Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 22d. 10:10

Vaiko teisių specialistai įvardijo, kiek vaikų šiemet patyrė smurtą, seksualinę prievartą, nepriežiūrą

Išsigandęs berniukas
123RF.com nuotr. / Išsigandęs berniukas

Šiais metais Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) užfiksavo, kad ypatingų atvejų metu iš viso galbūt nukentėjo 135 vaikai: 93 mergaitės ir 42 berniukai. Ypatingų atvejų metu dažniau nukenčia vyresnio amžiaus (10–14 ir 15–17 m.) vaikai, tai sudaro daugiau kaip 70 proc. visų nukentėjusių vaikų, rašoma Tarnybos išplatintame pranešime žiniasklaidai.

„Daugiau kaip 100 ypatingų atvejų kilo, kai vaikai augo šeimoje ar globėjų (rūpintojų) šeimoje. Dažniausia ypatingų atvejų priežastis – seksualinis smurtas. Tarnyba, reaguodama į kiekvieną pranešimą bet kuriuo paros metu, stengiasi kuo labiau mažinti ypatingų atvejų skaičių ir stabdyti seksualinį smurtą prieš vaikus“, – apie ypatingus atvejus pranešė Skaistė Vasiliauskė, Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vyriausioji specialistė.

Ypatingas atvejis – tai galimas vaiko teisių pažeidimas, kai yra pagrindas manyti, kad prieš vaiką galbūt panaudoti tyčiniai smurtiniai veiksmai arba vaiko savižudybės, bandymo nusižudyti, sukeliančio grėsmę gyvybei, atvejai. Ypatingas atvejis gali būti ir dėl nepriežiūros, kai vaikui įtariama arba nustatyta mirtis, sunkiai sutrikdyta sveikata, taip pat galimi su seksualine prievarta ir prekyba vaikais susiję atvejai.

Dažniausia ypatingų atvejų priežastis – seksualinis smurtas.

Tarnyba į namus vyksta tik gavus pranešimą, savavališkai šeimos nėra tikrinamos. Per šiuos metus iš viso buvo užfiksuoti 129 ypatingi atvejai: 112 ypatingų atvejų, kai vaikai augo šeimoje ar globėjų (rūpintojų) šeimoje, ir 17 ypatingų atvejų, kai vaikai globojami (rūpinami) šeimynose ar globos institucijose.

Dažniausia ypatingų atvejų priežastis – seksualinis smurtas. 25 vaikai nukentėjo dėl suicidinio elgesio (tyčinio apsinuodijimo medikamentais, savęs žalojimo ir kt.), 9 vaikai patyrė sunkius sveikatos sutrikdymus, 3 vaikai mirė ir 5 vaikai nusižudė.

Iš visų 93 nuo seksualinio smurto nukentėjusių vaikų 31 nukentėjo nuo nepilnamečių (pavyzdžiui, vyresnių draugų), likusią dalį smurtautojų sudarė pilnamečiai asmenys, iš kurių 16 buvo vaikui artimi asmenys (tėvai, seneliai, broliai ar seserys ir pan.), o net 39 vaikai galbūt nukentėjo nuo jiems pažįstamų pilnamečių naudotos seksualinės prievartos.

„Žmonės nelieka abejingi ir vis dažniau praneša Tarnybai apie galimus smurto atvejus, todėl labai tikimės, kad ateityje ypatingų atvejų skaičius gerokai sumažės“, – sakė Tarnybos specialistė.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:17
01:26
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką