Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 4d. 10:12

Dantų gydymo planas – skydas nuo sukčių ir nenuspėjamų išlaidų

Čilės mokslininkai neseniai atrado kone stebuklingą molekulę pavadinimu keep32, kuri užmuša bakterijas, sukeliančias ėduonį.
Fotolia nuotr. / Dantų gydymo planas – skydas nuo sukčių ir nenuspėjamų išlaidų

Siaubo filmo scenarijaus verta sukčiaus iš Kauno istorija garsiai nuskambėjo visoje Lietuvoje. Apsimetęs odontologu Artūras Girsas į butą daugiaaukštyje žmones viliojo per skelbimus, žadėdamas pigias ir kokybiškas gydymo paslaugas. Į pinkles pakliuvę kauniečiai vėliau prakeikė sukčių, sukėlusį daug skausmo ir žalos sveikatai. Odontologų bendruomenė iki šiol diskutuoja, kaip toks apgavikas galėjo ilgą laiką sėkmingai veikti, kankinti žmones ir nebuvo demaskuotas. Pacientai pasigedo Odontologų rūmų pozicijos dėl A.Girso bylos, kuri pašiurpino ne tik Kauno gyventojus.

Ir minėtas atvejis nėra vienetinis. Valstybinė mokesčių inspekcija 2019 metais nustatė, kad dalis odontologų įmonių Lietuvoje dirbo neturėdami leidimo vykdyti tokią veiklą. Teigiama, kad iš 2 377 analizuotų įmonių 65 juridiniai asmenys buvo deklaravę odontologijos veiklą kaip pagrindinę, tačiau nebuvo gavę leidimo tokiai veiklai vykdyti.

Kaip patys pacientai gali išvengti žalos savo sveikatai ir piniginei?

Pristato produktus ir padeda planuoti išlaidas

Pažangios odontologijos klinikos ir kabinetai paprastai skelbia, su kokia įranga ir produktais dirba. „Garsių tarptautinių kompanijų atstovai, pavyzdžiui, dantų implantų gamintojai, labai rūpinasi savo reputacija, todėl Lietuvoje bendradarbiauja tik su patikimais ir aukštos kvalifikacijos specialistais. Sutartį tarptautiniai gamintojai sudaro įsitikinę, kad klinika ar kabinetas atitinka standartus ir sugeba užtikrinti aukštą paslaugų kokybę – gaminio garantijai svarbiausią sąlygą“, – pažymi vartotojų teisių ekspertas Paulius Mereckas, visuomeninės organizacijos „Vartotojų teisių gynimo centras“ vadovas. Jo teigimu, viešai prieinamas produktų ir paslaugų kainynas pacientams padeda susiorientuoti, kiek lėšų gali tekti išleisti gydymui.

Dar tiksliau apskaičiuoti išlaidas ir gydymo trukmę gali odontologas. Visų pirma, gydytojas turėtų diagnozuoti, kokia yra dabartinė burnos sveikata ir dantų būklė, ar yra ligos, komplikacijų simptomų. Jeigu reikia, gydytojas paskiria atlikti tyrimų. Turėdamas tyrimų duomenis arba po paprastos apžiūros, odontologas gali nustatyti konkrečius veiksmus, ką reikėtų daryti, kad negalavimai būtų pašalinti ir sutrikusios funkcijos ar pažeisti dantys būtų atkurti. Detaliai surašoma procedūrų seka ir nurodoma kiekvieno veiksmo kaina. Šios kainos turi atitikti sumas, nurodomas viešame kainoraštyje.

Vartotojų teisių ekspertas Paulius Mereckas pažymi, kad pacientas, siekdamas tinkamai įgyvendinti savo teises, atsiskaitydamas už paslaugas grynaisiais pinigais ar banko kortele iš gydytojo (sveikatos priežiūros įstaigos) turėtų pasiimti kasos aparato kvitą. Priešingu atveju, pacientui bus apsunkinta galimybė civilinio proceso tvarka ginti savo pažeistas teises.

Prie naujovės greitai įpranta

Specialisto sudarytas gydymo planas daugeliui pacientų vis dar skamba kaip naujovė, todėl daugelis nustemba išgirdę apie šią nemokamą paslaugą dantų klinikoje ar kabinete. Vis dėlto kartą sužinoję ir susipažinę su dantų gydymo planu, pacientai jį priima kaip standartą ir vėliau, net pakeitę gydantį specialistą, visada pasidomi, ar gali gauti šią paslaugą. Gydymo plane paprastai nurodoma, kiek ir kokių procedūrų pacientui reikės, kiek truks visas gydymo procesas. Kiekviena procedūra gydymo plane yra aiškiai įkainota. Susipažinęs su gydymo planu, pacientas dokumentą patvirtina parašu.

Kalbinti odontologai atkreipia dėmesį, kad gydymo planas gali būti pateikiamas ir žodžiu, be to, kartais ši paslauga būna vadinama skirtingai, nes nėra reglamentuota. Gydymo plano sudarymas nėra privalomas, tačiau savo klientams šią paslaugą suteikiančių klinikų atstovai teigia, jog pacientai labai vertina šią nemokamą paslaugą, kuri padeda suplanuoti gydymo biudžetą ir laiką. Odontologai sutinka, kad pasiteiravęs apie gydymo planą pacientas tarsi atlieka nedidelį specialisto kompetencijos testą – galbūt vien to būtų užtekę su apsimetėliu Kaune susidūrusiems žmonėms, kad piktadarys sutriktų ir išsiduotų.

Verta pasidomėti iš anksto

Vartotojų teisių specialistai pažymi, kad kiekviena odontologijos klinika ar kabinetas turi savo veiklos istoriją. Įmonės veiklos viešumas – vienas svarbiausių rodiklių, ar gydymo įstaiga ir specialistai verti pasitikėjimo. Šiuo metu internete galima rasti ne tik kontaktinius duomenis, licencijas, bet ir atliekamų paslaugų aprašymus, kainynus, specialistų kvalifikacijos ir darbo patirties įrodymus. Profesionalūs gydytojai nuolat domisi, kaip jaučiasi pacientai, seka jų atsiliepimus apie savo darbą, vertina grįžtamąjį ryšį. Todėl atsiliepimų apie odontologijos klinikas, kabinetus ar konkrečius specialistus aptikti internete nesunku.

„Visada pravartu paieškoti informacijos ir atsiliepimų, jeigu ketinate pirmą kartą apsilankyti pas nepažįstamą gydytoją“, – sako vartotojų teisių ekspertas Paulius Mereckas. Pašnekovas pataria renkantis kliniką atkreipti dėmesį į pagrindinius gydytojus, jų pasiekimus, patirtį, specializaciją. Jeigu rasta informacija kelia įtarimų, visada galima patikrinti įmonės licenciją, patirtį ir veiklą paskambinus į Lietuvos odontologų rūmus arba jų interneto svetainėje. Ši institucija turi visus duomenis apie Lietuvoje dirbančių gydytojų odontologų ir burnos priežiūros specialistų licencijas.

Anot Pauliaus Merecko, būtina pastebėti, kad pacientą ir gydytoją (sveikatos priežiūros įstaigą) sietų prievolė, kurios turinį sudaro ne pareiga pasiekti tam tikrą rezultatą, bet pareiga užtikrinti, kad pacientui sveikatos priežiūros paslaugos bus teikiamos dedant maksimalias pastangas, t.y. užtikrinant maksimalų atidumą, dėmesingumą, rūpestingumą, atsargumą ir kvalifikacijos laipsnį. Sveikatos priežiūros įstaigų veiklą reglamentuojantys teisės aktai įtvirtina šių įstaigų pareigą atlyginti paslaugas, dėl kurių paciento sveikatai padaryta žala. Tai gali būti turtinė žala, t.y. jūsų patirtos faktinės išlaidos ir neturtinė, kuri atlyginama pažeidus vertybes, kurių įkainoti neįmanoma ir pasireiškia neturtinio pobūdžio praradimais (Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 45 str. 7 p., Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlygino įstatymo 13 str.). Dėl sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojo veiksmų teikiant sveikatos priežiūros paslaugas pacientams atsiradusios žalos kyla deliktinė atsakomybė. Šią atsakomybę galima taikyti nustačius sekančias būtinas sąlygas: neteisėtus veiksmus, žalą, priežastinį ryšį tarp neteisėtų veiksmų ir atsiradusios žalos bei asmens kaltę. Tačiau bet koks galimos žalos atlyginimas įmanomas tik turint įrodymus apie suteiktas paslaugas – tyrimus, gydymo planą, paslaugų apmokėjimo kasos čekius.

Jei jums buvo netinkamai suteiktos odontologijos paslaugos – praneškite apie savo atvejį vartotojų teises ginančiai nevyriausybinei organizacijai „Vartotojų teisių gynimo centras“ elektroniniu paštu vartotojuteisiucentras@gmail.com, nurodydami paslaugų teikėją, paslaugų suteikimo datą ir kodėl manote paslaugos buvo suteiktos netinkamai.

Partnerio turinys
Komentarai
Temos: 2 Dantys Odontologas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką