Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 23d. 15:33

Būdai kovoti su rudeniniu slogučiu

„Gradiali“ sanatorija
Projekto partnerio nuotr. / „Gradiali“ sanatorija

„Jeigu ilgiau nei dvi savaites jus kamuoja nepamatuotas liūdesys, ieškokite pagalbos“, – perspėja gydytojas reabilitologas Vytautas Norvilis. Palangoje įsikūrusios sanatorijos „Gradiali“ specialistui ruduo pats darbymetis: nervų ligos, depresija, bloga nuotaika ir liūdesys – dažno lietuvio palydovas tamsiuoju metu laiku.

„Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad depresiją galima diagnozuoti daugumai Lietuvos senjorų. Tamsiuoju metu sezoninė depresija dažniausiai pasireiškia moterims, o mano pacientų ratą praplečia visą dieną dirbantys su kompiuteriu“, – vardina V.Norvilis.

Saldumynai kenkia kaip ir alkoholis

„Mūsų gerai savijautai ypač svarbi hormonų pusiausvyra. O tai priklauso nuo daugelio faktorių, tarp jų ir šviesos trūkumo. Kol organizmas jaunas, jis daug ką kompensuoja iš vidinių resursų, tačiau kuo mes vyresni, tuo daugiau dėmesio turime skirti sveikatai – ne vien tam, kad nesirgtume lėtinėmis ligomis, bet kad ir emocinė mūsų savijauta būtų gera“, – sako specialistas ir vardina psichinę sveikatą stiprinančius faktorius.

Pasirodo, norint išvengti rudeninės depresijos, tiesiog būtina pasivaikščioti šviesiu paros metu bent pusvalandį kasdien, geriausia pajūriu. Būtina sportuoti. Beje, nervų sistemą geriausiai ramina plaukiojimas baseine. Taip pat galioja ir tradicinės rekomendacijos dėl sveikos mitybos.

„Blogiausia, ką galime padaryti, jeigu kankina prasta nuotaika ar liūdna – griebtis saldumynų. Cukrus seniai pripažintas narkotiku. Tai lyg alkoholis, kuris duoda trumpalaikį pagerėjimą, o po to paskandina dar gilesnėje depresijoje“, – sako V.Norvilis.

Projekto partnerio nuotr./„Gradiali“ sanatorija
Projekto partnerio nuotr./„Gradiali“ sanatorija

„Gradiali“ sanatorijos specialistas pataria rinktis natūralius produktus, ypač naudinga valgyti žuvį, geriausia – kuo riebesnę. Taip pat į savo racioną reiktų sugrąžinti sviestą, kuris dalyvauja fosfolipidų sintezėje, būtinas lytinių hormonų gamybai, rekomenduojama valgyti kiaušinius. O užsimanius saldumynų – padės juodas 90 proc. kakavos turintis šokoladas.

„Jeigu dirbate prie kompiuterio, bent namuose jį išjunkite. Kaip ir mobilųjį telefoną. Klausykitės ramios muzikos, pasitvarkykite, knygą paskaitykite“, – sako V.Norvilis ir į depresiją linkusiems pataria ne tik plaukioti, bet ir lankyti jogą ar užsiimti Tai Či.

Savaitgalio poilsio neužteks

Vis dėlto galinčių gyventi pagal griežtą režimą yra vienetai. Nepaaiškinamas nerimas, o kartais ir panikos priepuoliai žinomi turbūt ne vienam. Kada jau laikas sunerimti ir ko reikėtų imtis?

„Rimtos problemos neatsiranda iškart, todėl siūlyčiau reaguoti į mažiausius simptomus ar tiesiog pasirūpinti profilaktika, – sako „Gradiali“ sanatorijos gydytojas. – Gerai savijautai atgauti ar ją išlaikyti reikia kompleksinių priemonių. Tam turėtumėte paskirti bet savaitę, o geriausia – dvi.“

Labai svarbu pakeisti aplinką. Žiemą lietuviams rekomenduojama vykti į šiltus kraštus. Jeigu to negalite sau leisti – mūsų šalis garsėja puikiomis sanatorijomis. Tačiau tradicinės savaitgalinės išvykos nepakanka. Pasak V.Norvilio, reabilitacijoje skiriama nuo 7 iki 14 priemonių sveikatai, tarp jų ir emocinei, atstatyti. Todėl nusiteikite, kad per savaitgalį visko tikrai nespėsite.

„Visų pirma skiriame šviesos terapiją. Deja, gyvename ne Švedijoje, kur darbo vietose privalu įrengti dienos šviesos lempas. Tačiau turime leisti organizmui pailsėti ir atsipalaiduoti, kad stabilizuotųsi psichika bei psichiniai procesai. Tam taikome įvairias relaksacines ir vandens procedūras, mankštas. Ypač gerų rezultatų duoda perlinės vonios su unikalia, bene visą Mendelejevo lentelę savy talpinančia medžiaga, bišofitu, – pasakoja sanatorijos „Gradiali“ gydytojas-reabilitologas. – Taikome ir unikalią procedūrą, kai lazeriu stimuliuojamas saulės rezginys, kuriame yra mūsų nervinis centras.“

Pasak gydytojo, kasdien sanatorijos pacientams skiriamos 4–5 procedūros. Tarp jų turi būti kelių valandų pertraukos, kad organizmas pilnai įsisavintų naudą. Tarp įdomesnių yra plūduriavimo terapija: žmogus paguldomas į savotišką kapsulę, kur valandą plūduriuoja tamsoje, šiltame, druskos prisotintame, negiliame vandenyje, klausydamas lengvos muzikos. Vyrų itin mėgstama šalčio terapija kameroje, kur temperatūra nukrenta nuo –40 iki –120 laipsnių.

Projekto partnerio nuotr./„Gradiali“ sanatorija
Projekto partnerio nuotr./„Gradiali“ sanatorija

„Esame įsikūrę unikalioje vietoje – ant Baltijos jūros kranto. Tad kasdieniai pasivaikščiojimai pajūriu, kvėpuojant jodu prisodrintu oru, jau yra geros savijautos garantas, ypač kai aplink mažai žmonių“, – pastebi V.Norvilis.

Beje, o kodėl vyrai rečiau skundžiasi depresija nei moterys? „Deja, mūsų vyrams vis dar gėda prisipažinti, jog jie jaučiasi prastai. Blogiausia, kad savo problemas jie linkę spręsti kilnodami stikliuką. Nors aš tokiu atveju rekomenduočiau žvejybą, baseiną arba mūsų sanatoriją“, – rekomenduoja specialistas.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:55
01:44
01:16

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką