Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

15min paaiškina: kaip apsisaugoti nuo salmoneliozės

Medikas
Vida Press nuotr. / Medikas
Šaltinis: 15min
1
A A

Salmoneliozė – pavojinga ir gana dažnai sutinkama liga. Nors šios ligos grėsmę, atrodo, suvokia daugelis, kasmet vis pasitaiko salmoneliozės protrūkių. Tai įrodo, kad visuomenė apie šią ligą vis dar žino nepakankamai.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

15min atsako į dažniausiai kylančius klausimus apie salmoneliozę ir paaiškina, kaip išvengti šios ligos.

VIDEO: 11 patarimų, kurie padės išvengti salmoneliozės

Kas sukelia salmoneliozę?

Salmoneliozę sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Šios bakterijos sukelia plonosios žarnos uždegimą.

Yra žinoma daugiau nei 2000 įvairių salmonelių rūšių, dauguma jų gali sukelti infekcinę ligą žmogui ir gyvūnams. Salmonelės pakankamai atsparios išdžiūvimui, šalčiui, tačiau jautrios aukštos temperatūros poveikiui. Jos ilgai išlieka gyvybingos užšaldytoje mėsoje, o atitirpintame maiste vėl gali daugintis. Palankiausia temperatūra salmonelėms maiste daugintis yra nuo 20 iki 40 laipsnių.

Salmonelės vandenyje išbūna gyvybingos 2 mėnesius, dirvožemyje – 4-5 mėnesius, kambario dulkėse – 3 mėnesius, sausose išmatose 2-4 metus).

Wikimedia.org nuotr./Salmonelės bakterija
Wikimedia.org nuotr./Salmonelės bakterija

Kokie yra salmoneliozės simptomai?

Salmoneliozė pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Šie ligos simptomai dažniausiai pasireiškia po 12-72 valandų po užsikrėtimo.

Liga paprastai trunka 4-7 dienas ir daugelis pasveiksta be specifinio gydymo. Tačiau kai kuriems ligoniams bakterijos iš žarnyno gali patekti į kraują bei kitus organus. Tokiu atveju negydant liga gali baigtis mirtimi. Sunkesnė ligos eiga būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei asmenims su silpnesne imunine sistema.

Kaip plinta salmoneliozė?

Pagrindinis salmonelių infekcijos šaltinis yra naminiai bei laukiniai gyvūnai ir paukščiai. Sergantis salmonelioze žmogus taip pat gali būti infekcijos šaltiniu.

Dažniausiai salmonelioze užsikrečiama per gyvūninį maistą: paukštieną, pieną, kiaušinius, jautieną, kiaulieną. Tačiau salmonelioze užsikrėsti galima ir per įvairias gyvūnų fekalijomis užterštas daržoves. Nors bakterijos gali būti randamos žalioje mėsoje, paukštienoje, žaliuose kiaušiniuose, nepasterizuotame, nevirintame piene, termiškai apdorojant šį maistą, salmonelės jame žūsta.

Pastaraisiais metais Lietuvoje kaip ir kitose Europos, pasaulio šalyse salmoneliozė dažniausiai plinta per kiaušinius, vištieną ir jų produktus.

Kauno apskrities VPK nuotr./Parduodami kiaušiniai
Kauno apskrities VPK nuotr./Parduodami kiaušiniai

Maistą gali užkrėsti jį tvarkantys asmenys, kurie pasinaudoja tualetu ir nenusiplauna rankų. Į maistą salmonelės gali patekti nuo virtuvės įrankių ar aplinkos paviršių, ant kurių prieš tai buvo dorota žalia mėsa bei vištiena, taip pat nuo salmonelėmis užterštų rankų.

Gatavas vartojimui paruoštas maistas gali būti užterštas, kai jis kurį laiką laikomas šaldytuve liečiasi su žaliu.

Kadangi salmonelės gali būti randamos namų augintinių (kačių, šunų, reptilijų), ypatingai viduriuojančių, išmatose, užsikrėsti galima nenusiplovus rankų po sąlyčio su jų išmatomis. Tokiu būdu galimas užsikrėtimas ir nuo kitų naminių gyvūnų.

Kaip reikia elgtis su žalia mėsa, kad išvengtumėte salmoneliozės?

Apsiperkant parduotuvėje, žalią mėsą reikia dėti į plastikinį maišelį. Taip bus išvengta sąlyčio su kitu maistu. Tik parsinešus žalią mėsą, ją reikia nedelsiant įdėti į šaldytuvą. Maistą šaldytuve reikia laikyti taip, kad jis nesiliestų su kitu maistu arba skystis nuo žalios mėsos nenuvarvėtų į vartojimui paruoštą maistą

Prieš gaminimą mėsą būtina nuplauti. Taip pat po žalios mėsos, vištienos dorojimo reikia po tekančiu karštu vandeniu kruopščiai su indų plovikliu nuplauti peilį, lentelę, kitus virtuvės įrankius bei rankas, kad būtų išvengta kryžminės kito maisto taršos.

Mėsą ir jos produktus reikia pakankamai gerai išvirti ar iškepti. Prieš vartojant šį maistą būtina įsitikinti, kad nebėga rausvas skystis. Negalima ragauti ir valgyti žalios mėsos, faršo.

„Maximos“ nuotr./Šviežia mėsa
„Maximos“ nuotr./Šviežia mėsa

Kaip elgtis su kiaušiniais, kad išvengtumėte salmoneliozės?

Maistui galima vartoti tik šviežius kiaušinius. Negalima vartoti suskilusių ar nešvarių kiaušinių. Kiaušiniai turi būti laikomi tik šaldytuve.

Po kiaušinių tvarkymo visada reikia nusiplauti rankas. Vartoti galima tik gerai išvirtus ar iškeptus kiaušinius. Trynys neturi būti skystas ar minkštas.

Išvirtus ar keptus kiaušinius reikia suvartoti nedelsiant. Negalima šiltų kiaušinių daugiau negu 2 valandas laikyti kambario temperatūroje.

Taip pat svarbu nevartoti žalių kiaušinių bei vengti maisto, kurio gamybos procese naudojami žali kiaušiniai: namie gamintų ledų, kremo, plakto trynio su cukrumi.

Kokie dar patarimai padės išvengti salmoneliozės?

Nesuvalgytą maistą svarbu laikyti šaldytuve, o prieš vartojimą pakartotinai pakaitinti.

Pasinaudojus tualetu ar po salyčio su gyvūnų arba salmonelioze sergančio žmogaus išmatomis būtina plautis rankas.

Negalima gaminti maisto svečiams ar pobūviui, jei sergate salmonelioze.

Kaip pasirūpinti, kad salmonelioze neužsikrėstų vaikai?

Negalima tuo pačiu metu tvarkyti žalios mėsos ir gaminti maisto kūdikiui. Saugiausias maistas kūdikiui yra motinos pienas, kuris apsaugo ir nuo kitų ligų. Paaugusią atžalą būtina pratinti, kad jis ar ji kruopščiai plautųsi rankas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką