Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 26d. 11:13

Austėjai diagnozuota reta liga: skubiai teko šalinti galvoje buvusį auglį

Austėjai Kauno klinikose atlikta operacija
Kauno klinikų nuotr. / Austėjai Kauno klinikose atlikta operacija
Austėja – profesionali sportininkė, penkis kartus tapusi Lietuvos bokso čempione, kurią klastinga onkologinė liga užpuolė visai netikėtai. Sportuojant dažnai pasitaiko traumų, todėl pajutusi pirmuosius ligos simptomus, Austėja net nepagalvojo, kad gali sirgti onkologine liga.

„Šiek tiek buvo keista, kad organizmas pasidarė jautrus. Mane kankino nuolat atsinaujinantys uždegimai, o organizmas su jais beveik nekovojo. Galvojau, kad nusilpau dėl per didelio sportinio krūvio ar įtampos, tačiau net nebuvo minties, kad turiu rimtų sveikatos problemų“, – pasakojo sportininkė.

Kaip rašoma Kauno klinikų pranešime spaudai, ligos simptomai, kuriuos jautė Austėja, buvo įvairūs: jai nuolat skaudėjo galvą, vargino irzlumas ir nuovargis. Patyrusi dar vieną traumą, mergina nusprendė apsilankyti pas gydytoją, kuris atliko magnetinį galvos rezonanso tomografijos tyrimą. „Gydytojas įtarė, kad galvoje gali būti auglys, o aplink jį kaupiasi skysčiai. Jis paragino nedelsti ir vykti į Kauno klinikas“, – prisimena ji.

Asmeninio archyvo nuotr. /Austėja – profesionali sportininkė, kurią klastinga onkologinė liga užpuolė visai netikėtai
Asmeninio archyvo nuotr. /Austėja – profesionali sportininkė, kurią klastinga onkologinė liga užpuolė visai netikėtai

Atlikus išsamius pacientės sveikatos būklės tyrimus, įtarimai pasitvirtino – jai diagnozuota hemangioblastoma – labai retas kraujagyslinės kilmės gerybinis navikas, sudarantis vos 2 proc. visų centrinės nervų sistemos navikų.

Pasak Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos gydytojo neurochirurgo Karolio Bareikio, pagrindiniai šios ligos simptomai – rytinis pykinimas ir galvos skausmas. „Jais ir skundėsi pacientė Austėja“, – sako gydytojas.

Nepaisant to, kad navikas – gerybinis, tokie dariniai visada yra pavojingi ir turi būti pašalinti kuo skubiau. Geriausias hemangioblastomos gydymo būdas – chirurginis, todėl Kauno klinikose Austėjai atlikta naviko šalinimo operacija.

Kauno klinikų nuotr. / Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. habil. dr. A.Tamašauskas
Kauno klinikų nuotr. / Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. habil. dr. A.Tamašauskas

„Šis navikas pacientės galvoje spaudė smegenėles, sukėlė aplinkinę smegenų edemą (pabrinkimą). Pacientę reikėjo operuoti kuo greičiau, siekiant pašalinti edemą ir atstatyti smegenėlių funkciją“, – sako Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos vadovas prof. habil. dr. Arimantas Tamašauskas.

„Remiantis moksliniais tyrimais, kuo daugiau naviko ląstelių pašalinama, tuo geresnių prognozių galima tikėtis ateityje. Šie navikai beveik neturi infiltravimo, mitozių, netinkamo augimo, dauginimosi ar kitų piktybiškumo požymių ir pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) klasifikaciją traktuojami kaip žemiausio piktybiškumo laipsnio, todėl turi geriausią prognozę. Pagrindinis hemangioblastomos operacijos tikslas – pašalinti visą naviką kuo mažiau pažeidžiant aplinkinius audinius“, – antrina K.Bareikis.

Kauno klinikų nuotr. /Karolis Bareikis
Kauno klinikų nuotr. /Karolis Bareikis

A.Tamašauskas priduria, kad šios operacijos turi būti atliekamos ypatingai tiksliai, todėl jų metu naudojamos pačios inovatyviausios priemonės. „Naviko, esančio smegenyse, šalinimo operacijos yra rizikingos. Dėl to jų metu naudojamos moderniausios technologijos: neuronavigacija, magnetinio rezonanso vaizdų integravimas ir atvaizdavimas operaciniame mikroskope realiuoju laiku, intraoperacinis ultragarsas, ultragarsinis siurblys saugiam naviko šalinimui“, – apie operacijos sudėtingumą kalba klinikos vadovas.

Nors operacija buvo sudėtinga, tačiau vyko sklandžiai, o po jos Austėjos būklė sparčiai pagerėjo. „Šiuo metu pacientė jaučiasi puikiai ir palengva grįžta į aktyvią fizinę veiklą bei treniruotes, – pastebi K. Bareikis. – Nors prognozės geros, tačiau visada išlieka minimali naviko atsinaujinimo rizika, todėl jai reikės nuolat kartoti radiologinius tyrimus.“

Austėja neslepia, kad dėl dažnai patiriamų traumų treniruočių metu jai operacijos atliekamos dažnai, tačiau šį kartą mergina jautė nerimą: „Pasitikėjau gydytojais ir žinojau, kad jie – pati geriausia komanda mano ringo kampe. Jau kitą dieną po operacijos galėjau lėtai keltis iš lovos, vaikščioti. Visą gyvenimą būsiu dėkinga A.Tamašauskui, K.Bareikiui ir visiems kitiems gydytojams bei slaugytojoms už išgelbėtą gyvybę ir sugrąžintą viltį grįžti į sportą.“

Asmeninio archyvo nuotr. /Austėja – profesionali sportininkė, kurią klastinga onkologinė liga užpuolė visai netikėtai
Asmeninio archyvo nuotr. /Austėja – profesionali sportininkė, kurią klastinga onkologinė liga užpuolė visai netikėtai

K.Bareikis priduria, kad chirurginiu būdu pašalintas navikas – tik dalis viso kompleksinio gydymo: „Kiekvienas paciento gydymo žingsnis turi būti saugiai ir profesionaliai atlikta. Skyrių ir operacinės slaugytojos, pagalbinis personalas, gydytojai anesteziologai-reanimatologai, reabilitologai, patologai, radiologai, onkologai ir kiti specialistai sudaro visą komandą, kurios pagrindinis tikslas – užtikrinti patį efektyviausią ir saugiausią gydymą kiekvienam Kauno klinikų pacientui“.

Kauno klinikų Neurochirurgijos klinika – neurochirurgijos pradininkė Lietuvoje. Moderni Neurochirurgijos klinika šiuolaikinėje medicinos sistemoje yra vienas iš imliausių investicijoms ir sparčiausiai inovacijas įdiegiantis specialistų centras.

Čia gydoma apie 50 proc. Lietuvos pacientų, kuriems reikalinga neurochirurginė pagalba, tarp jų – beveik visi sunkiausiomis neurochirurginėmis ligomis sergantys suaugusieji ir vaikai. Kiekvienais metais čia operuojama apie 300 galvos smegenų navikų, tarp kurių pasitaiko apie 5-6 pacientai, kuriems diagnozuota hemangioblastoma.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką