Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 05 10, 13:30

Vaikų elgesys, kurio tėvams nederėtų ignoruoti

Ne į visus vaiko poelgius reikia kreipti dėmesį – mažylį tai ugdo, kad tokiais išsišokimais jam nepavyks pritraukti tėvų dėmesio, todėl kažin ar jis tai kartos. Tačiau yra tam tikrų vaiko poelgių, kuomet tėvams nereikėtų užmerkti akių, o reaguoti žaibiškai, įsitikinusi šeimos psichoterapeutė Lianne Avila.
Vaikas
Vaikas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Jis nuolat pertraukinėja

Jūsų vaiką kažkas nudžiugino, ir jis nori tuo pasigirti. Jei leisite jam įsiterpti į jūsų pokalbį, pertraukti, tai jis supras, kad tai normalu, leidžiama. Jei nepasakysite vaikui pastabos, kad tuoj pabaigsite pokalbį ir jį išklausysite, jis taip ir neišmoks galvoti apie kitus.

Kitą kartą, kai vaikas jus mėgins pertraukti, pasakykite, kad esate užimtas ir galėsite pasikalbėti, kai baigsite darbus. Arba pasidomėkite, ar tai skubus reikalas, o gal gali palaukti? Kol baigsite darbą, pasiūlykite vaikui pažaisti. Taip jis išmoks gerbti kitus bei jų laiką.

Jis perdeda, viską išpučia

Viskas prasideda nuo smulkmenų. Iš pradžių vaikas sako, kad suvalgė visas daržoves lėkštėje, nors iš tiesų vos prie jų prisilietė. Taip, tai nedidelis melas, kuris niekam nedaro žalos. Tačiau vaiko žodžiai juk neatitinka realybės. Čia ne tas pats, kas fantazuoti ar pasakoti nebūtas istorijas, kurias kiti priima už gryną pinigą ( o iš tiesų tik rodo lakią vaiko vaizduotę).

Gal jums toks melas ir atrodo smulkmena, tačiau vaiko polinkis meluoti, perdėti, išpūsti laikui bėgant gali tik sustiprėti. Svarbu įsidėmėti, kad 2–4 metų vaikas dar nesuvokia, kas yra melas ir tiesa. Girkite vaiką, kai jis sako tiesą. Mokykite jį būti sąžiningą, net kai jam gresia nemalonumai.

Jis apsimeta, kad negirdi

Jūs neprivalote daug kartų kartoti, kad vaikas susitvarkytų žaislus kambaryje ar pagaliau sėstų į automobilį. Jūsų prašymo ignoravimas – tai vaiko kova už valdžią. Jei nespręsite problemos iškart, vėliau vaikas jumis manipuliuos, problemos tik gilės.

Kai kitą kartą norėsite paprašyti vaiko kažką padaryti, prieikite, atsitūpkite ir pažvelkite jam į akis. Siekite, kad jis išgirstų ir pasakytų: „Taip, gerai.“ Būtinai patikslinkite, kada jis tą darbą padarys.

TAIP PAT SKAITYKITE: Jokių bausmių ir rėkimų: 4 žodžiai, priverčiantys vaiką pasitaisyti ir elgtis deramai

Jis žaisdamas grubiai elgiasi

Jei vyresnėlis vaikas muša mažesnį, žinoma, jūs įsikišite. Net jeigu „tik“ stumdosi ar ignoruoja, irgi neverta užmerkti akių. Tokį vaiko elgesį reikia koreguoti nuo mažens, kitaip problemos tik gilės.

Jeigu numojate ranka ir leidžiate taip elgtis, tai tarsi patvirtinate, kad taip elgtis – stumdytis, suteikti kitam skausmo – yra normalu. Pasiveskite vaiką į šalį ir paaiškinkite jam, kad taip elgtis negalima.

Neatsiklausęs ima saldumynus

Taip, žinoma tėvams ramu, kai vaikas nezyzia ir nueina žiūrėti televizoriaus, nugriebęs kokį sausainį ar saldainį nuo stalo. Tačiau namuose vienos taisyklė, o svečiuose taip elgtis, tarkim, kokių 8 metų vaikui būtų labai keista – imti skanėstus be atsiklausimo.

Geriau iš karto aptarkite su vaikais taisykles ir įsitikinkite, kad jie jas suprato.

Jis nepagarbiai elgiasi

Vaikai gali draskyti tėvams akis dar būdami darželinukai. Iš kur tai išmoksta? Iš tų pačių suaugusiųjų, iš tėvų – mėgdžioja ir stebi jų reakciją. Tėvai dažnai nekreipia dėmesio, manydami, jog tai praeis. Tačiau jei leidžiate vaikui nepagarbiai elgtis, laikui bėgant galite absoliučiai prarasti kontrolę ir autoritetą.

Ką daryti? Sekite savo kalbą ir elgesį, būkite vaikui pavyzdys. O dėl vaiko elgesio, leiskite jam suprasti, kad matote, kaip jis varto akis, daro grimasas. Svarbu, kad jam būtų gėda dėl tokio savo elgesio. Galite pasakyti, kad su juo mielai pabendrausite, kai jis bus nusiteikęs kalbėti mandagiai ir pagarbiai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką