Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 17d. 21:00

Tėvystės atostogų išėjęs S.Urbonas: „Mane vadino namų boba, sakė, kad mūsų šeimos hierarchija iškrypusi“

Simonas Urbonas
Asmeninio albumo nuotr. / Simonas Urbonas

Nors į vaiko priežiūros atostogas gali išeiti bet kuris iš tėvų, dažniausiai išeina būtent mamos. Prieš šešerius metus pirmą kartą į tėvystes atostogas išėjęs Simonas Urbonas kone vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjo garsiai diskutuoti apie stereotipinius tėvų ir mamų vaidmenis. Dabar judėjimo „Super tėvai“ įkūrėjas tikina, kad su savo trimis vaikais užmezgė itin artimą ryšį, džiaugiasi su žmona Ieva gerai suprantantys vienas kitą, o žingsnį išeiti į tėvystės atostogas rekomenduoja kiekvienam.

Atėjo noras būti su šeima

Laukdamas savo pirmagimės Anabelės, S.Urbonas dirbo reklamos srityje. Kadangi dirbo daug, šeimai laiko likdavo mažiau, jam spontaniškai gimė idėja – o jei žmonai pagimdžius, būtent jis išeitų tėvystės atostogų?

„Mes nebuvome nusprendę, kuris iš mūsų turėtų išeiti vaiko priežiūros atostogų. Tuo metu dirbau prie komunikacijos projekto, dėl kurio turėjau 100 dienų keliauti po Europą. Regis, penktą žmonos nėštumo mėnesį taip ir iškeliavau porai mėnesių. Keliavau, keliavau ir supratau, kad labai noriu būti su šeima. Kelionės pabaigoje skambinau Ievai ir pasakiau, kad noriu likti su vaiku“, – prisimena vyras.

Pasak jo, išgirdus šią idėją žmonai buvo šokas – visgi tuo metu vyrams eiti tėvystės atostogų nebuvo taip populiaru. Tačiau kadangi Ieva pirmų dviejų vaikų negalėjo žindyti, nebeliko klausimų, kodėl Simonas negalėtų susitvarkyti vienas: „Tokiais atvejais tėčiai nenusileidžia moterims – tampi toks kaip mama, tik su mišinuku rankoje“, – šypsosi jis.

„Prie sprendimo prisidėjo ir tai, kad mano žmona tuo metu be galo degė noru dirbti. Tad viskas taip organiškai susidėliojo – Ieva paskutinį kursą baigė būdama nėščia, pagimdžiusi – negalėjo maitinti krūtimi, o dar ir dirbti toliau norėjo. Be to, man pačiam buvo daug smagiau matyti iš darbo grįžtančią moterį su degančiomis akimis, negu susisukusią į chalatą, depresuojančią ir laukiančią grįžtančio vyro“, – kalbėjo Simonas.

Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas ir Ieva Kačinskaitė-Urbonienė
Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas ir Ieva Kačinskaitė-Urbonienė

Tėvui vaikus palikusi mama – bloga mama?

S.Urbonas tiki, kad vieno teisingo modelio, kaip reikėtų auginti vaikus, nėra. Tačiau jei jau Lietuvoje imiesi daryti ką nors kitaip, dažnai gali likti nesuprastas.

„Iš pradžių aš pats daug ko nežinojau, viskas buvo nauja. Bet man tėvystė taip pradėjo patikti, kad ėmiau domėtis, vaikščiojau į įvairius seminarus ir konferencijas... Man buvo taip lengva ir smagu, sulaukdavau net pagyrimų, sakydavo: „Oho, koks tėtis!“. Bet tuo metu mano žmonai buvo labai sunku“, – atviravo trijų vaikų tėvas.

Pasak Simono, vis dar dažnai moteris, kuri išeina į darbą ir namuose su vaikais palieka vyrą, vadinama „bloga mama“: „Kai mama pradeda dirbti, prasideda kalbos: „Ir kaip ji galėjo palikti vaiką?“. Bet, atsižvelgiant į pasaulinį kontekstą, su vaiku pabūti du mėnesius irgi yra nemažai. Belgijoje suteikiami keturi mėnesiai, Amerikoje dekretinių atostogų išvis nėra, jas gali duoti kiekvienas darbdavys nebent savo iniciatyva. Tik pas mus Lietuvoje taip ilgai leidžia būti vaiko priežiūros atostogose.“

Mane vadino „namų boba“ arba aiškino, kad mūsų šeimos hierarchija – iškrypusi.

Pačiam Simonui pasilikus namuose su vaiku taip pat teko susidurti su ne pačiomis maloniausiomis replikomis.

„Kai pradėjau džiaugtis savo sprendimu išeiti tėvystės atostogų, feisbuke pasipylė vyrų komentarai. Mane vadino „namų boba“ arba aiškino, kad mūsų šeimos hierarchija – iškrypusi. Bet tokios nuomonės labai greitai pasikeitė, nes aš pradėjau skleisti žinią, kad išeiti tėvystės atostogų galima ir tai reikėtų daryti“, – pasakojo S.Urbonas.

Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas
Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas

Todėl po metų gimus sūnui Viesului, Simonas tėvystės atostogas prasitęsė. O gimus trečiajai atžalai, Džiugei Aurorai, žmona Ieva jau pati išreiškė norą išbandyti motinystės atostogas. S.Urbonas šypsosi – po ketverių su puse metų šią poziciją žmonai perleisti buvo sunku. Tačiau aplinkybės taip susiklostė, kad atostogų išėjo jie abu, tik tėtis išmokos negavo, gyveno iš santaupų.

„Tai buvo pats nuostabiausias laikas. Jei būtų galima vaiką prižiūrėti abiem tėvams – būtų tobula“, – šypsosi jis.

Kai mama išeina į darbą, prasideda kalbos: „Ir kaip ji galėjo palikti vaiką?“. Bet, atsižvelgiant į pasaulinį kontekstą, likti du mėnesius su vaiku irgi yra nemažai.

Moterys pamiršta būti žmonomis ir meilužėmis

Kaip pasakojo S.Urbonas, kai kurie vyrai neina tėvystės atostogų ne tik dėl egzistuojančių stereotipų.

„Daugelis vyrų neatranda to kelio net ne dėl savęs, bet dėl to, kad to jiems neleidžia moterys. Kai gimsta vaikas, jos užsidaro, tampa tik mamomis, pamiršdamos, kad jos taip pat yra ir žmonos, ir meilužės, ir dar daug įvairiausių socialinių vaidmenų atlikėjų.

Moters pareiga yra atidaryti tą ratą ir įsileisti vyrą, leisti jam susipažinti su vaiku. Ne veltui sakoma, kad vyrai su vaiku verkia šalia tualeto durų, laukdami, kol išeis mama, nes tėtis nežino, ką daryti su mažyliu. Bet jis nežino, nes jam neleido pabandyti“, – aiškino trijų vaikų tėvas.

Kita priežastis, kaip sako S.Urbonas, gali būti ir ta, kad Lietuvoje vis dar yra didelis atotrūkis tarp moterų ir vyrų atlyginimų.

„Tenka pripažinti, kad nors bandome rasti lygybę, tačiau bent 30 proc. vyrų atlyginimai yra didesni. Tad išėjimas į vaiko priežiūros atostogas žmonėms yra nelengvas dar ir finansiškai. Ko gero, būtent dėl to vyrų išeina mažiau“, – svarsto Simonas.

Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas
Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas

Su vaikais užmezgė ryšį, kurio pats neturėjo

Kadangi pats Simonas augo be tėvo, tai tapo vienas iš veiksnių, išugdžiusių norą praleisti daugiau laiko su savo atžalomis.

„Manau, kad jei jau vyresnė mergaitė gali su manimi kalbėtis apie mergaitiškus dalykus, tai reiškia, kad turiu visišką jos pasitikėjimą. O jis įgyjamas tik nuoširdžiai bendraujant ir būnant su vaikais, aš tai tikrai pajaučiau“, – sakė „Super tėvų“ įkūrėjas.

Jei vyresnė mergaitė gali su manimi kalbėtis apie mergaitiškus dalykus, tai reiškia, kad turiu visišką jos pasitikėjimą.

S.Urbonas neslepia, kad tokia gausi šeima leido jam pačiam pagaliau susipažinti, kas tai iš tikrųjų yra ir kiek daug reiškia.

„Užsipildžiau dalykais, kurių neturėjau. Nežinojau, kas yra „pilna“ šeima, neturiu nei brolių, nei sesių. Todėl savo šeimoje buvo įdomu stebėti, kaip atsiranda brolis su sese, kokie jų santykiai“, – kalbėjo tėtis.

Laikai keičiasi

Savo pavyzdžiu bandydamas keisti ne tik artimų draugų, bet ir visuomenės požiūrį, Simonas džiaugiasi, kad pokyčiai iš tiesų po truputį vyksta.

„Manau, kad stereotipai dar egzistuoja, nes jie mums perduoti kultūriškai. Mes viską išmokstame iš tėvų, todėl vėliau sunku pradėti kitaip elgtis ar priimti kitokį elgesį. Tas vyriškumo suvokimas, susijęs su pinigais ir visos šeimos išlaikymu, taip pat seniai mums įskiepytas. Manau, kad turi pasikeisti ne viena karta, kad kas nors persimainytų ir atsirastų lygios teisės.

Žinoma, dabar jau yra projektų, skatinančių ir tėčius likti su vaiku porai mėnesių, bet vyrai veikiausiai rinksis tuos du paskutinius, kai jau galima mažylį vesti į lopšelį ir nebereikia su juo tiek būti. Tačiau kai visuomenė ir žiniasklaida vis daugiau kalba šia tema, manau, mes judame link to, kad tai taptų norma“, – aiškino trijų vaikų tėtis.

Asmeninio albumo nuotr./Simono Urbono diena
Asmeninio albumo nuotr./Simono Urbono diena

Įdomu ir tai, kad prieš 6 metus, kai Simonas pradėjo vaikščioti į konferencijas apie vaikų auginimą, ten būdavo vienintelis vyras. Dabar situacija visiškai kitokia – čia sutinka ne vieną ir ne du tėčius.

„Seniau visur, tikrai visur būdavau vienas. Sunku būdavo man vienam tarp mamų, bet dabar tėčių ten tikrai padaugėjo, jie pradėjo domėtis. Tam įtaką, manau, daro ir tai, kad atsiranda vis daugiau žinomų vyrų, kurie eina prižiūrėti vaikų – pavyzdžiui, Mantas Stonkus. Visa tai skatina žmones pabandyti, o pabandžius, kiekvienas atranda ryšį su vaiku“, – pasakojo S.Urbonas.

Vyriškumo suvokimas, susijęs su pinigais ir visos šeimos išlaikymu, seniai mums įskiepytas kultūriškai. O tai sunku pakeisti.

Atsivėrė kitoks mąstymas

Tris vaikus su žmona auginantis vyras mano, kad viena iš priežasčių, kodėl tėvai bijo eiti vaiko priežiūros atostogų, yra nežinia, kas lauks po to. Tačiau S.Urbonas taip pat tikino, kad šis laikotarpis skatina į viską pažvelgti kitu kampu.

„Išėjus į tėvystę mūsų smegenys pradeda veikti tokiu roboto principu – tu žinai, kada turi vaiką migdyti, kada turi jį pamaitinti, ir tiek. Tuomet smegenys pradeda tingėti. Kai smegenys pradeda tingėti, tada galvoje prasideda kūryba.

Labai daug moterų, kurios išeina į motinystės atostogas, pradeda įvairius verslus – siuva kojines, pirštinaites, daro tai, kas sukasi aplink vaikus. Taip nutinka, nes atidavęs visą save matai, ko toje rinkoje trūksta. Lygiai taip pat yra vyrų, kurie išėjo į tėvystės atostogas ir pradėjo kurti verslus, atidarė vežimėlių parduotuves – jie į viską pradėjo žvelgti plačiau“, – aiškino S.Urbonas.

Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas ir Ieva Kačinskaitė-Urbonienė
Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas ir Ieva Kačinskaitė-Urbonienė

„Super tėvų“ įkūrėjas sako puikiai suprantantis žmonių baimę, kad po vaiko priežiūros atostogų jie negalės grįžti į darbo rinką. Pasak vyro, prieš išeidamas į pirmąsias tėvystės atostogas, jis dirbo reklamos srityje, o ji per tą laiką, kol jis buvo tėvystės atostogose, labai pasikeitė.

„Galvojau, viskas, ką aš dabar darysiu, viskas pasikeitė – juk kai dirbau, reklamos buvo laikraščiuose, o dabar jau ir „Facebook“, ir „Instagram“. Bet man neprireikė ten grįžti, nes atradau vaikų temą, kuri mane nukreipė į kitą pusę. Dabar aš esu labai laimingas vesdamas finansinio raštingumo pamokas vaikams, o to nebūtų buvę, jei nebūčiau praleidęs to laiko su savo vaikais“, – pasakoja jis.

Savo atžalų dėka Simonas sumanė ir projektą „Super tėvai“, kuris siekia užtikrinti kokybišką vaikų maitinimą darželiuose.

„Super tėvų“ idėja man kilo tuomet, kai su sūnumi ėjau į jo darželį ir ten išbandžiau jam per pietus skiriamą maistą. Jį valgiau netgi 100 dienų (projektas #VaikasNeŠiukšliųDėžė ). Rūpinausi, kad mano vaiko maistas būtų kokybiškas, o kadangi kitų vaikai maitinami taip pat, susitelkė ir didelė „Super tėvų“ komanda, kuri kituose darželiuose taip pat tikrina maistą“, – pasakojo S.Urbonas.

Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas
Asmeninio albumo nuotr./Simonas Urbonas

Dar vienas atradimas po praleisto laiko su trimis vaikais – S.Urbonas atrado įkvėpimą rašyti. Pasak vyro, visuomenės atsakas į jo knygą „Mamų eilės“ jį maloniai nustebino.

„Labai smagu, kad pradžioje „Mamų eiles“ vertino kaip ne vyro rašytą knygą. Daug žmonių manė, kad čia kažkas kitas už mane ją parašė, bet tai buvo tik dar vienas įrodymas, kad rašydamas apie savo potyrius, tuo pačiu metu rašiau ir apie dalykus, kuriuos moterys jau yra patyrusios. Moterys, kurios taip pat buvo namuose.

Kažkada parašiau tokiam tyrimui eilėraštį apie vaiko tuštinimąsi, ir moterys man pradėjo rašyti, kad jaučiasi taip pat. Tuomet supratau, kad iš tiesų mes jaučiame tuos pačius jausmus. Mes vienodai juos išgyvename, mums būna vienodai sunku, nesvarbu, ar tai būtų tėtis, ar mama“, – kalbėjo rašytojas.

Išugdė empatiją

Pasak S.Urbono, išėjimas tėvystės atostogų ir jose sukaupta patirtis padėjo kitu kampu pažvelgti ne tik į darbą, bet ir į mamas bei tarpusavio santykius. Kaip pasakojo vyras, šiuo metu jį ir žmoną sieja itin gilus tarpusavio supratimas.

„Pradžioje gal ir nelabai buvo to tarpusavio supratimo, nes tėvystės atostogose buvau aš, ir tuomet kartais atrodydavo, kad žmona nelabai supranta, kaip aš negaliu sutvarkyti visų namų ar visą laiką gaminti maistą, jei leidžiu laiką namuose su vaikais.

Tačiau dabar, po trečiojo vaiko, mes vienas kitą tikrai suprantame, o buitis ir tvarkymasis nebūna paliekamas vienam žmogui, jei jau šis lieka namuose“, – pasakojo „Super tėvų“ įkūrėjas.

Kartais atrodydavo, kad žmona nelabai supranta, kaip aš negaliu sutvarkyti visų namų ar pagaminti maisto, jei leidžiu laiką namuose su vaikais.

Šeima rado sprendimą – visą namų ruošą pavertė žaidimais, kuriuose netrūksta šokių ir muzikos.

„Namų ruošos darbai yra kančia visiems, dėl to mes tvarkomės kartu su muzika ir šokiais, kiekvieną buitinį dalyką esame pavertę žaidimu. Aš tikrai suprantu, kad negalima visko užkrauti ant moters pečių, vyras po darbo neturi prašyti barščių, nes jis, matai, mamutą visą dieną gaudė.

Ir empatiją ši patirtis išugdė – aš dar dabar negaliu praeiti pro mamą su vežimėliu, visada norisi padėti. Vaikų auginimas yra gana sunkus darbas, ir kiekvienas iš mūsų turi būti geriausia savo versija, jei norime, kad vaikai užaugtų laimingi“, – 15min sakė trijų vaikų tėtis.

Komentarai: 22

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką