Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 09 21, 18:41

12 moksliniais tyrimais pagrįstų žinučių norintiems apsisaugoti nuo širdies ligų

Kiekvienais metais Lietuvoje bei visame pasaulyje jau 22 metus minima Pasaulinė širdies diena, kviečianti prisiminti savo širdies ir kraujagyslių sveikatą. Šiemet ji didžiuosiuose Lietuvos miestuose švenčiama rugsėjo 29 d. Šią dieną 17 val. Vilniuje kviečiama susitikti PC „Panorama“ pirmame aukšte, kur bus galima pasimatuoti kraujo cholesterolio koncentraciją, kraujo spaudimą, širdies susitraukimo dažnį, atlikti kūno masės analizę, pasimokyti pirmosios pagalbos ir pradinio gaivinimo būdų bei pasikonsultuoti su gydytojais.
Matuoja kraujospūdį
Matuoja kraujospūdį / 123RF.com nuotr.

Šių metų Pasaulinės širdies dienos šūkis „Tegu širdis sujungia su kiekviena, sveika ir sergančia, širdimi“. Nors Pasaulinė širdies dieną inicijuoja ir kviečia švęsti Pasaulinė širdies federacija, tačiau ir kitos svarbios bei organizacijos nelieka nuošalyje.

Europos kardiologų draugija šiais metais pasidalino ne gydytojams, o pacientams skirtomis gairėmis, kuriose išsako savo poziciją apie tai, ką pacientas turi žinoti apie širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) prevenciją. Trumpame dokumente pateikiama moksliniais tyrimais pagrįsta informacija, padedanti tiek sergantiems, tiek ir nesergantiems ŠKL įvertinti savo širdies ir kraujagyslių ligų riziką, taikyti tinkamiausias gyvensenos keitimo priemones bei susipažinti su šių ligų gydymo principais.

12 žinučių norintiems kontroliuoti širdies ligas

1. ŠKL rizikos įvertinimas (arba kitaip – tikimybės patirti širdies ir kraujagyslių ligų komplikaciją, tokią kaip miokardo infarktas ar insultas, įvertinimas) yra pirmasis žingsnis, siekiant pritaikyti prevencijos rekomendacijas kiekvienam mūsų. ŠKL rizika gali būti apskaičiuojama asmeniui, nesergančiam ŠKL (pirminė prevencija) ar segančiam ŠKL (antrinė prevencija). Tam tikras būkles (tokias, kaip cukrinis diabetas ar lėtinė inkstų liga) turinčių pacientų ŠKL rizika yra padidinta.

2. Žmonių, kuriems nėra nustatyta ŠKL, rizika gali būti skirstoma į žemą, vidutinę, didelę ar labai didelę. Rizika gali būti įvertinama remiantis asmens amžiumi, kraujo spaudimu, cholesterolio koncentracija ir informacija apie rūkymą. Kiti veiksniai (tokie kaip etninė priklausomybė, psichosocialiniai, socioekonominiai ar aplinkos veiksniai bei kitos sveikatos būklės gali keisti asmens ŠKL riziką).

3. Rekomenduojama informacinio pobūdžio diskusija su sveikatos priežiūros specialistu apie konkretaus paciento ŠKL riziką ir rizikos mažinimo galimybes. Gydymo sprendimai turi būti priimami bendrai pokalbio tarp paciento ir sveikatos priežiūros specialisto metu. Gairės rekomenduoja, jog kiekvienas asmuo laikytųsi tam tikrų rekomendacijų, nepriklausomai nuo jo ŠKL rizikos. Šios rekomendacijos yra:

  • nerūkyti;

  • laikytis sveikos gyvensenos (mitybos, kūno svorio ir fizinio aktyvumo) rekomendacijų;

  • sistolinis kraujo spaudimas turi būti <140 mmHg.

4. Suaugę asmenys turi būti fiziškai aktyvūs: rekomenduojama mažiausiai 150–300 minučių per savaitę vidutinio intensyvumo ar 75–150 minučių per savaitę didelio intensyvumo fizinio krūvio. Jei Jūs negalite pasiekti rekomenduojamos fizinio aktyvumo trukmės ar intensyvumo – būkite aktyvūs kiek galite, nes bet koks aktyvumas yra geriau negu jokio!

Sveika mityba yra kertinis ŠKL prevencijos akmuo: laikykitės Viduržiemio jūros ar panašios dietos.

5. Sveika mityba yra kertinis ŠKL prevencijos akmuo: laikykitės Viduržiemio jūros ar panašios dietos; pakeiskite sočiuosius riebalus (greitas maistas, raudona mėsa) nesočiaisiais (alyvuogių aliejus, avokadas); sumažinkite druskos vartojimą; valgykite daugiau pilno grūdo produktų, vaisių, daržovių ir riešutų; valgykite žuvį bent kartą savaitėje; sumažinkite pridėtinio cukraus vartojimą. Taip pat rekomenduojama per savaitę vartoti ne daugiau nei 100 g alkoholio (paprastai vienoje gėrimo porcijoje būna nuo 8 iki 14 g alkoholio).

6. Medikamentų, skirtų ŠKL rizikos veiksnių (aukšto kraujo spaudimo, cholesterolio) gydymui vartojimo rekomendacijos priklauso nuo ŠKL rizikos. Medikamentai yra rekomenduojami visiems, kurie serga nustatyta ŠKL ar žmonėms, kurių ŠKL rizika yra labai didelė. Medikamentai turi būti svarstomi žmonėms, kurie neserga ŠKL, tačiau turi didelę riziką. Tačiau šios rekomendacijos yra orientacinės ir gydymas yra skiriamas individualiai kiekvienam pacientui po bendro sprendimo, priimamo pokalbio tarp paciento ir sveikatos priežiūros specialisto metu.

7. Rizikos veiksnių gydymo tikslai (koks turi būti kraujo spaudimas ar cholesterolio koncentracija kraujyje) taip pat priklauso nuo ŠKL rizikos. Iš esmės, kuo didesnė yra ŠKL rizika, tuo intensyvesnis gydymas bei žemesni gydymo tikslai yra rekomenduojami.

8. Rizikos veiksnių gydymo tikslai turi būti pasiekiami žingsnis po žingsnio. Pirmasis žingsnis yra pasiekti rekomenduojamus kraujo spaudimo ir cholesterolio koncentracijos tikslus keičiant gyvenseną, ir, jei reikia, skiriant medikamentus. Kai pirmas žingsnis yra pasiekiamas, pereinama prie antrojo žingsnio (siekiama dar žemesnių kraujo spaudimo ir cholesterolio koncentracijos verčių), priklausomai nuo papildomų parametrų (apskaičiuotos 10 metų ir viso gyvenimo ŠKL rizikos, kitų sveikatos būklių rizikos) bei paciento pageidavimų.

Sveika širdis /123rf nuotr.
Sveika širdis /123rf nuotr.

Antrojo žingsnio metu siekiama galutinių optimalių tikslų:

  • sistolinio kraujo spaudimo <130 mmHg (pacientams, vartojantiems medikamentus);

  • mažojo tankio lipoproteinų („blogojo“) cholesterolio (MTL Ch) <1,8 mmol/l (asmenims, kurių rizika didelė) ar <1,4 mmol/l (asmenims, kurių rizika labai didelė).

Šiame dviejų žingsnių procese, turi būti svarstomi abu žingsniai, neapsiribojant pirmuoju.

9. Statinai yra pirmos eilės vaistai asmenims, kuriems reikia medikamentų, mažinančių MTL Ch koncentraciją. Jei gydymo tikslas (remiantis individualia ŠKL rizika) nėra pasiekiamas skiriant maksimalią toleruojamą statino dozę, tuomet yra rekomenduojamas statino derinys su kitos grupės lipidus mažinančiu vaistu.

10. Asmenims, kuriems reikia kraujo spaudimą mažinančių medikamentų, galutinis sistolinio kraujo spaudimo gydymo tikslas yra 120–130 mmHg daugumai suaugusių asmenų <70 metų amžiaus, ir <140 mmHg (<130 mHg, jei toleruojama) – asmenims ≥70 metų amžiaus.

11. Diastolinio kraujo spaudimo tikslas visiems gydomiems asmenims yra <80 mmHg. Dviejų kraujo spaudimą mažinančių vaistų derinys vienoje tabletėje yra rekomenduojamas daugumai gydomų asmenų.

12. Asmenims, sergantiems cukriniu diabetu, daugumai yra rekomenduojamas glikuoto hemoglobino (HbA1c) tikslas yra <7,0%. Daugumai cukralige sergančių pacientų ir neturinčių ŠKL metforminas yra pirmos eilės vaistas. Tuo tarpu, nauji medikamentai (į gliukagoną panašaus peptido 1 receptorių agonistai (GLP-1RA) ir natrio – gliukozės tarnsporto baltymo 2 (SGLT-2) inhibitoriai) yra rekomenduojami asmenims, sergantiems ir cukralige, ir ŠKL.

Detalesnės informacijos kviečiama ieškoti lietuvių kalba www.heart.lt ir / arba anglų kalba https://www.healthy-heart.org/.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką