Dabar populiaru
Publikuota: 2017 liepos 13d. 13:00

Vasaros stovyklos vaikams: nuo poilsio pajūryje iki sukarinto režimo. Kiek kainuoja?

Vaikai stovyklauja
123RF.com nuotr. / Vaikai stovyklauja

Senelių, kurie visą vasarą gali prižiūrėti anūkus kaimuose, tendencingai mažėja. Apskritai, senjorai tapo veiklesni, didesnis jų užimtumas. Todėl dažnas suaugęs žmogus, sovietmečiu praleidęs visas vasaras kaime pas senelius, šiandien savo vaikų nebeturi kur nuvežti. Dėl šios priežasties Lietuvoje itin populiarios vaikų vasaros stovyklos, kurių yra visokių rūšių: nuo pramoginių iki sukarintų ir sudrausminto režimo. Tiesa, kainos – ne visoms šeimoms įkandamos.

Populiariausios stovyklos pajūryje

Naršant internete galima rasti begalę skirtingo pobūdžio stovyklų. UAB „Zigzag Travel“ pardavimo vadovės Linos Juzakėnienės pateiktais duomenimis, šiemet Lietuvoje yra skaičiuojama apie 70 vasaros stovyklų vaikams, o su užsienio stovyklomis šis skaičius išauga iki 90.

Vis dėlto renkantis stovyklą prioritetu turėtų būti vaiko norai, o ne kaina ir tėvų įnoriai.

Paklausta, kokio pobūdžio stovyklos populiariausios, L.Juzakėnienė teigė, kad vis dėlto svarbiausia ne pobūdis ar tematika, o vietovė: „Labai populiarios stovyklos prie jūros – jos vienareikšmiškai pirmauja. Pajūryje yra tiek pramoginių, tiek edukacinių stovyklų.“

Pašnekovė taip pat pridūrė, kad stacionarios stovyklos, kuriose vaikai paliekami 7–10 dienų, populiaresnės už dienines. Tokių stovyklų kaina pajūryje – nuo 150 iki 300 eurų.

Sukarintos stovyklos populiaresnės nei edukacinės

Pasak pašnekovės, tėvai labai noriai išleidžia savo vaikus į sukarintas stovyklas, kuriose gausu išgyvenimo elementų: „Antroje vietoje pagal populiarumą – sukarintos ir sporto stovyklos. Jose reikalinga disciplina, yra išgyvenimo elementų, didelis sportinis aktyvumas. Tokių stovyklų yra įvairiuose Lietuvos regionuose. Viena iš populiaresnių yra Šiaulių rajone.“

„Sportinių stovyklų gausu ir pamaryje, pavyzdžiui, Drevernoje yra vandens sporto stovykla“, – aiškino L.Juzakėnienė.

Ir tikrai – naršant internete sukarintų stovyklų pasiūla gana didelė. Pavyzdžiui, 7 dienų sukarinta – patriotinė vaikų ir jaunimo vasaros stovykla „Mes būsime kariai“ Šiauliuose kainuoja 180 eurų, o Švenčionių rajone organizuojama stovykla „Karinis ežiukas“ – 200 eurų. Tiesa, stovyklos organizatoriai gali pritaikyti 5 proc. nuolaidą stovyklautojams, turintiems gitarą ir mokantiems ja groti, atsivežusiems nuosavą karinę aprangą, dalyvaujantiems ne pirmą kartą. Taip pat yra organizuojamos ir dvi stovyklos „Poligonas“. Už 7 dienų stovyklą tėvai turėtų sumokėti 124 eurus.

Tiesa, stovyklos organizatoriai gali pritaikyti 5 proc. nuolaidą stovyklautojams, turintiems gitarą ir mokantiems ja groti, atsivežusiems nuosavą karinę aprangą, dalyvaujantiems ne pirmą kartą.

Anot L.Juzakėnienės, trečią vietą pagal populiarumą užima edukacinės stovyklos, o populiariausios iš jų yra tos, kuriose mokoma anglų kalbos: „Tokių stovyklų formatas yra labai įvairus, jos tiek dieninės, tiek stacionarios. Tokio pobūdžio stovyklų yra ir Vilniuje, ir Kaune, ir Šventojoje, ir Druskininkuose.“

123RF.com nuotr./Vaikas įveikia kliūtį
123RF.com nuotr./Vaikas įveikia kliūtį

Dviejų savaičių anglų kalbos stovyklos „iCamp“, skirtos vaikams ir paaugliams nuo 7 iki 16 metų, organizatoriai siūlo tiek stacionarią, tiek dieninę veiklą. Stovykla su nakvynėmis Palangoje kainuoja 740 eurų, o tik dieninės programos kaina – 490 eurų. Be to, yra nemažai anglų kalbos stovyklų užsienyje, tiesa, kaina žymiai skiriasi. Už tokias kalbos stovyklas tėvai turėtų sumokėti ne vieną tūkstantį eurų.

Yra pasiūlymų ir tiksliųjų mokslų mėgėjams

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje gausu dieninių ugdomųjų stovyklų, kuriose vaikų užimtumas užtikrinamas nuo ryto iki vakaro. Vienose mokomasi kalbų, kitose – programavimo subtilybių. Tačiau mažesniuose Lietuvos miestuose minėtų užsiėmimų yra kur kas mažiau.

VšĮ „Robotikos akademija“ šiais metais siūlo dienines stovyklas vaikams net septyniolikoje Lietuvos miestų. Anot „Robotikos akademijos“ rinkodaros vadovės Indrės Sasnauskaitės, nors Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio stovyklų pamainose vietų itin greitai nebelieka, pastebima, kad mažesnieji miestai taip pat turi poreikį įdomiam vaikų poilsiui.

Stovyklos kainos miestuose skiriasi: Vilniuje penkių dienų užsiėmimai kainuoja 180 eurų, Kaune – 145 eurai, Klaipėdoje – 135 eurai, mažesniuose miestuose – 90 eurų.

Pašnekovės teigimu, kiekviename mieste dirba vietos mokytojai. Paklausta, kaip yra ruošiamas toks didelis skaičius specialistų, I.Sasnauskaitė atsakė, jog jie visi intensyviai kelia kompetencijas iki stovyklos: „Pedagogai dalyvavo intensyviuose stovyklų programos mokymuose. Be to, iki vasaros sezono, visi jie vedė būrelius pagal mūsų parengtą metodiką.“

Anot organizatorių, šiose stovyklose vaikams ugdomi komunikaciniai, matematiniai, loginiai įgūdžiai, sisteminis kūrybiškumas, jie išmoksta naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, įgauna fizikos žinių.

„Šiais metais iš pagrindų atnaujinome programą. Stovyklų temas testavome su daugiau nei 40 vaikų, remdamiesi rezultatais atrinkome geriausias. Turime ir eksperimentų dalį, matematinę – loginę užduotį bei kūrybinę užduotį“, – pasakojo „Robotikos akademijos“ rinkodaros vadovė.

Vaikus stengiamasi pritraukti įvairių veiklų skaičiumi

Dienos užsiėmimus ir vaikams Vilniuje siūlo ir Lietuvos vaikų ir jaunimo centras (LVJC). Pasak centro rinkodaros ir ryšių su visuomene specialistės Jūratės Janavičienės, iš viso vasaros laikotarpiu buvo pasiūlyti 25 užsiėmimai vaikams (19 kūrybinių veiklų ir 6 sporto veiklos).

Užsiėmimų kainos priklauso nuo būrelio pobūdžio ir trukmės. Kalbant apie kūrybines veiklas, jų kainos nuo 15 eurų (šokių, dailės būreliai) iki 105 eurų („Nykštuku savaitėlė“) per mėnesį. Būtent pastarasis užsiėmimas, keramikos ir individualios vokalo pamokos mažiesiems yra populiariausios iš visų kūrybinių veiklų.

„Skani jaunojo kulinaro vasara“ užsiėmimai skirti vaikams, kurie linkę gaminti.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centras organizuoja ir begalę stovyklų. Viena iš jų – „Voratinklis“ – yra nemokama. Kitų kainos vyrauja nuo 90 iki 250 eurų. Stovyklų pobūdis įvairus, pašnekovės teigimu, jų organizuojamose stovyklose vaikai gali tobulintis plaukimo, šokio, pasaulio pažinimo įgūdžius.

„LVJC organizuoja ir du vasaros kursus, kurie užtikrina pradinukų ir mažesnių klasių moksleivių užimtumą pusdieniui. Kursai „Spalvota jaunojo dailininko vasara“ – mėgstantiems piešti, konstruoti, klijuoti, karpyti. Kursų „Skani jaunojo kulinaro vasara“ užsiėmimai skirti vaikams, kurie linkę gaminti. Visgi juos siūlome ir naujokams, norintiems pamatyti, kokie kulinariniai šedevrai gali gimti jų pačių rankose. Organizuojame tris šių kursų pamainas“, – pasakoja J.Janavičienė.

123RF.com nuotr./Vaikai tyrinėja augalaus
123RF.com nuotr./Vaikai tyrinėja augalaus

Paklausta, ar vaikai noriai lankosi užsiėmimuose, specialistė atsakė, kad sudominti vaikus darosi vis sunkiau: „Manau, kad kuo toliau, tuo sunkiau vaikus „priversti“ daryti tai, ko jie nenori. Kasmet jie tampa vis laisvesni, drąsesni, sako tai, ką galvoja. Stengiamės, kad vaikams LVJC būtų gera. Įsiklausome, ko reikėtų ir kas būtų naudinga jiems patiems, ir stengiamės tai jiems duoti būreliuose, stovyklose.“

Socialiai remtinoms ir daugiavaikėms šeimoms sunkiau

Vis dėlto išleisti vaiką į vasaros stovyklą tėvams kainuoja ne vieną šimtą eurų, todėl ne visos šeimos gali sau tai leisti.

Daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ vadovė Jurgita Pocienė teigė, kad vaikų, o ypač tų, kurie yra iš daugiavaikių šeimų, užimtumo problema yra didelė.

Renatos Drukteinytės nuotr./Daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ vadovė Jurgita Pocienė.
Renatos Drukteinytės nuotr./Daugiavaikių šeimų asociacijos „Mes“ vadovė Jurgita Pocienė.

„Didesnėms šeimoms kainos yra neįkandamos. Mūsų „Svajonių stovykla“ būtent ir gimė dėl šios problemos. Aš pradėjau ją organizuoti prieš trejus metus, tuo metu turėjau penkis vaikus.

Vasarą, kai vaikams atsirado didelis veiklos poreikis, suvokiau, kad visų jų išleisti į stovyklas tiesiog neįmanoma finansiškai. Tuomet pradėjau galvoti, kaip suorganizuoti laisvalaikį tiek savo vaikams, tiek kitiems, kurių situacija panaši. Pirmaisiais metais priėmėme tik 30 vaikų, dabar poreikis auga, priimame 60 vaikų,“ – teigė asociacijos vadovė.

Ji pridūrė, kad asociacijos organizuojamoje stovykloje taikomos nuolaidos daugiavaikėms šeimoms: „Joms mes suteikiame 30 proc. nuolaidą. Įprasta kaina – 189 eurai, jeigu vaikas iš daugiavaikės šeimos, tėveliai moka 133 eurus. Dar didesnes nuolaidas darome tuomet, kai iš daugiavaikės šeimos į stovyklą keliauja ne vienas vaikas: kuo daugiau vaikų, tuo didesnę nuolaidą pritaikome. Visa tai todėl, kad broliai ir seserys galėtų atostogauti kartu.“

Savivaldybės siūlo alternatyvas

Tiesa, Vilniaus miesto savivaldybės laikinoji švietimo, kultūros ir sporto departamento bendrojo ugdymo skyriaus vedėja Diana Petkūnienė teigė, kad vaikams iš socialiai remtinų šeimų yra galimybė atostogauti nemokamai.

Antroje vietoje pagal populiarumą – sukarintos ir sportinės stovyklos.

„Birželį Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė papildomą vaikų vasaros poilsio programų konkursą. Palyginti su 2016 metais, šiais metais Vilniaus miesto savivaldybė keturis kartus padidino lėšas, skirtas vaikų vasaros poilsio stovykloms organizuoti. Gegužės mėnesį skelbtame pirmame vaikų vasaros poilsio konkurso etape atrinktos 109 įstaigos ir organizacijos, kurioms buvo paskirstyta 84 830 eurų. Jose stovyklavo 5300 vaikų, iš jų 1400 – socialiai remtini vaikai. Keturiasdešimt dvi stovyklos buvo nemokamos visiems vaikams, jose atostogavo 1500 vaikų, aštuoniasdešimt dvejose stovyklose nemokamai stovyklavo socialiai remtini vaikai. Iš viso, šiose stovyklose nemokamai stovyklavo 1100 socialiai remtinų vaikų“, – teigė pašnekovė.

Nemokamos yra šios dešimties dienų stovykos: „Draugystės stovykla“, „Mano atrastas Vilnius“, „Augame su maltiečiais“. Socialiai remtinų šeimų vaikų tėvai nieko nemoka ir už krepšinio vasaros stovyklą Druskininkuose (įprasta kaina 180 eurų) bei mergaičių stovyklą „Podiumas“ (įprasta kaina 75 eurai). Daugiau informacijos apie nemokamas stovyklas ir neformalųjį ugdymą vasaros metu galima rasti tinklalapyje www.neformalusugdymas.lt.

Kauno miesto savivaldybės internetiniame puslapyje pateikiama, kad šią vasarą vaikams yra siūlomi 189 nemokami užsiėmimai, apimantys įvairias sritis: nuo muzikos ir sporto iki drabužių dizaino bei filmų kūrimo.

„Vaikams sudaromos lygios galimybės lankyti kokybiškus, nemokamus, vaikų interesus atitinkančius Kauno miesto savivaldybės neformaliojo švietimo, kultūros ir sporto įstaigų organizuojamas edukacines, kūrybines, sporto ar kitokias veiklas“, – teigiama patalpintame pranešime.

Vaiko interesai ir saugumas tėvams turi būti svarbiausia

Vis dėlto renkantis stovyklą prioritetu turėtų būti vaiko norai, o ne kaina ir tėvų įnoriai. Pasak psichologės ir VU profesorės dr. Romos Jusienės, renkantis stovyklą labai svarbu įsiklausyti į savo vaiką: „Viena dažniausių daromų klaidų, kai tėvai sportuoti nemėgstantį vaiką leidžia į sporto stovyklą, nors jis linkęs tapyti, ir atvirkščiai. Dar blogiau, jeigu į stovyklą išleidžiamas vaikas, kuris yra kuklus ar turi bendravimo baimę: nors suaugusieji mano, kad joje vaikas „prasilauš“, išdrąsės, rezultatas būna tikrai ne toks. Jei taip yra jūsų vaikui, pirmiausia kalbėkitės su juo, mėginkite suprasti baimės priežastis ir tą problemą spręskite patys ar su specialistų pagalba.“

Taip pat labai svarbu yra tinkamai įvertinti vaiko brandą. „Sunku įvardinti tikslų amžių, nes yra individualūs vaikų skirtumai, kada jie yra pasiruošę išvykti savaitei toliau nuo namų, leisti laiką su mažiau pažįstamais žmonėmis ir nakvoti nepažįstamoje vietoje. Dalis vaikų jau visai gerai jaučiasi vykdami į savaitės stovyklas nuo 8 metų, tačiau dauguma – kiek vėliau, 9 ar 10 metų“, – teigia R.Jusienė.

Tėvai prieš išleisdami vaiką į stovyklą privalo su juo kalbėtis apie saugumą ir taisykles. UAB „Zigzag Travel“ pardavimo vadovės L.Juzakėnienės teigimu, nors visų stovyklų pagrindinis kriterijus yra saugumas, tėvai irgi išlieka atsakingi.

„Tėveliai, atveždami atžalą į stovyklą, pasirašo sutartį, kurioje įsipareigoja abi pusės: ir organizatoriai, ir vaikai. Tėvai savo parašu užtikrina, jog vaikai yra informuoti apie taisykles, neprovokuos pavojingų situacijų, saugos savo ir aplinkinių sveikatą ir gyvybę, nesiveš svaigalų“, – sako pašnekovė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Vaclovas, kuris gyvena ne vienas. Po dvejų metų: Kęstučiai

24sek

Karšta vasara Lietuvos krepšiniui: penki įdomiausi būsimi lietuvių kontraktai

Vardai

Klaipėdoje žuvusio modelio artimieji: „Prabilęs R.Pinikas Dovilės šeimos iki šiol neatsiprašė“

Sportas

C.Ronaldo gali būti eliminuotas: Iranas – Portugalija

Aktualu

Valdas Adamkus: „Nejaugi nematome pastangų vis labiau nuvertinti žmogų ir jo laisvę?“

Gyvenimas

Lietuvių atliktas tyrimas apčiuopė jaunystės eliksyro receptą: senti įmanoma 4 kartus lėčiau

Sportas

B grupės finišas: Ispanija – Marokas

Aktualu

VW žibintų vagysčių Perkūnkiemyje protrūkis supykdė vilnietį: „Kur policijos pasala?“

Gazas

Spalvotieji garvežiai – kodėl jie buvo tokie puošnūs ir kodėl vokiški dėvėjo raudonus ratus?

Kaip Konstitucinis Teismas apgynė žiniasklaidos laisvę ir uždraudė politikams slėptis nuo visuomenės

Aktualu

Be žinios dingusio Roko Čapliko ieškojusi policija jo kūną rado miške

Vardai

Europos parko įkūrėjas G.Karosas čia paminėjo ir savo 50-metį: „Menas neturi stengtis įtikti žmogui“

Europos parko ekspozicija

Aktualu

Apsilankymas Lietuvos zoologijos sode šokiravo lankytoją: beždžionė rodė į žaizdas

Gazas

Jaunas vokietis per Europą rieda senutėliu „MZ Trophy“ motociklu su 17 „arklių“

Maistas

2018 m. „30 geriausių restoranų“: 14 vieta: geriausias grilio patiekalų restoranas pajūryje – „Momo Grill“

Vardai

Joninės Jonui Mačiuliui – geriau už gimtadienį: ketino krikštyti draugų dovanotą asilą

Aktualu

Dalis „tvarkiečių“ reiškia nepasitikėjimą R.Žemaitaičiu, šaukiasi R.Pakso sugrįžimo

Gazas

Pernai nubausta 1500 policijos pareigūnų: viršijo greitį, nepaisė kelio ženklų

Sportas

Rekordininku tapęs vartininkas atrėmė 11 metrų baudinį, bet Egiptas pralaimėjo

Naujienos

Vaclovas, kuris gyvena ne vienas. Po dvejų metų: Kęstučiai

Pasaulis kišenėje

Dinozaurų pėdsakai Lietuvoje: fitozauro dantys ir žandikaulis Akmenės muziejuje

Aktualu

Kalvarijos medikai kaltinami nė neapžiūrėję namo pasiuntę žiauriai sumuštą jaunuolį

Aktualu

Prakalbo apie raginimus R.Karbauskiui trauktis iš frakcijos seniūno posto

24sek

Karšta vasara Lietuvos krepšiniui: penki įdomiausi būsimi lietuvių kontraktai

Vardai

Klaipėdoje žuvusio modelio artimieji: „Prabilęs R.Pinikas Dovilės šeimos iki šiol neatsiprašė“

Sportas

C.Ronaldo gali būti eliminuotas: Iranas – Portugalija

Aktualu

Valdas Adamkus: „Nejaugi nematome pastangų vis labiau nuvertinti žmogų ir jo laisvę?“

Sportas

B grupės finišas: Ispanija – Marokas

Kaip Konstitucinis Teismas apgynė žiniasklaidos laisvę ir uždraudė politikams slėptis nuo visuomenės

Vardai

Princesės Dianos dukterėčia per savo jungtuves pasipuošė jos vestuvine tiara

Gyvenimas

Lietuvių atliktas tyrimas apčiuopė jaunystės eliksyro receptą: senti įmanoma 4 kartus lėčiau

Europos parko ekspozicija

Aktualu

VW žibintų vagysčių Perkūnkiemyje protrūkis supykdė vilnietį: „Kur policijos pasala?“

Gazas

Spalvotieji garvežiai – kodėl jie buvo tokie puošnūs ir kodėl vokiški dėvėjo raudonus ratus?

Aktualu

Be žinios dingusio Roko Čapliko ieškojusi policija jo kūną rado miške

Vardai

Europos parko įkūrėjas G.Karosas čia paminėjo ir savo 50-metį: „Menas neturi stengtis įtikti žmogui“

Maistas

2018 m. „30 geriausių restoranų“: 14 vieta: geriausias grilio patiekalų restoranas pajūryje – „Momo Grill“

24sek

Beno Udrihas atsisveikino su Kauno „Žalgiriu“: „Man buvo garbė“

Vardai

Joninės Jonui Mačiuliui – geriau už gimtadienį: ketino krikštyti draugų dovanotą asilą

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką