Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 22d. 12:14

4 priežastys, kodėl krūties vėžys vis dar pirmauja tarp onkologinių ligų

Krūties vėžys
„Shutterstock“ nuotr. / Krūties vėžys

Priežasčių, kodėl krūties vėžys nepaliauja „persekioti“ Lietuvos moterų, galima rasti daug. Tačiau remiantis pernai vasarą Nacionalinės krūties ligų asociacijos ir farmacijos bendrovės „Roche Lietuva“ iniciatyva atliktu reprezentatyviu moterų elgsenos tyrimu, galima išskirti keturias pagrindines.

Prioritetų sąrašo pirmoje vietoje – namų ruoša

Dailiosios lyties atstovių prašant įvardyti kiekvienos dienos prioritetus, būtent namų ruošą jos „išreitingavo“ pirmu numeriu. O rūpinimasis savo sveikata ir profilaktinis lankymasis pas gydytojus atsidūrė tik penktoje vietoje.

Krūties vėžio galėtume išvengti, jeigu būtume dėmesingesnės sau ir savo sveikatai.

Anot Nacionalinio vėžio instituto gydytojos chirurgės onkologės dr. Daivos Gudavičienės, moterų apklausa išties atspindi realybę: „Krūties vėžio galėtume išvengti, jeigu būtume dėmesingesnės sau ir savo sveikatai. Deja, tik išgirdusios ligos diagnozę moterys galiausiai supranta, kad tik jos pačios yra atsakingos už savo sveikatą, todėl net ir nuolat bėgdamos privalo rasti laiko sau.“

Pirmiausia rūpinamasi šeimos nariais, o tik paskui savimi

Pirmiausia šeimos narių sveikata, o tik paskui – mano pačios sveikata. Būtent tokią moterų elgseną atskleidė tyrimas.

Kas yra keliavęs lėktuvu žino, kad pagrindinė taisyklė lėktuvo gedimo atveju – pirmiausia pasirūpinti savimi ir tik tada rūpintis mažesniais bei silpnesniais. Tai visiškai suprantama, nes jeigu pirmiausia deguonies kaukę uždėsite vaikui, o sau nebespėsite, nebebus kas pasirūpina jūsų vaiku.

„Ta pati taisyklė galioja ir tuomet, kai kalbame apie sveikatą. Juk ligos atveju dažniausiai moteris nebegali rūpintis šeimos nariais taip, kaip tai darė anksčiau. Tad tik būdama sveika galėsite pasirūpinti savo brangiais žmonėmis“, – akcentuoja gydytoja.

Susimąstyti apie sveikatą priverčia sukrėtimas artimoje aplinkoje

Apklausus moteris paaiškėjo, kad net kas antrą dailiosios lyties atstovę pasitikrinti profilaktiškai paskatintų ligos atvejis artimoje aplinkoje. Taip, sukrėtimai priverčia susimąstyti, tačiau ar tikrai reikia sukrėtimo tam, kad prisimintume, jog susirgti galime ir pačios?

Anot Nacionalinio vėžio instituto gydytojos, praktikoje susiduriama su atvejais, kai diagnozavus ar įtarus ligą vienai šeimos narei, savimi pasirūpinti suskumba ir kitos šeimos ar net giminės moterys.

Pačios moterys dar labiau sau padėtų kiekvieną mėnesį savarankiškai atlikdamos krūtų savityrą.

„Kiekviena moteris turėtų būti atsakinga prieš save ir periodiškai apsilankyti pas gydytoją. Dar labiau sau padėtų kiekvieną mėnesį savarankiškai atlikdama krūtų savityrą.

Juk kas daugiau, jei ne pati moteris, gali įsiklausyti į savo organizmą ir pastebėti bei pajusti kad ir mažiausius pokyčius. Tai tikrai nėra sudėtinga, juolab kad šiandien yra sukurtų ir specialių mobiliųjų programėlių bei demonstracinių video lietuvių kalba. Tad visos priemonės yra, reikia tik noro rūpintis savimi“, – kalba gydytoja.

Viena programėlių lietuvių kalba – tai „Breast Test“ programėlė, skirta išmaniesiems įrenginiams. Ji suteikia galimybę sekant vizualiai pateikiamus mokomuosius krūtų savityros žingsnius patikrą atlikti namuose. Joje demonstruojama, kurias vietas ir kokius tiksliai judesius atliekant galima tikrinti krūtis. Atlikus savarankišką patikrą, įtartinų gumbelių formavimosi vietas galima pažymėti – tai naudinga lankantis pas gydytoją.

Edukacinį filmuką apie krūtų savityrą galite peržiūrėti čia.

Fotolia nuotr./Moteris.
Fotolia nuotr./Moteris.

Bijo išgirsti diagnozę

Kas antra moteris bijo išgirsti ligos diagnozę, todėl nesilanko pas gydytoją profilaktiškai. Tačiau baimė nuo ligos neapsaugos.

„Nebijokite ateiti pas gydytoją per anksti, – skatina dr. D.Gudavičienė. – Daug blogiau yra ateiti per vėlai. Nepaisant gausaus kovos su šia liga arsenalo, kurį šiandien turime Lietuvoje, kuo anksčiau „pagausime“ ligą, tuo didesnė tikimybė, kad moteris pasveiks ir grįš į įprastą gyvenimo ritmą.“

Pernai rugpjūtį rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktame moterų elgsenos tyrime dalyvavo 545 aštuoniolikos metų ir vyresnės Lietuvos moterys.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką