Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 12d. 00:00

Atopinis dermatitas: nuo odos bėrimo iki depresijos

Gydytoja Matilda Bylaitė Bučinskienė
Partnerio nuotr. / Gydytoja Matilda Bylaitė-Bučinskienė

Visuomenė dažnai net neįtaria, ką išgyvena atopiniu dermatitu sergantys žmonės. Nuolatinis niežulys, žaizdomis ir bėrimais nusėta oda – vos keli iš daugelio simptomų, neatsiejami nuo pacientų kasdienybės. Nors suaugę žmonės šia liga serga rečiau nei vaikai, tačiau jiems dažniau būdinga sunki ligos forma, pasižyminti ne tik kosmetinėmis problemomis, bet ir ribojanti kasdienę žmogaus veiklą.

Šia lėtine, uždegimine odos liga serga iki 20 proc. vaikų ir iki 8 proc. suaugusiųjų. Atopinio dermatito diagnozę gali sąlygoti genetiniai pokyčiai, odos barjerinės funkcijos sutrikimas ir imuninės sistemos reaktyvumas.

Sudėtinga liga išsiskiria aiškiais požymiais, kurie stiprėja priklausomai nuo jos sudėtingumo lygio. Pacientų oda labai sausa, šiurkšti, ją nuolatos peršti, skauda ir niežti. Simptomai ypač apsunkina suaugusiųjų kasdienybę ir daro didelę įtaką jų socialiniam gyvenimui.

„Kadangi liga pasireiškia matomose vietose, žmonės vengia eiti į paplūdimį, sporto klubą, riboja aprangos pasirinkimą vasaros metu, ne visuomet ryžtasi atidengti išbertas vietas. Atopinis dermatitas kelia sunkumų net pačiose paprasčiausiose situacijose, pavyzdžiui, sveikinantis su kitu žmogumi. Pacientas nenori sveikintis, jeigu jo plaštakos sausos, suskilinėjusios, nubertos“, – sako profesorė dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.

Dėl sisteminio ligos pobūdžio pacientai yra linkę sirgti ir kitomis alerginėmis ligomis, pavyzdžiui, astma ar alergine sloga. Taip pat dėl intensyvaus odos niežulio sergantiems atopiniu dermatitu labai dažnai sutrinka miegas, kurio stoka lemia produktyvumo ir darbingumo sumažėjimą.

Atopinis dermatitas pasireiškia ne tik fiziniais, bet ir psichologiniais simptomais. Tyrimai rodo, kad pacientams, kuriems yra diagnozuotas vidutinio sunkumo arba sunkus atopinis dermatitas yra padidėjęs depresijos, nerimo ir suicidinių ketinimų atvejų dažnis.

Sunkiai formai skiriamą gydymą lydi šalutiniai reiškiniai

Atopinis dermatitas yra sunki ir nepagydoma liga, kurią galima suvaldyti, jeigu yra pakankamas pacientų įsitraukimas ir užtikrinamas efektyvių gydymo metodų prieinamumas.

„Ligos gydymas priklauso nuo ligos eigos ir sunkumo, kurį įvertina gydytojas. Bet gydymo pradžia visuomet prasideda nuo odos higienos ir kasdienės priežiūros –antiseptinių, aliejinių ar kreminių prausiklių naudojimo, dažno ir gausaus emolientų tepimo, kurie padeda palaikyti tinkamą odos drėgnumą. Nepriekaištinga odos priežiūra yra privaloma kiekvienam pacientui, neatsižvelgiant į ligos sunkumo lygį“, – teigia prof. dr. M.Bylaitė-Bučinskienė.

Lengva ligos forma yra gydoma vietinio poveikio uždegimą malšinančiais hormoniniais ir imunomoduliuojančiais preparatais, tepamais pažeidimų vietose ir šviesos terapija.

„Šia forma sergantiems pacientams Lietuvoje turime praktiškai visus reikalingus gydymo būdus, tik kartais trūksta pacientų įsitraukimo. Daugelis neretai nuleidžia rankas nesuvartojus paskirtų vaistų kurso, nesilaiko nustatytos gydymo trukmės“, ­– sako gydytoja.

Sunkia forma sergantiems pacientams vietinių preparatų nebepakanka, būtini sisteminio poveikio vaistai. Tačiau šiandien kompensuojami preparatai, kurie malšina uždegiminį procesą organizme, dažnai pasižymi grėsmingais šalutiniais reiškiniais ir trumpalaikiu poveikiu.

Vilties teikiančio gydymo laukia keliasdešimt lietuvių

Odos ligų gydymui biologinė terapija yra naudojama jau daugiau nei 10 metų. Prieš keletą metų Europoje buvo patvirtintas ir pirmasis biologinis preparatas, skirtas suaugusiųjų vidutinio ar sunkaus atopinio dermatito gydymui.

„Klinikiniai tyrimai parodė, kad biologinė terapija gali žymiai pagerinti paciento būklę. Šios terapijos preparatai pasižymi savybe tiksliai nusitaikyti ir užblokuoti ligą lemiantį procesą, nesukeliant daugelio nepageidaujamų reakcijų“, – tikina profesorė.

Atopinio dermatito gydymui biologinė terapija yra kompensuojama jau daugelyje pasaulio ir Europos šalių, tačiau Lietuvos pacientai gydymo kompensavimo vis dar nesulaukia.

Visame pasaulyje jau 65 tūkst. atopiniu dermatitu sergančių pacientų yra gydomi biologine terapija, kuri malšina ligos simptomus, mažina ligos intensyvumą ir reikšmingai keičia pacientų gyvenimo kokybę. Lietuvoje ši terapija padėtų keliasdešimčiai pacientų, kuriems yra nustatyta sunki atopinio dermatito forma.

Partnerio turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:17
01:11
04:05

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką