Dabar populiaru
Sportas gyvai
Publikuota: 2018 balandžio 16d. 11:20

11 skydliaukės sutrikimų požymių, rodančių rimtas problemas

Ko nežinojote apie skydliaukę
Fotolia nuotr. / Ko nežinojote apie skydliaukę

Jūsų skydliaukė yra tarsi populiariausia mokyklos mergaitė: ji kontroliuoja beveik viską, o kai supyksta, atsiveria tikras pragaras.

Mažytė drugelio formos liauka, skydliaukė, išsidėsčiusi prie kaklo pagrindo, veikia beveik visas kūno funkcijas. Pragaras prasideda, kai ši liauka neišskiria pakankamai skydliaukės hormonų (hipotirozė) arba kai išskiria per daug hormonų (hipertireozė), rašoma womenshealthmag.com.

Labiausiai erzinanti dalis: skydliaukės ligos simptomai primena daug kitokių problemų. „Skydliaukės sutrikimai gali būti nenustatyti metų metus, – sako Valentina Rodriguez, „NYU Langone Health“ medicinos centro endokrinologė. – Kiekvienam žmogui simptomai skirtingi ir gali prasidėti labai staigiai arba labai palaipsniui, todėl juos sunku pastebėti.“

Tačiau moterims reikia labai atidžiai stebėti šiuos simptomus, kadangi skydliaukės liga moterys labai dažnai serga. Pasak Amerikos skydliaukės asociacijos, viena iš 8 moterų per savo gyvenimą patirs skydliaukės ligą; be to, moterys 5–8 kartus labiau nei vyrai linkusios turėti skydliaukės problemų.

Negydomi skydliaukės sutrikimai gali labai smarkiai atsiliepti kitiems organams, ypač širdžiai, sako V.Rodriguez.

Štai moterų skydliaukės problemų požymiai, kurių reikia saugotis:

Svorio pokyčiai

Nepakankamai aktyvi skydliaukė sulėtina visas kūno funkcijas, įskaitant ir medžiagų apykaitą, sako V.Rodriguez. „Paprasčiau tariant, jūsų kūnui liepiama viską sulėtinti, – sako moteris. – Nemažai moterų dėl to priauga svorio.“

Jei jums hipertireozė, gali būti priešingai. „Tokiu atveju jūsų skydliaukė iki dugno spaudžia greičio pedalą ir dauguma funkcijų pagreitėja“, – sako endokrinologė. Hipertireozė gali sukelti nepaaiškinamą svorio sumažėjimą.

„Dauguma moterų nenori gydyti šios būklės, kadangi jos yra patenkintos svorio mažėjimu, tačiau joms būtinas gydymas – per didelė hormono gamyba kūnui sukelia didelį stresą, ypač širdžiai“, – sako V.Rodriguez.

Nenormalus kraujospūdis

Skydliaukės hormonai palaiko nuolatinį ryšį su širdimi ir daro poveikį jos plakimo greičiui. Esant hipotirozei, jūsų pulsas bus lėtesnis, nei reikia, o tai veikia daugybę kitų organų ir kūno funkcijų. Hipertireozės atveju yra priešingai – jūsų pulsas yra per greitas.

„Bet kuri situacija gali baigtis širdies nepakankamumu. Ypač jei širdies plakimas ilgą laiką yra pagreitintas – tas papildomas stresas yra pavojingas“, – sako V.Rodriguez.

„Scanpix“ nuotr./Skydliaukės ultragarso tyrimas
„Scanpix“ nuotr./Skydliaukės ultragarso tyrimas

Nauji tualeto įpročiai

Kita dėl hipotirozės sulėtėjusi kūno funkcija yra žarnyno veikla, sako endokrinologė. Galite pastebėti, kad retai vaikštote į tualetą arba tiesiog užkietėja viduriai. Hipertireozės atveju į tualetą vaikščiosite dažniau ir pastebėsite, kad išmatos yra per daug minkštos.

Nuovargis

Hipotirozė jus išvargina. „Jūsų energijos pusiausvyra ir kontrolė nėra tokios efektyvios“, – sako moteris. Galbūt tai reiškia, kad visa darbo diena išvargina jus labiau nei anksčiau arba treniruotės, kurias taip mėgdavote, dabar tiesiog per daug vargina. Toks nuovargis, turint hipotirozę, taip pat gali prisidėti prie svorio augimo.

Hipertireozės atveju paprastai nenustygstate vietoje, tačiau tai taip pat gali baigtis nuovargiu, sako V.Rodriguez. Jeigu visada jaučiatės nervinga arba taip, lyg būtumėte išgėrusi per daug kavos, dienos pabaigoje galite jaustis labai pavargusi. Jūsų kūnas negali ilgai būti hiperaktyvus, anksčiau ar vėliau jam reikės pertraukos, o hipertireozė nesuteikia tos pusiausvyros.

Nuotaikų kaita

Hipotirozė gali sutrikdyti smegenų funkcijas ir stipriai paveikti jūsų nuotaiką, teigia endokrinologė. Depresija yra simptomas, kurį jaučia dauguma moterų, ir šis simptomas retai būna siejamas su skydliaukės veiklos sutrikimu, kadangi depresija taip pat gali sukelti hipotirozės simptomus.

Jei jums hipertireozė, jūsų nuotaika gali kisti kitaip. „Žmonės galvos, jog jų mintys lekia šviesos greičiu, jie nekantrūs, irzlūs bei dreba“, – sako V.Rodriguez. Abi būklės gali priversti pasijusti nekontroliuojama – tiek psichiškai, tiek emociškai, todėl praverstų psichologinis gydymas, pavyzdžiui, pokalbių terapija bei medikamentai.

Ciklo sutrikimai

Ar jūsų mėnesinės staiga tapo gausesnės nei įprasta? Tai gali būti hipotirozės požymis, sako endokrinologė. Skydliaukė veikia ir ciklą, todėl, kai kažkas ne taip, dažnai pastebėsite ciklo pokyčius. Hipertireozės poveikis priešingas – mėnesinės bus ne tokios gausios kaip įprasta, arba jos gali keliems mėnesiams netikėtai dingti.

Plaukų ir odos pokyčiai

Hipotirozė gali labai smarkiai „išdžiovinti“ jūsų plaukus ir odą. Jei staiga nebeužtenka drėkinamųjų priemonių arba pastebite, kad plaukai tapo trapūs ir lūžinėja – tai gali būti hipotirozės požymis. Abi būklės, deja, gali būti plaukų suplonėjimo priežastis.

123FR nuotr./Slenkantys plaukai
123FR nuotr./Slenkantys plaukai

Raumenų skausmas ir silpnumas

Tiek dėl hipotirozės, tiek dėl hipertireozės galite jausti raumenų skausmą, nelanksčius sąnarius ir silpnumą, kurie ir toliau jus sekins, dėl to nesinorės būti aktyviai. „Tikiuosi, kad jaučiate savo kūną ir suprasite, jei kažkas yra kitaip, nei įprasta“, – sako V.Rodriguez.

Jei pastaruoju metu neturėjote sunkios treniruotės, neturėtumėte jausti skausmo ar nuovargio.

Miglotas mąstymas

Hipotirozė gali sulėtinti smegenų sinapses ir smegenų funkciją, sako endokrinologė: „Mąstysite ne taip aiškiai ir jausitės, tarsi smegenis apėmė migla.“ Šis sulėtėjimas gali pasirodyti kartu su nuotaikų kaita bei depresija.

Pūlingos arba išdžiūvusios akys

Greivso liga (autoimuninis sutrikimas, sukeliantis hipertireozę) gali sukelti ir vizualinius pakitimus, todėl vienas iš požymių yra pūlingos akys, sako V.Rodriguez. Išsausėjusios, dirglios akys gali būti tiek hipoterozės, tiek hipertireozės požymis. Jei jūsų akys atrodo išsausėjusios (didžiausia to priežastis – alergija ir medikamentai) arba labiau iššokusios, nei įprasta, apie simptomus pakalbėkite su savo gydytoju.

Jums visada šalta arba karšta

Nuolat šalta? Jūsų jautrumas temperatūrai gali būti hipoterozės požymis, sako V.Rodriguez. Dėl sulėtėjusios kraujo apytakos galite jausti šaltį, net kai yra šilta ir visi aplinkui jaučiasi kuo puikiausiai. Priešingai būna esant hipertireozei – galite būti ypač jautri bet kokiam karščiui bei prakaituoti daug labiau už aplinkinius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką