Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 21d. 06:00

Burnos opos: jų atsiradimo priežastys ir problemos sprendimo būdai

Blogas kvapas
Vida Press nuotr. / Burnos opos: jų atsiradimo priežastys ir problemos sprendimo būdai

Burnos opos vadinamos įvairiai: žaizdelėmis, aftomis, aftinėmis opomis. Šiaip ar taip, jų atsiradimas gali būti visai netikėtas. Paprastai jos yra gana skausmingos ir trukdo gerti, valgyti, valytis dantis. Kadangi burnos žaizdelėms nuolat tenka susidurti su įvairių skysčių, maisto, burnos higienos priemonių poveikiu, jų gijimas gali užtrukti ir labai ilgai – net iki kelių savaičių.

Ilgiau trunkantis opelių gijimas jau turėtų paskatinti sunerimti. Straipsnyje pateikiamos pagrindinės aftinių opų atsiradimo priežastys (kurios kartais lieka taip ir nežinomos) bei keletas būdų, padedančių paskatinti greitesnį jų gijimą.

Mechaniniai ir terminiai pažeidimai –įprasčiausi burnos opų atsiradimo kaltininkai

Vienas dažniausių pacientų skundų yra atsitiktinis skruosto ar kitų burnos audinių sukandimas ar gleivinių vientisumo pažeidimas dantų šepetėliu, ypač jei dantys buvo valomi skubotai ar naudotas naujas dantų šepetėlis.Tokios traumos gana skausmingos. Taip pat mechaniškai burnos gleivinę pažeisti gali ir nuskilę ar netinkamai gydyti dantys, protezai, plokštelės, breketai. Opelių susiformavimą skatina netaisyklingai dygstantys dantys. Jei burną dirgina netinkamai pritaikyti protezai, plokštelės, breketai ar dantys, kuriems reikalingas gydymas, būtina nedelsiant kreiptis į odontologą, nes mažai tikėtina, kad problema dings be profesionalios pagalbos. Beje, itin dažna opelių atsiradimo priežastis yra terminis burnos gleivinės pažeidimas – reikėtų nevartoti per karštų gėrimų ir patiekalų, saugotis pirmą kartą ragaujant ką tik paruoštos kavos ar arbatos.

Sprendimas: dantis valytis atsargiai, kramtant neskubėti. Jei burnos gleivinę dirgina įvairūs įtaisai ar nuskilusi plomba, reikėtų nedelsiant ieškoti pagalbos.

Kai kurios ligos, vaistai ir imuniteto nusilpimas gali turėti didelę įtaką burnos išopėjimui

Grybelinės (pavyzdžiui, kandidozė) ir virusinės (pavyzdžiui, pūslelinė) infekcijos gana dažnai nustatomos tiems, kurių imunitetas nusilpęs. Jos linkusios kartotis. Taip pat burnos opelės dažniau kamuoja ir tuos pacientus, kurie serga burnos gleivinės, širdies, virškinamojo trakto, onkologinėmis ligomis. Jų atsiradimą kartais lemia retesnės autoimuninės bei kraujo ligos. Tai tik keletas ligų pavyzdžių. Beje, didelę reikšmę turi ir kai kurie paciento vartojami vaistai. Populiariausi pavyzdžiai – antibiotikai, chemoterapiniai ar skausmą malšinantys preparatai. Kiekvienam reikėtų žinoti, kad burnos opų atsiradimą gali paskatinti netgi nuolatinė nervinė įtampa ar skurdi mityba. Šie faktoriai veikia natūralias organizmo apsaugines funkcijas ir viena iš nusilpusio imuniteto išraiškų gali būti būtent aftinių opų atsiradimas.

Sprendimas: tinkamai gydyti pagrindinę ligą. Stiprinti imunitetą sveikai maitinantis, daug judant, grūdinant organizmą. Kartu su gydytoju apsvarstyti vartojamų vaistinių preparatų keitimą kitais.

Netinkama burnos higiena atneša burnos gleivinės vientisumo problemų

Burnos higiena turi būti kruopšti ir atsakinga. Per daug koncentruotų ar agresyvios cheminės sudėties burnos priežiūros gaminių naudojimas gali pridaryti daug žalos – chemiškai pažeisti burnos gleivinės vientisumą ir iššaukti sunkiai gyjančių burnos žaizdelių atsiradimą.

Sprendimas: reikia naudoti tik švelnias ir dantų emalį, dantenas bei burnos gleivinę tausojančias priemones. Dėl tinkamiausių burnos higienos priemonių derėtų tartis su savo odontologu, o burną pažeidžiančių gaminių geriau nebenaudoti.

Vida Press nuotr./Dantų pasta
Vida Press nuotr./Dantų pasta

Anaftin – į pagalbą gydant aftines opas

Anaftin produktų šeima yra puikus pasirinkimas siekiant išvengti nedidelių opelių sukeliamo skausmo ir paskatinti greitesnį jų gijimą. Ši medicinos priemonė išsiskiria unikalia sudėtimi ir konsistencija, padedančia padengti skausmingas opeles specialia plėvele. Ši plėvelė natūraliai pagreitina pažeistos burnos gleivinės regeneraciją, nes skausmingos vietos efektyviai apsaugomos nuo neigiamo aplinkos poveikio. Be to, audiniai veiksmingai drėkinami. Galima rinktis patogiausią ir konkrečiam atvejui tinkamiausią medicinos priemonės formą – purškalą, skalavimo skystį arba gelį. Būtina pabrėžti, kad dėl ilgai negyjančių opų ir blogėjančios savijautos būtina kreiptis į gydytojus.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką