Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 24d. 10:49

Dantų griežimas – naudingas sveikatai, bet pragaištingas dantims. Kaip juos apsaugoti?

Stomatologo pacientas
Vida Press nuotr. / Stomatologo pacientas

Nudilę, neestetiškai atrodantys dantys nebūtinai liudija apie netinkamą dantų priežiūrą. Bruksizmo, o kitaip – tiesiog dantų griežimo, pasekmės gali būti labai liūdnos, todėl blogiausias sprendimas yra nekreipti į tai dėmesio.

„Labai dažnai ši problema pastebima ir gydoma pavėluotai, kai jau būtina atlikti protezavimą ar net išrauti dantis. Svarbu kuo anksčiau imtis priemonių ir taip išsaugoti dantis sveikus“, – sako odontologas Robertas Kirlys.

Pasekmės – negrįžtamos

Pastebėjus, dantų griežimą ar nuolatinį stiprų jų sukandimą, dantų nudilimus, pajutus žandikaulio kramtomųjų, veido, kaklo raumenų įtempimą ir skausmą, esant skausmingam burnos pravėrimui, patartina nedelsiant kreiptis į gydytoją odontologą.

„Pacientai šia problema skundžiasi retai, tačiau dantimis griežiančių yra labai daug – panašu, kad patys žmonės to neužfiksuoja, nežino“, – pastebi klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas ortodontas, odontologas ortopedas R.Kirlys. Pasak specialisto, nepastebėti dantų griežimo arba itin stipraus dantų sukandimo galima ir dėl to, kad dažnai tai pasireiškia nakties arba stresinių situacijų metu. Abiem atvejais dantims daroma didelė žala – jie dyla arba yra judinami labai didele jėga. Visgi sąmoningas žmogus bruksizmą pastebėti gali.

Pacientai šia problema skundžiasi retai, tačiau dantimis griežiančių yra labai daug – panašu, kad patys žmonės to neužfiksuoja, nežino.

„Labai dažnai, kai dėl nudilusių dantų atkreipiame pacientų dėmesį į dantų griežimą, jie ima save stebėti ir pagauna save dienos metu stipriai sukandant dantis arba, tai pajutę, pabunda naktį“, – sako gydytojas.

Jis rekomenduoja profilaktinės, kas 6 mėnesius atliekamos, patikros metu odontologo pasiteirauti, ar šis nepastebi su dantų griežimu susijusių pažeidimų.

Didžiausia klaida, pastebėjus dantų griežimo požymius ar pasekmes, yra šios problemos ignoravimas. „Kai jau specialistas pasako, kad problema yra ir dėl to pasireiškia dantų jautrumas šalčiui ir karščiui, pastebimas dantų nudilimas, restauracijų įtrūkimai, nuskilimai, o pacientas vis vien ignoruoja problemą, jis daro labai didelę klaidą, nes tai gresia negrįžtamomis pasekmėmis – danties audinių praradimu, kaklelio defektais, kaulo tirpimu, dantenų recesija“, – perspėja medikas. Pasitaiko atvejų, kai dėl bruksizmo dantys nudyla iki pusės vainiko ar net iki dantenų.

Tiesa, visos šios pasekmės gali būti rekonstruotos techniniu būdu – protezuojant dantis, tačiau, pasak gydytojo, atstatyti į pradinę padėtį sveikų danties audinių, sveikų dantenų, natūralios dantų anatomijos – neįmanoma.

Nekokybiškos kapos gali pakenkti

Būdų apsaugoti dantis nuo bruksizmo nėra daug: tai gali būti įvairūs atsipalaidavimo būdai, savistaba arba priemonės, siūlomos šiuolaikinės odontologijos, t. y. kapos. Šiandien jau netgi yra skaitmeninių technologijų, kuriomis gaminamos kapos iš stabilios, kvapams atsparios medžiagos poli-karbonato. Taip pat jos gali būti gaminamos ir iš kitokių medžiagų.

„Svarbiausia, kad kapa būtų kieta. Dažna klaida yra pigesnių, silikoninių kapų naudojimas, kurios ne tik neatlieka apsauginės funkcijos, bet ir atvirkščiai, skatina žandikaulio raumenų įsitempimą ir gali nulemti dantų paslankumo atsiradimą“, – sako gydytojas R.Kirlys.

Kapa dedama ant dantų, kad jie tiesiogiai vieni su kitais nesiliestų. Tai leidžia žandikaulio sąnariams ir raumenims atsipalaiduoti, o dantys ir sąnarių paviršiai apsaugomi nuo trynimosi, išvengiama raumenų, galvos, ausų skausmo. Kapa dedama į burną einant miegoti arba nešiojama dienos metu, esant stresinėms situacijoms, nervinei įtampai, sportuojant.

Pradžiai galima išbandyti kontrolinę priemonę – diagnostines bruksizmo kapas. Panešiojus šias kapas dienos ar nakties metu, galima vizualiai pamatyti, ar dantimis iš tiesų griežiate ir kaip stipriai.

Žalingas, bet būtinas?

Stresas kasdien lydi daugelį šiuolaikinių žmonių. Bruksizmas, kad ir koks būtų pavojingas dantims, pasirodo, yra būtinas mūsų organizmui.

Pasak gydytojo R.Kirlio, klysta manantieji, kad kapos dantų griežimą apskritai sustabdo: įsidėjus kapą, griežimas ir toliau vyksta, tačiau dantys yra apsaugoti nuo galimos žalos.

„Svarbu suprasti, kad dantų griežimas žmogaus organizmui yra labai sveikas dalykas, apsaugantis vidaus organus nuo bereikalingo streso. Kitaip tariant, per dantų griežimą organizmas atsikrato įtampos“, – pabrėžia medikas. Anot jo, bruksizmo reikalingumas yra įrodytas bandymais su pelėmis – nesant galimybės griežti dantimis, įtampa persiduoda į skrandį, stemplę, kraujagysles, širdį, todėl pasekmės gali būti dar liūdnesnės.

Bruksizmą gali paskatinti psichologiniai veiksniai (užslopintas pyktis, nuolatinis savęs kontroliavimas), miego sutrikimai, žmogaus asmeninės savybės (hiperaktyvumas, agresija, didelis jautrumas), netaisyklingas sąkandis, nevisavertė mityba (vitaminų bei mineralų trūkumas), kitos ligos, antidepresantai, alkoholis, tabakas, narkotinės medžiagos, skausmas traumų metu ar sunkiai sergant, vaikams – žandikaulio augimas ir dantų dygimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:19
00:31
01:03

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką