Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Akių gydytojus glumina 4 mitai, kuriuos atskleidžia pacientai

Regėjimo tikrinimas
Vida Press nuotr. / Regėjimo tikrinimas
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Puikiu regėjimu gali pasigirti maža dalis žmonių. Darbas su kompiuteriu, prastas apšvietimas, sausas patalpų oras vargina akis. Gydytojai oftalmologai pripažįsta, kad dauguma žmonių nekreipia dėmesio į kenksmingas aplinkos sąlygas ir į medicinos specialistus kreipiasi susidūrę su rimtais negalavimais.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Gydytojai sutaria, kad pacientai yra susikūrę įvairiausių mitų, kurie iškraipo medicinos mokslo tiesas ir liudija apie visuomenės žinių spragas. Viena iš tokių spragų atveria kelią sausų akių ligai – sindromui, kuris šiandienos pasaulyje yra labai dažnas, tačiau ne visada tinkamai gydomas.

Akių gydytoja Elena Grikienienė sutiko padėti atsijoti pelus nuo grūdų ir paaiškinti, kaip reikia gydyti sausų akių ligą, kuri pasireiškia akies paviršiaus uždegimu.

Ar sausų akių liga dažniau vargina vyresnio amžiaus žmonės?

TAIP. Sausų akių liga vargina net 70 proc. vyresnio amžiaus pacientų ir kasmet susirgimų vis daugėja.

BET. Gydytojai pastebi, kad pastaraisiais metais sausų akių ligos simptomai vis dažniau pasireiškia jauno amžiaus žmonėms dėl išorinių veiksnių. Specialistai tai sieja su augančiu mobiliųjų technologijų vartojimu, darbu biuruose ir „nesveiko pastato“ sindromu.

Gydytojai išskiria du sausų akių ligos tipus: vandens deficito ir lipidų deficito. Kitaip tariant, ligą gali įtakoti padidėjęs ašarų garavimas arba sumažėjusi ašarų gamyba. Pasitaiko pacientų, kuriems sausų akių ligą sukelia abiejų procesų kombinacija. Todėl tik po detalios patikros ir tyrimo oftalmologas gali nustatyti tinkamiausias priemones, kuriomis įmanoma užblokuoti ligos vystymosi mechanizmą.

Ašarų garavimui įtaką daro išorės veiksniai: sausas patalpų oras, kondicionieriai, suretėjęs mirksėjimas ir t.t.

Sumažėjusią ašarų gamybą specialistai sieja su tam tikromis ligomis: reumatoidiniu artritu, skydliaukės sutrikimais, sklerodermija, Sjogreno sindromu, vitamino A stoka. Gydytojai pastebi, kad ašarų gamybai įtaką daro kai kurių vaistų, pavyzdžiui, antidepresantų, kontraceptinių tablečių, vaistų nuo alergijos ar nuo padidinto kraujo spaudimo, vartojimas. Ašarų gamyba gali sumažėti dėl hormonų pokyčių moters organizme po gimdymo ar per menopauzę.

Ir vandens deficito, ir lipidų deficito atveju pacientui rekomenduojama vartoti akių lašus su osmoprotektoriais, kurie padeda atstatyti bei išsaugoti vandens balansą ir stabdo uždegimą.

Konkrečius vaistus ligai gydyti gali paskirti tik gydytojas oftalmologas.

Ar kai kurių profesijų atstovų akys nuo sausų akių sindromo kenčia labiau?

TAIP. Kai kurių profesijų atstovų akys patiria didesnį krūvį, todėl yra labiau pažeidžiamos ir jautresnės išorės dirgikliams. Įtemptas žvilgsnis į kelią ir automobilyje veikiantis oro kondicionierius padidina vairuotojų ašarų išgaravimą. Kirpėjų akys taip pat nuolat patiria stresą dėl karšto oro srauto, nes dirba su plaukų džiovintuvu, akies paviršiui kenkia aerozoliai, kitos lakiosios cheminės medžiagos. Žinoma, dulkės statybose, karštis kepyklose ar metalo apdirbimo cechuose taip pat daro neigiamą įtaką akių būklei.

BET. Gydytojai atkreipia dėmesį, kad didelę riziką patiria ir vadinamosios XXI amžiaus profesijos, visų pirma, informacinių technologijų specialistai ir kiti darbuotojai, daug laiko praleidžiantys prie kompiuterių.

Biurų patalpose oro tarša gali būti kelis kartus didesnė negu išorėje – dėl prasto vėdinimo, uždaros oro cirkuliacijos sistemos, plastikinių langų.

Be abejo, akių sausėjimui įtakos turi kontaktinių lęšių nešiojimas, įvairios akių ligos, uždegimai, akių operacijos.

Oftalmologai pažymi, jog su sausų akių ligos simptomais susiduria beveik kas antras pacientas. Nuo šios ligos dažniau kenčia miestų gyventojai.

Ar akių lašai gali dar labiau sausinti akį?

TAIP. Oftalmologai pabrėžia, kad sausų akių ligos negalima gydyti akių lašais, kuriuose yra tokių medžiagų, kaip benzalkonio chloridas, hidroksidas, natrio chloridas, kurios tik paskatina sausų akių ligos vystymąsi, jeigu pacientas lašus vartoja ilgą laiką.

Gydytoja Elena Grikienienė pažymi, kad esant sausų akių sindromui žalą gali padaryti akies paviršiaus kraujagysles sutraukiantys (tetrizolino hidrochlorido) lašai, kuriais žmonės nori staigiai pašalinti akių raudonumą ir nuovargį. Be to, lašindami įprastus akių lašus ar dirbtines ašaras žmonės tik trumpam prislopina simptomus, tačiau nesustabdo ligos ir nepašalina priežasties – hipertoninės ašarų plėvelės.

Hipertonine vadinama ašara, kurioje yra daugiau druskų negu įprastai. Dėl šios priežasties ląstelės netenka vandens, patiria stresą, atpalaiduoja uždegimą skatinančias medžiagas. Prasideda akies paviršiaus uždegimas. „Užsitęsus hipertoninei būklei, akies paviršiaus ląstelės žūva, paskleisdamos dar daugiau uždegiminių mediatorių, todėl uždegiminis procesas dar labiau sustiprėja“, – pažymi gydytoja E.Grikienienė.

BET. Šį žalingą procesą gali sustabdyti osmoprotekcijos mechanizmas, kurį atkuria akių lašai su osmoprotektoriais (L-karnitinu ar eritritoliu). Osmoprotektoriai – tai mažos organinės dalelės, kurios akies paviršiaus ląstelėms padeda išsaugoti vandenį ir efektyviai pašalina uždegimo priežastis.

Akies paviršiaus ląsteles saugančios organinės dalelės (žmogaus ašarų osmoprotektoriai) yra tik akių lašuose „Optive“, „Optive Plus“ ir „Optive Fusion“.

Būtina įsidėmėti, kad vandens kiekio atstatymas ašaroje be osmoprotektorių nestabdo uždegimo ir yra tik simptomus mažinanti priemonė.

Ar prie akių lašų galima įprasti ir akys negamins ašarų?

NE. Žmogaus organizmas osmoprotektorius gamina natūraliai. Šių mažų organinių dalelių funkcija – sulaikyti vandenį ląstelėje, kad ji išliktų gyva daug druskų turinčioje aplinkoje. Mat didesnės druskų koncentracijos tirpalas visada traukia vandens molekules.

BET. Kartais žmogaus organizmas neišskiria pakankamo kiekio osmoprotektorių, kad akies apsaugos mechanizmas galėtų efektyviai įveikti druskų sukeliamą akies paviršiaus stresą. Tinkama profilaktika užtikrina, kad akies paviršiaus ląstelės išliktų sveikos, ir būtų atkurti visi trys ašarų plėvelės sluoksniai: riebalinis, vandeninis ir mucininis.

Pakanka du kartus per dieną įsilašinti akių lašų su natūraliais žmogaus ašarose esančiais osmoprotektoriais ir po gydymo kurso sausų akių simptomai palaipsniui išnyksta. Sustiprėjęs organizmas pats ima gaminti visas ašarų sudedamąsias dalis, atkuriamas akies paviršiaus apsaugos mechanizmas, kuris ima veikti savarankiškai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką