2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Tėvų galvos skausmas: kuo užimti vaikus dirbant namuose karantino metu? Pataria A.Landsbergienė

Karantino metu darbas namuose mažylius auginantiems tėvams primena mūšio lauką, kuriame netrūksta nei kuriozinių situacijų, nei streso valdymo. Kaip organizuoti darbą namuose ir neišeiti iš proto nei tėvams, nei vaikams – kokia veikla mažuosius sudomintų, būtų saugi, o tėvai galėtų ramiai susikaupti darbui?
Austėja Landsbergienė su atžalomis Ypatingos
Austėja Landsbergienė su atžalomis / Akvilės Razauskienės nuotr.

Eksperimentai su kantrybe, arba Ką išbando tėvai?

Dabartinė karantino situacija vis dar suteikia galimybę darželinukams lankyti ugdymo įstaigą, tačiau tėvai gali pasirinkti – ar rizikuoti, ar visgi likti namuose ir derinti darbą su vaiko priežiūra. Kitokia situacija yra su pradinukais – jiems buvo paskelbtos paankstintos trijų savaičių atostogos. Ką darė tėvai? Juk vežti pas senelius vaikų nerekomenduojama dėl saugumo. Štai čia ir prasidėjo chaosas ne tik galvoje, bet ir darbo kalendoriuje.

Priklausomai nuo vaiko amžiaus, jis gali sutelkti dėmesį nuo kelių minučių iki kelių valandų. Ką gi daryti ir ko imtis, kad visas procesas būtų sklandesnis?

„Leidžiu savo keturmečiui, šešiamečiui ir aštuonmetei savarankiškai užsiimti, kol dirbu, bet nuostolių išvengti nepavyksta, žinoma. Vos palikus kelioms minutės pažiūrėti filmuką, randu ir plaukiančią virtuvę, ir išbarstytą druską. Visko paslėpti neįmanoma, o kantrybės taip pat ne aruodai. Man nesuprantama, kaip tėvai turi derinti darbą ir vaikų priežiūrą. Tai yra ne tik neįmanoma. Tai kantrybės išbandymas aukščiausiame lygyje“, – kalba skaitytoja.

„Man atrodė, kad neįmanoma nei pabūti su vaikais, nei padirbti. Tai yra nė viena veikla nevyksta kokybiškai. Mano vaikus dar kažkiek sudomina piešimas, lego, burbulų pūtimas ir jų gaminimas namų sąlygomis“, – sakė kita.

Norite ramybės? Laikykitės griežtos rutinos

Edukologė, dr.Austėja Landsbergienė sako, kad pirmiausiai turime suvokti, jog vaikai šiuo metu patiria netikrumo laiką. Tam tikra prasme, ikimokyklinukams tai labai smagus laikas namuose su mama ir tėčiu, tad normalu, kad jie nori ir prašosi dėmesio.

„Darželiai ir atsirado tam, kad tėvai galėtų dirbti, nes ikimokyklinio amžiaus vaikui visada reikia dėmesio. Deja, bet stebuklingo recepto, ką padaryti, kad vaikas pats užsiimtų, nėra. Tokio amžiaus vaikui reikia padėti susirasti veiklos ir užsiimti su juo“, – sakė A.Landsbergienė.

Pašnekovės teigimu, mokyklinio amžiaus vaikai savo aplinkoje girdi informaciją apie ligą, perimą baimę ir nerimą, tad tėvų pagrindinis tikslas yra šiuo laikotarpiu užtikrinti, kad jiems būtų atsakyta į visus klausimus ir būtų laikomasi sveikos kasdienos rutinos taisyklių.

Atlikta nemažai tyrimų, kurie rodo, kad pandemijos metu labai svarbu išlaikyti gana griežtą ėjimo miegoti, dienos veiklų rutiną. Būtent ji sukuria tvarkos, saugumo, struktūros pojūtį, o tai yra labai svarbu dėl emocinės vaikų sveikatos.

Atlikta nemažai tyrimų, kurie rodo, kad pandemijos metu labai svarbu išlaikyti gana griežtą ėjimo miegoti, dienos veiklų rutiną

Nuo trečios klasės bei paaugliams kartu su tėvais galima surašyti dienotvarkę: kada valgome, kada vyksta pamokos, kada einame į lauką, kada ruošiame užkandėles ir pan. Namų ruošoje taip pat reikėtų dalyvauti visiems šeimos nariams. Svarbu neprarasti judėjimo, bent pasivaikščioti, jei norite kuo daugiau ramybės, pradėkite nuo rutinos ir dienotvarkės susidarymo.

Edukologė, ,,Lietuvos ir vaikų jaunimo centro“ lektorė Dovilė Žukauskaitė rekomenduoja su vaikais paruošti šeimos rutinos tvarkaraštį, kuriame būtų numatyti kasdieniai darbai, tėvų svarbūs darbo pokalbiai, laikas pertraukoms. Toks tvarkaraštis padėtų nustatyti darbo ir poilsio ribas.

Iškilus ekstremalioms situacijoms, kai tėvai kalba telefonu, o vaikas nori dėmesio ar pagalbos, naudinga būtų turėti ženklų sistemą. Pavyzdžiui, smilius į viršų reiškia, kad vaikui viskas gerai, o nukreiptas į apačią – kad kviečia mamą.

Kaip ir kuo sudominti ikimokyklinio amžiaus vaikus?

Nereikia turėti lūkesčių, kad vaikai iki šešerių metų ilgai sukoncentruos dėmesį į vieną veiklą ir galėsite ilgai ir ramiai padirbti. Jei žinote, kad kitą dieną turėsite pokalbių ar atlikti svarbų darbą, kuriam reikės susikoncentruoti, planuokite, kuo užimsite vaiką. Galbūt tai bus lipdymo, spalvinimo priemonės, o gal ilgai nematyti žaislai.

Visgi A.Landsbergienė atkreipia dėmesį, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams kas valandą reikia skirti dėmesio ir ką nors su jais nuveikti. Jei vaikui pritrūksta dėmesio, jis pradeda elgtis netinkamai, taip siekdamas, kad mama ar tėtis pagaliau ateitų.

„Kai mūsų vaikai buvo maži ir man tekdavo dirbti iš namų, jiems nuėjus miegoti susidėliodavau kitos dienos veiklas, ką siūlysiu jiems ir ką pati darysiu su jais. Turėdavome „Skambučio dėžę“ – jie žinodavo, kol kalbu telefonu, jie gali žaisti su žaislais, esančiais dėžėje ir tai puikiai gelbėdavo“, – prisimena A.Landsbergienė.

A.Landsbergienė atkreipia dėmesį, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams kas valandą reikia skirti dėmesio ir ką nors su jais nuveikti

D.Žukauskaitė patarė mažus vaikus sudominti keičiant įvairias veiklas – ruošiant plakatus su dienos veiklomis, pasiūlyti nupiešti močiutei atvirutę, iš siuntinio dėžės ir kitų buityje randamų priemonių sudėlioti konstruktorių, sniego senį, namelį lėlėms, nuspalvinti juos, apklijuoti lipnia juostele. Taip pat naudinga skatinti bendrus seserų, brolių projektus – kad jie kartu pažaistų, paruoštų eksperimentus ar nupieštų vieną piešinį.

Pašnekovės pabrėžė, kad svarbiausias patarimas tėvams yra nesijaudinti, pasirūpinti savo emocine sveikata ir kartais leisti vaikams tiesiog nuobodžiauti ir patiems planuoti bei sugalvoti, ką veikti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Paskola smulkiam verslui: kredito unijos siūlo finansavimą lengvatinėmis sąlygomis
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką