TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Aš priklausomas – kur kreiptis toliau?

Alkoholis
„Fotolia“ nuotr. / Alkoholis
Šaltinis: Remiamas turinys
Turinio kontrolė – redakcijos rankose, projekto partneris tik inicijuoja ar palaiko temos viešinimą
1
A A

Pripažinti sau ir kitiems, kad turi problemų ir sergi, reikia nemažos drąsos. Štai Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, 2015-ųjų pabaigoje priklausomybę nuo narkotikų Lietuvoje gydėsi daugiau nei 5 600 asmenų. Tuo metu pirmą kartą į gydymo įstaigas siekdami gydytis alkoholinę psichozę kreipėsi daugiau nei 530 asmenų. Tačiau gydymas – tik pirmasis žingsnis. Ką daryti toliau, kur ieškoti pagalbos ir palaikymo, kovojant su šiomis sunkiomis ligomis?

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Alkoholizmas ir narkomanija yra apaugusi mitais, bet specialistai pabrėžia,

kad visų pirma tai yra liga, kuriai gydyti reikia ne tik specializuotos pagalbos, bet ir palaikymo, taip pat įkvėpimo iš šalies, nes vienam žmogui būna sunku kovoti su priklausomybėmis ir jų padariniais.

Lietuvoje veikia daugybė priklausomų asmenų pagalbos, reabilitacijos grupių – vienose jų daugiau nei metams apsigyvenama atskiroje bendruomenėje, kitos periodiškai renkasi į susitikimus ir dalinasi išgyvenimais, patirtimi. Šiame straipsnyje apžvelgsime Lietuvoje priklausomiems asmenims pagalbą teikiančias organizacijas ir įstaigas.

Asmenis, priklausomus nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, Lietuvoje gydo gydytojai-psichiatrai. Į šios srities gydytoją galima kreiptis pačiam arba paprašyti siuntimo iš šeimos gydytojo. Taip pat kiekvienoje savivaldybėje veikia Psichinės sveikatos centrai. Specializuota pagalba teikiama priklausomybės ligų centruose, esančiuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Tuo metu 18 mėnesių trukmės psichologinės bei socialinės reabilitacijos paslaugas Lietuvoje teikia 16 įstaigų. Visą minėtą laiką priklausomas asmuo gyvena su bendruomene, atsiribojęs nuo buvusių pagundų, draugų.

Nuo 2015-ųjų pradžios Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kartu su 14 partnerių taip pat vykdo projektą, kurio metu padedama besigydantiems priklausomybę grįžti į darbo rinką. Siekiant užkirsti kelią priklausomų asmenų atkritimui buriasi Anoniminių alkoholikų bei Narkomanų anonimų draugijos.

Anoniminiai alkoholikai (AA) – draugija, kurios nariai dalijasi savo patirtimi, jėgomis ir viltimi, norėdami padėti sau ir kitiems sveikti nuo alkoholizmo. Vienintelė sąlyga būti draugijos nariu – noras mesti gerti. Pagrindinis anoniminių alkoholikų tikslas – būti blaiviems ir padėti kitiems siekti šio tikslo.

Šiuo metu Lietuvoje veikia apie 120 anoniminių alkoholikų grupių (4 iš jų įsikūrę įvairiose laisvės atėmimo įstaigose), 14 tokių lietuvių grupių veikia užsienyje (Airijoje, Anglijoje, JAV, Švedijoje).

Narkomanai anonimai (NA) – tai vyrų ir moterų, kurių gyvenimuose narkotikai tapo problema, draugija. Vienintelė sąlyga tapti draugijos nariu – noras nustoti vartoti. Kiekvienos Narkomanų anonimų grupės pagrindinis tikslas – perduoti žinią priklausomam asmeniui, kuris vis dar kenčia.

Per savaitę Lietuvoje vyksta 35 Narkomanų anonimų susirinkimai, veikia 15 šių grupių: 4 grupės Vilniuje, po 2 Kaune ir Klaipėdoje, Alytuje, Šiauliuose, Panevėžyje, Mažeikiuose, Molėtuose, Elektrėnuose ir Visagine – po 1 grupę.

Jei priklausomybė išsivysto nepilnamečiui, ilgalaikei psichologinei reabilitacijai (2-3 mėn.) jį gali priimti Kauno priklausomybės ligų centre įsteigtas Vaikų ir jaunimo ilgalaikės reabilitacijos skyrius (10 vietų); jaunuolius nuo 14 iki 23 metų – įstaiga „Apsisprendimas“ (Ukmergės raj. Lėno km.).

Nuo 2016 m. Vilniaus priklausomybės ligų centre veikia Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyrius. Čia gydymas parenkamas individualiai ir trunka nuo vieno iki trijų mėnesių, tačiau esant poreikiui reabilitacijos kursas pratęsiamas iki šešių mėnesių. Šiuo metu renkamos tik vaikinų grupės, tačiau ateityje numatoma ir mišrių grupių galimybė.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas yra surinkęs visų kontaktų sąrašą kiekvienoje savivaldybėje, kur REIKĖTŲ KREIPTIS (http://ntakd.lrv.lt/lt/prevencija/kur-kreiptis-pagalbos-jusu-savivaldybeje-jeigu-vaikas-vartoja-psichoaktyviasias-medziagas), jei sužinote, jog jūsų vaikas vartoja narkotikus.

Taip pat veikia ir savigalbos grupės, kurios buria suaugusius alkoholikų vaikus (SAA). Savigalbos grupėje dirbama pagal 12 žingsnių ir 12 tradicijų programą, tokią pat, kurios laikosi ir anoniminiai alkoholikai. Susirinkimų metu dalijamasi savo patirtimi, mintimis ir viltimi, grupių nariai siekia padėti sau ir kitiems išspręsti dabartines problemas, kurios kilo dėl to, kad vaikai augo priklausomose nuo alkoholio ir nedarniose šeimose.

Informacijos apie savigalbos grupes galite rasti:

ALATEEN – paauglių, kurių gyvenimą paveikė nors vieno iš tėvų ar kitų artimų žmonių priklausomybė, draugija (www.al-anon.lt)

Al-ANON – priklausomybe sergančių žmonių artimųjų ir draugų bendrija (www.al-anon.lt)

SAV – suaugusių alkoholikų vaikų draugija (http://www.suaugevaikai.com)

Psichologinės socialinės reabilitacijos (trumpalaikės socialinės globos) paslaugas Lietuvoje teikia šios įstaigos:

1. Viešoji įstaiga „Meikštų dvaras“ Meikštų km., Rimšės sen., Ignalinos raj.

2. Viešoji įstaiga „Sugrįžimas“ Liepų g. 29, Linksmakalnio k. Linksmakalnio sen. Kauno raj.

3. Pilnų namų bendruomenė Parko g. 23, Panaros k., Merkinės sen., Varėnos r. sav.

4. Labdaros ir paramos fondas „Nugalėtojų akademija“ Bučeliškės k. Molėtų raj.

5. Viešoji įstaiga „Vilties švyturys“ Kėdainių r. sav. Kalnaberžės k. Ąžuolų g. 2

6. Labdaros ir paramos fondas „Prieglobstis“ Akmenės r. sav. Dabikinėlės k. Tilto g. 7

7. Vilniaus arkivyskupijos Caritas bendruomenė „Aš esu“ Šv. Stepono g. 37, Vilnius.

8. Viešoji įstaiga „ETERNA VITA“ Šiaulių r. sav. Kušleikių k. 8

9. Viešoji įstaiga „Apsisprendimas“ Lėno k., Ukmergės raj.

10. Viešoji įstaiga „Agapao reabilitacijos centras“ Šiaulių r. sav. Romučių k. Ventos g. 22.

11. Viešoji įstaiga „Gabrielius“ Šilutės r. sav. Vyžių k. 10

12. Viešoji įstaiga „TC Laisva valia“ Pamiškės g. 12, Šlienavos k., Kauno r. sav.

13. Viešoji įstaiga VšĮ „Taikos kelias“ Šilutės r. sav. Šilutės m. Geležinkelio g. 9-18

14. Labdaros ir paramos fondas „Gyvenimo vartai“ Kauno m. sav. Kauno m. Kapsų g. 11

15. Viešoji įstaiga „Pusiaukelis“ Žaliosios 54, Teresiškių k., Šalčininkų raj.

Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuro naujienas rasite ir „Facebook“ puslapyje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką