėl jo gyvenamosios vietos, pvz., prisirišimą prie asmens, su kuriuo jis gyvena, šio suteikiamas materialines sąlygas, saugumo pojūtį.

Pažymėtina, jog įrodyti tokių aplinkybių pasikeitimą pareiga kyla tam iš tėvų, kuris kreipėsi dėl vaiko gyvenamosios vietos pakeitimo. Taip pat, atkreiptinas dėmesys į tai, jog, teismų praktikoje yra ne kartą pasisakyta, jog, aplinkos, kurioje gyvena vaikas, stabilumas yra reikšmingas ir vaiko psichologinei būklei įtaką turintis veiksnys, todėl kai vaikas daugiau kaip vienerius metus gyvena tam tikroje aplinkoje, jos pakeitimo galimybė vertinama ypač atidžiai.

Teismui nustačius, jog yra pagrindas pakartotinai spręsti vaiko gyvenamosios vietos nustatymo klausimą, iš naujo vertinamos visos vaiko gyvenamosios vietos nustatymui svarbios aplinkybės ir veiksniai, tarp jų ir išlaikymo vaikui paskirstymas tarp vaiko tėvų.


Klausimus teisininkui siųskite adresu gyvenimas@15min.lt.

Daugiau aktualių temų rasite skiltyje „Teisininkas atsako“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šekspyriška vasara Pakruojo dvare: spektakliai, kvapą gniaužiantys triukai ir įspūdingos gėlių kompozicijos
Reklama
Joninių grilio vakarėlis už mažą kainą: pasigaminkite tris patiekalus neišleisdami 15 eurų
Reklama
Tinklinis, kepsninės, universalūs treniruokliai: ką šiemet erdvėms prie savo namų siūlys vilniečiai?
Reklama
„Telia“ stiprina ryšį Dainų šventės dalyviams ir lankytojams dar nematytu būdu
Užsisakykite
15min naujienlaiškius