Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2017 05 04, 16:00

Daltonikai regi ne visiškai taip, kaip daugelis įsivaizduoja: pamatykite, kaip pasaulis atrodo jų akimis

Tikriausiai kiekvienas esame girdėję ne visada laiku ir ne visada vietoje į pasaulį paleistų juokelių apie daltonikus. Tačiau jie – realaus pasaulio gyventojai, tad užuot laidę pokštus, geriau pasižiūrėkite, kaip pasaulis atrodo jų akimis.
Spalvos
Spalvos / Vida Press nuotr.

Ne kartą rašėme apie akies tinklainėje esančias dviejų tipų ląsteles: lazdeles ir kolbeles. Nepaisant to, kad mes gebame skirti milijonus spalvų, akių mechanizme yra tik trys kolbelių tipai. Tik jų dėka matomos ir skiriamos spalvos. Pirmojo tipo kolbelės yra jautrios mėlynai šviesai (bangos ilgis – 400–490 nm). Antrojo tipo kolbelės yra jautrios žaliai šviesai, kurios bangų ilgis – 490–575 nm., trečiojo tipo kolbelės jautrios raudonai šviesai.

Tačiau kartais veikia tik dviejų tipų šviesos receptoriai. Toks spalvinis aklumas vadinamas dichromatija. Ji nebūtinai būna šimtaprocentinė.

Dažniausiai pasitaikanti daltonizmo forma – vienos ar kelių spalvų neskyrimas.

Skirtingai nei visuotinai priimta manyti, daltonizmas turi daug variacijų ir jokiu būdu nereiškia, kad asmuo visiškai neskiria spalvų. Tiesą pasakius, vos 0,1 proc. pasaulio gyventojų aplinką mato visai nespalvotai. Dažniausiai pasitaikanti daltonizmo forma – vienos ar kelių spalvų neskyrimas.

Pavyzdžiui kai žmogus nemato raudonos spalvos, toks daltonizmas vadinamas protanopija, jeigu nemato žalios – deuteranopija, o jeigu mėlynos – tritanopija.

Protanopikai painioja juodą spalvą su visokiais raudonos spalvos atspalviais, tamsiai rudą su tamsiai žalia, tamsiai oranžinę su tamsiai raudona, kai kuriuos mėlynus atspalvius su raudonais, violetiniais arba tamsiai rožiniais.

Vida Press nuotr./Spalvų testas
Vida Press nuotr./Spalvų testas

Deuteranopikai painioja raudoną su žalia, melsvai žalią su pilka ir rožine, ryškiai žalią su geltona, blyškiai rožinę su šviesiai pilka, raudoną su ruda, šviesiai mėlyną su violetine. Tritanopikai daugiausia maišo šviesiai mėlyną su pilka, tamsiai violetinę su juoda, žalią su mėlyna ir oranžinę su raudona.

Būna ir tokių žmonių, kurie iš viso neskiria spalvų – viską mato juodai baltai, nes jų kolbelės iš viso neveikia (tai vadinama achromatopsija).

Beje, aklumas spalvoms paprastai yra genetiškai perduodama liga. Regėjimo defektas, kurio perdavimas susijęs su X chromosoma, dažniausiai perduodamas motinos sūnui (daltonizmu sergančių vyrų yra iki 8 proc., ir tik iki 1 proc. moterų).

Na, o toliau pateikiamame vaizdo medžiagą, galite patys pamatyti, kaip savo kasdieninę aplinką matytumėte būdamas daltonikas:

VIDEO: How people who are color-blind see the world

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką