Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Cukrinio diabeto epidemija: labiausiai sergantieji bijo akių komplikacijų

Gliukozės kiekio kraujyje matuoklis
Fotolia nuotr. / Gliukozės kiekio kraujyje matuoklis
Šaltinis: 15min
0
A A

Prastas regėjimas ar net aklumas, inkstų nepakankamumas, širdies ir kraujagyslių ligos, kojų amputacijos – pagrindinės cukrinio diabeto sukeliamos komplikacijos. Ar sergantieji apie jas žino ir dėl jų nerimauja? Tarptautinės diabeto federacijos atlikta diabetu sergančiųjų apklausa parodė, kad tik ketvirtadalis pacientų rimtai suvokia ligos keliamą grėsmę.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Artėjant Pasaulinei diabeto dienai Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė atkreipia dėmesį, kad nediagnozuotų ligos atvejų skaičius ir komplikacijų paplitimas įrodo, kad apie ligą ir jos sukeliamas pasekmes vis dar žinoma nepakankamai.

Negydomas ar netinkamai gydomas cukrinis diabetas sukelia begalę lėtinių komplikacijų. Ši liga gali pažeisti smulkiąsias kraujagysles, todėl sergančiajam prastėja regėjimas.

Tinkamas gydymas, medicininė priežiūra ir paties sergančiojo dėmesys sau gali padėti išvengti komplikacijų ar bent jas atitolinti.

Diabetinė retinopatija – taip vadinasi cukrinio diabeto sukelta akių komplikacija. Sunerimti verčia faktas, kad šis lėtinis progresuojantis tinklainės mikrokraujagyslių sutrikimas yra dažniausia silpnaregystės ir aklumo priežastis darbingo amžiaus, 20–65metų, žmonių tarpe.

Ne tik mityba, bet ir sportas

Kasmet nustatoma 35–40 proc. inkstų veiklos nepakankamumo atvejų, kurių priežastis – ši klastinga liga. Kai diabetas pažeidžia nervus ir periferines kraujagysles, kyla kojų amputacijos grėsmė. O širdies ir kraujagyslių ligos (miokardo infarktas, stenokardija) užklumpa sergančiuosius diabetu 2–4 kartus dažniau nei kitus žmones. Be to, jiems yra 40 kartų didesnė mirties dėl širdies bei kraujagyslių ligų grėsmė, lyginant su nesergančiais.

„Deja, cukrinis diabetas – neišgydoma liga. Tačiau tinkamas gydymas, medicininė priežiūra ir paties sergančiojo dėmesys sau gali padėti išvengti komplikacijų ar bent jas atitolinti. Todėl labai svarbu ne tik tinkamai maitintis, bet ir būti fiziškai aktyviam“, – akcentuoja V.Augustinienė.

Tarptautinės organizacijos atlikto tyrimo metu pacientų, kurie apie galimas ligos komplikacijas yra diskutavę su gydytojais, buvo teiraujamasi, kurių jie bijo labiausiai.

Diabeto stovykla
Diabeto stovykla

Net pusė atsakė labiausiai bijantys akių komplikacijų, penktadalis paminėjo širdies ligų komplikacijas, maždaug dešimtadalis nurodė inkstų, tiek pat – kraujotakos ir kojų amputacijų komplikacijas.

„Ar galite įsivaizduoti, kad prieš trisdešimt metų, kai man pačiai buvo diagnozuotas diabetas, sergančiųjų šia liga skaičius pasaulyje siekė 30 mln.

Ar galite įsivaizduoti, kad prieš trisdešimt metų, kai man pačiai buvo diagnozuotas diabetas, sergančiųjų šia liga skaičius pasaulyje siekė 30 mln. Šiandien jis išaugo beveik 13 kartų ir siekia 382 mln.

Šiandien jis išaugo beveik 13 kartų ir siekia 382 mln. Cukrinis diabetas – epidemija ir sunku būtų rasti kitą terminą, apibūdinantį šios klastingos ligos plitimo mastus“, – kalba V.Augustinienė.

Beldžiasi į jaunimo sąmoningumą

Anot asociacijos vadovės, naujausiais duomenimis, Lietuvoje yra net apie 40 tūkst. dar nediagnozuotų ligos atvejų: „Šis skaičius galėtų būti  daug mažesnis, jei visuomenė, o ypač jaunesni žmonės, žinotų ir sugebėtų identifikuoti cukrinį diabetą.“

Todėl kasmet lapkričio 14 d., minint Pasaulinę diabeto dieną, organizuojami renginiai, kurių tikslas – šviesti visuomenę apie šią, skaudžias pasekmes galinčią sukelti, ligą.

„Ne paslaptis, kad tokiuose renginiuose dažniau sulaukiame vyresnio amžiaus žmonių. Tačiau viliamės, kad jaunimas, girdėdami ir skaitydami apie cukrinį diabetą, nors kelioms minutėms sustos, mes į šalį visus darbus ir suskubs pasirūpinti savo sveikata“, – kalba Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką